Esnaflara Özel Borç Yapılandırma Fırsatı! 24 Ay Erteleme, Sıfır Faiz Fırsatı! Hemen Başvuru Yapın!

Esnaflara Özel Borç Yapılandırma Fırsatı! 24 Ay Erteleme, Sıfır Faiz Fırsatı! Hemen Başvuru Yapın!

Korona virüs salgını nedeniyle birçok esnaf bankadan çektiği kredi borçlarını ödeyemez hale gelmişti. Bu esnaflar içinse korona virüs kapsamında özel bir müjde verildi.

Korona virüs salgını nedeniyle birçok esnaf bankadan çektiği kredi borçlarını ödeyemez hale gelmişti. Bu esnaflar içinse korona virüs kapsamında özel bir müjde verildi. Bu müjde ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 2020 tarihleri itibariyle pandemi sürecinde işletmesi duran ve gelir elde edemeyen kobi, esnaf ve sanatkârlara kredi borçlarını ödeyebilmeleri için önemli bir yapılandırma paketi oluşturuldu. Şöyle ki borcu olan ve mecburen ödeyemeyen işletme sahipleri borçlarını yapılandırarak ödemelerini ileri bir tarihe erteleyebileceklerdir. Bu şekilde de zaten maddi anlamda sıkıntıya girmiş olan işletmeler bir de borçlar yüzünden zorlanarak iflas etme konumuna gitmeyeceklerdir.
Esnaflara yönelik oluşturulan bu paketten birçok işletme faydalanabilmektedir. Genel olarak bir sektör sıralaması yapılacak olursa da alışveriş merkezleri, otomotiv işletmeleri, konaklama yerleri, lojistik ve ulaşım şirketleri, sinema ve tiyatro yerleri, tekstil ve konfeksiyon işletmeleri gibi sektörler bu yarım paketinden yararlanabilmektedir. Sayılan sektörler de Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinden 6 ay muaf olacaklardır. Korona virüs kapsamında gerçekleşen bu yardım paketiyle birlikte birçok işletme kazançlarını düzene sokasıya kadar bankalardaki borçlarıyla ilgilenmeyecektir. 6 ay sonrasında ise daha rahat bir ödeme planıyla birlikte tüm borç ödemelerine tekrar dönebileceklerdir. Devletimiz bu kapsamda bütün özel bankalarla anlaşma sağlayarak durumu işletmelerin lehine çevirmeyi de başarmıştır.

İŞLETMELER İÇİN BANKA BORCU ERTELEME FIRSATI


İşletmelerin geleceği için oldukça önemli olan borç ertelemeleri çeşitli koşullarda sağlanmaktadır. Bu borç erteleme durumunda ise hiçbir şekilde faiz uygulanmamaktadır. 3 ay sonraya ertelenen banka borçları faizsiz bir şekilde ödenmeye devam edilmektedir. Bunun yanında çeşitli nakit sorunu yaşayan kobiler için de KGF limitleri 25 milyardan 50 milyar liraya çıkarılacaktır. Böylelikle oluşan nakit sorunları olabildiğince giderilmeye çalışılacaktır.
Devletin sağladığı bu borç erteleme fırsatı bankalar üzerinden kara listeye düşülmesini de önlemektedir. Bilindiği üzere bankalardaki kara listeye düşen kişiler bir daha oldukça zor kredi alabilmektedirler. Bunun yanında kredi notları da çok düşerek banka ile olan ilişkiler daha da kötüleşmektedir. Fakat sağlanan bu borç erteleme fırsatı ile birlikte kara listeye kesinlikle düşülmemektedir. Yapılan özel anlaşmalar sonucunda bütün banka borçları 3 ay süre ile faizsiz şekilde ertelenerek daha sonraki ödeme planlarına dahil edilmektedir.

BANKA KREDİ BORÇLARINI ERTELENLER DİKKAT!

Banka kredi borçlarını devletin sağladığı paket ile birlikte erteleten kişiler ise sonraki ödeme tarihlerine son derece dikkat etmelidirler. Bu 3 ay sürelik kısımda herhangi bir ödeme olmaması ve daha sonrasında ödemelerin yine aynen devam etmesi bazen çeşitli sorunları doğurabilmektedir. Eğer 3 ay sonrasında da borçlar ödenmemeye devam ederse banka çeşitli yaptırımlar uygulayabilmektedir. Hacize kadar giden bu süreç içerisinden de oldukça büyük zararlarla çıkmak son derece olası olacaktır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER