Ev Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi! Bakan Elvan'dan Önemli Konut Kredisi Açıklaması!

Ev Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi! Bakan Elvan'dan Önemli Konut Kredisi Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan "Sektörü disipline etmek adına çalışma yapılıyor."

Ev almayı düşünen vatandaş bankaların konut kredisi oranlarını araştırmaya devam ediyor. Vatandaş bankaya gitmeden önce internet üzerinden süreki olarak güncel oranları takip etmeye devam ediyor. Son zamanda artan konut kredisi faiz oranları ile beraber uygun kredi araştırmaları devam ediyor. Bununla beraber artan konut kredisi oranları ile devlet güvencesi ile faizsiz ev almak isteyenlere devlet güvencesi müjdesinin gelmesi ile bu konuda araştırmalar arttı.

Yeni Bakan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan tarafından, faizsiz konut edindirme sistemine ilişkin yasa hazırlıklarının bitme aşamasına geldiği açıklamasının yapılması üzerine, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekilleri tarafından sorulan soruları yanıtlayan Elvan, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp bakanlığımızla paylaşılmasını istedik. Sektörü disipline etme adına bir çalışma yapılıyor. Teknik düzeyde bitirme aşamasına gelindi. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, biz adım atmak arzusundayız" açıklamalarında bulundu.

BAKAN ELVAN'DAN AÇIKLAMA!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp bakanlığımızla paylaşılmasını istedik. Sektörü disipline etme adına bir çalışma yapılıyor. Teknik düzeyde bitirme aşamasına gelindi. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, biz adım atmak arzusundayız" ifadelerini kullandı.

Katılımcı sayılarının 250.000'i aştığı faizsiz konut sistemine yönelik yasal düzenleme ile güvence altına alınacaktır. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Sektörü disipline etmek adına çalışma yapılıyor" ifadesini kullandı. Konut kredilerindeki yüksek faiz oranları nedeni ile birçok vatandaş faizsiz ve taksitle ev nasıl alınır konusunda araştırmalara çoktan başladı bile.


PEKİ FAİZSİZ KONUT SİSTEMİ NEDİR?

Türkiye'de milyonlarca kişi tarafından konut fiyatlarının yüksek seviyelere ulaşması, artış göstermesi üzerine, konut kredisinde oluşan yüksek faiz oranları sebebiyle altenatif çözümler aranmaya başlandı. Tasarrufla beraber ev firması sistemi içerisinde bulunan herhangi bir seçenekten yararlanılarak ev satın alma talebinde bulunulabilmektedirler.

Türkiye genelinde firmanın ofislerine başvuruda bulunarak, form doldurarak veya firmayla doğrudan irtibata geçirilmesi üzerine detaylı bilgi alınabilmektedir. Ayrıca sadece ev değil, işyeri veya arsa satın alma olanağı da sunulmaktadır. 20 ve 480 kişilik gruplar içerisinden herhangi birine dahil olunmak suretiyle ev satın alınabilmektedir.

250 BİN KATILIMCI OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR!

Faiz hassasiyeti bulunan vatandaşların ya da banka kredilerinde oluşan ek faiz maliyetlerini yüklenmek istemeyen kişilerin en çok ilgi gösterdiği bu sistemin toplam konut satışlarından aldığı pay oranı %15lere ulaşmaktadır. Bu durumda yasal güvenceyle beraber bu payın ikiye katlanması öngörülmektedir. Sektörde faaliyet göstermekte olan şirket sayısı 40'lara ulaşırken, katılımcı sayısının da 250.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan tarafından ekonomi ile hukuk arasındaki ilişkiye büyük önem verdiklerine vurgu yaparak sözlerine devam ederken, "Ortak akılla gerekli düzenlemeleri yapacağız. İstişareye sonuna kadar açık olacağız. Kapılarımız 24 saat tamamen açık olacak" ifadalerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR