Ev Alacaklara Büyük Müjde! Konut Kredisinde 0.79 Faiz Avantajı!

Ev Alacaklara Büyük Müjde! Konut Kredisinde 0.79 Faiz Avantajı!
YAYINLANMA TARİHİ: 08.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

2019 Ekim ayında enflasyonun tek hanelere inmesiyle birlikte konut kredilerinde de bayram havası var! Konut kredisi faiz oranları son yılların en düşük seviyelerine gerilemiş durumda! Konut kredisi faiz oranlarında 0.79 faiz müjdesi haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı söylemleri ve duruşuyla Merkez Bankası'nın da son dönemde giderek artan 'Faiz indirimi' trendi meyvelerini veriyor. Son olarak Eylül ayında da faiz indirimine giden 'Merkez'in' ardından Konut kredisinde de faiz oranları düşmeye devam ediyor. Eylül ayı Enflasyon oranının %9.34 olarak açıklanmasıyla birlikte Konut kredisinde faiz oranı 0.79 seviyelerine kadar düşebilir! 

Merkez Bankası eski Başkanı Murat Çetinkaya'nın yerini Murat Uysal'a bırakmasıyla birlikte, PPK toplantılarının ikisinde de faiz indirimleri peş peşe gelmişti. Faiz oranlarındaki genel düşüş, Bankaların konut kredisi paketlerine de yansımış durumda! Hali hazırda 0.99 faiz oranıyla ev sahibi olan vatandaşlar, Ekim 2019 Merkez Bankası PPK toplantısından çıkacak 'Faiz' kararını beklemeye başladı. Yeni bir faiz indirimi kararı, Konut kredisinde faiz oranlarını 0.79 seviyeleri için sinyal olacak. 

Merkez Bankası 2019 Ekim PPK Toplantısı Ne Zaman

Merkez Bankası, 2019 Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısını, 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirecek. Enflasyonun tek hanelere inmesinde en büyük rol 'Faizlerin düşmesi' iken, Ekim ayındaki PPK'dan yeni bir faiz indirimi kararının gelip gelmeyeceği de merakla bekleniyor. 


Bankaların ve ekonomi çevrelerinin, 2019 Ekim ayı PPK toplantısında 'Faiz İndirimi' beklentisi yüksek! 16.5'luk Politika faizinin daha da aşağı seviyelere çekilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. 

2019 Konut Kredisi Faiz Oranları Daha da Düşecek mi?

Vatandaş, ev sahibi olmak için konut kredilerine hücum etmiş durumda. Ancak kimileri, konut kredisinde faiz oranlarının daha da düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Şu anda Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank öncülüğündeki Kamu bankaları 0.99 faiz oranıyla vatandaşı ev sahibi yaparken, pek çok özel banka da %1'in altında 0.99 faiz oranıyla konut kredisi sunuyor. 

Ekim ayı PPK toplantısında Merkez'in Faiz indirimi beklentisine uygun bir karar vermesiyle birlikte, Konut kredisinde faiz oranlarının %0.79-0.70 bandına çekilebileceği yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. 0.79 faiz oranı indiriminin yine Kamu Bankaları öncülüğünde başlatılması bekleniyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER