Euro bölgesi bankalarından koronavirüsten etkilenen KOBİ’lere destek!

Euro bölgesi bankalarından koronavirüsten etkilenen KOBİ’lere destek!
YAYINLANMA TARİHİ: 13.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Avrupa Merkez Bankası (ECB), koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinden arınmaya çalışmalar için önemli adımlar atmaya başladığını açıkladı. Merkez Bankaları, faizleri düşürmeye başladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinden arınmaya çalışmalar için önemli adımlar atmaya başladığını açıkladı. Merkez Bankaları, faizleri düşürmeye başladı. Dünya borsaları, koronavirüs dolayısıyla durma noktasına geldi. BIST otoriteleri, fiyat değişiminin yüzde 10’u aşması durumunda borsa işlemlerini durdurma aşamasına gelinebileceğini açıkladı. Peki, Türkiye’yi yakından ilgilendiren Euro bölgesi bankaları koronavirüse ilişkin ne tür önlemler almaya hazırlanıyor. Bölgenin ticari bankaları, ekonominin kılcal damarları olarak görülen KOBİ’lere ne koşullarda kredi verecek. 

Küresel hisse senetleri, koronavirüsün yarattığı kaygılarla düşüşe geçti, bazı ülkeler borsalarını durdururken Türkiye’de de Borsa İstanbul üst düzey yöneticileri, BIST’teki kaybın yüzde 10’a ulaşması veya hisselerin yüzde 10 yükselmesi durumunda “devre kesici uygulaması (Otomatik Seans Durdurma Sistemi)” yönünde işlemleri geçici süre durdurabileceğinin kararının alınabileceğini açıkladı. Bu durum özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin koronavirüs nedeniyle iş yapamaz hale gelmesiyle yoruluyor. Ekonominin kılcal damarı olarak addedilen KOBİ’lerin tıkanmasının, doğrudan ekonomiyi de tıkadığı yönünde yorumlar süregeliyor. ECB, bunun önüne geçmek için KOBİ’lere avantaj sağlayacak para politikalarını açıkladı.

Bankaların kârlı olması zorlaştı!


Negatif faizle boğuşan ECB, düşürebileceği pozitif faiz oranlarına neredeyse sahip olmadığı için koronavirüsle meydana gelen kriz karşısında farklı bir durumla karşı karşıya. Ticari bankalar tarafından tutulan ekstra nakdi değerler için geçerli olan mevduat oranı eksi yüzde 0,5 olarak kaydediliyor. Bu durum bankaların ECB’de kaynak tutmak için faiz ödediği manasına geliyor. Yani tersine bir durum oluşuyor. Ekonomistler, ECB’nin faiz oranlarını düşürmek için isteksiz olacağını ve koronavirüse karşın alınan ekonomik önlemlerde düğümlendiği yönünde yorumlamada bulunuyorlar.

Özellikle ABD Federal Rezervi ve İngiltere Merkez Bankası gibi ECB gibi negatif faizle boğuşmayan parasal sistemler, koronavirüse ilişkin oluşan zarara önlem olarak faiz oranlarını düşürdü ancak Avrupa Merkez Bankası negatif faiz krizi nedeniyle faiz düşürme esasında isteksiz kalıyorlar.

ECB, bankalara düşük faizli fon aktaracak! KOBİ’lere yeni tedarik yöntemleri için düşük krediler verilecek!

ECB, koronavirüsten en çok etkilenen KOBİ’lere kredi vermesi için ticari bankalara ucuz krediler sağlayacak. Gelirleri koronavirüs nedeniyle düşen KOBİ’lere farklı tedarik formülleri önererek kredi verebilir. Öyle ki, bir kafenin müşteri sayısı koronavirüs nedeniyle düşebilir ve kafe işletmecisi bundan sert bir şekilde etkilenebilir. Bu aşamada ticari bankalar, KOBİ’lerin müşterilerine ulaşabilmeleri için belli tedarik esaslarında düşük faizli kredi verebilir. Böylesi bir çözümle “reel ekonomi için elverişli finansman koşullarının desteklenip” parasal döngünün yeni yöntemle çözülebilir. Örneğin; kafe örneğinde yapılan bir pastanın müşteriye ulaşması işlemi koronavirüsten kendini koruyan hane halkına belli dezenfektan şartlarında kurye yordamıyla taşınabilir. Bu tedarik süreci için KOBİ’lere düşük faizli krediler verilebilir. Böylece, ekonomik çarkların kılcal damarları olarak görülen KOBİ’ler tekrar hayata geçirilip, piyasalar koronavirüse rağmen olağan sistemine dönüş yapacak. Bu politikanın işleyişinin diğer ülkelerin ekonomik sistemlerinde de uygulanacağı öngörülüyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER