Esnaf ve Sanatkârlar Kredisi Borçlarına Erteleme Geldi! 12 Ay Kredi Taksiti Ödeme Fırsatı!

Esnaf ve Sanatkârlar Kredisi Borçlarına Erteleme Geldi! 12 Ay Kredi Taksiti Ödeme Fırsatı!

Korona virüs ile mücadele dönemi içerisine girilmesiyle beraber ülkemizde pek çok işletme kepenklerini indirmek zorunda kalmasıyla beraber ekonomik açıdan büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalmıştır.

Korona virüs ile mücadele dönemi içerisine girilmesiyle beraber ülkemizde pek çok işletme kepenklerini indirmek zorunda kalmasıyla beraber ekonomik açıdan büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalmıştır.  1 Haziran 2020 tarihi itibari ile normalleşme sürecine geçiş yapılmasıyla beraber hem devlet hem de devletin alt kurumları tarafından yapılan destekler sayesinde bir nebze de olsa geçimleri için destek olunsa da esnaf ve sanatkarlar için geçim güçlüğü son derece de etkilenmiştir.

Yapılan açıklamalar ile birlikte esnaf ve sanatkarlar için müjdeli haber sonunda geldi! Halkbank üzerinden esnaf ve sanatkar kredi fırsatından yararlanan bireyler bu zorlu süreç içerisinde borçlarını ödemekte güçlük çekmesi sebebiyle borçlarını erteleme fırsatını elde edebileceği açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar dâhilinde esnaf ve sanatkarlar borçlarını erteleme talebinde bulunması doğrultusunda bu erteleme süreci içerisinde herhangi bir çalışanını işten çıkaramayacağı bildirildi. Kredi borç erteleme konusuna dair merak edilen tüm detayları açıklandı. İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı üzerine esnaf ve sanatkarlar için kredi borçlarının 3 ay daha ertelenmesi açıklandı. Resmi gazete üzerinden yayımlanan bu karar sonrasında pek çok esnaf ve sanatkarlar bu kararın onlar için sunulmuş faktörlerini araştırmaya başlamış bulunmaktadır.

Resmi gazete de yayımlanan bu karar 30 Haziran 2020 ve öncesinde düşük faiz oranlı kredi olanaklarından yararlanan bireylerin 1 Temmuz ila 30 Aralık 2020 tarihleri döneminde vadesi dolacak olan bireylerin yararlanacağına dair açıklamalar yapıldı. Böylelikle bu kararın ortaya çıkması üzerine herhangi bir başvuru şartı bulunmaksızın faiz tahakkuk edilmesi üzerine taksit sayısı değiştirilmeden borçların 3 ay daha uzatılması gerektiğine dair açıklamalar da bulunuldu.

KREDİ BORCUNU ERTELEYENLERE UYARI!


Esnaf ve sanatkarlar için yayımlanan karar sonrasında kredi borcunu erteleyen bireyler için uyarı da bulunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar dâhilinde kredi borcunu erteletmek isteyen esnaf ve sanatkarlar erteleme süreci boyunca herhangi bir sebepten ötürü bu süre zarfında çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacağını açıklaması üzerine esnaf ve sanatkarlar için uyarı yapıldı. Bu süre zarfında esnaf ve sanatkarlar eğer çalışanlarını işten çıkarırsa erteleme kapsamı dışında bulunacağı bildirildi.

Kredi ve kefalet kooperatifleri kefaleti üzerine Halkbank vasıtası ile alınan kredilerin ertelenmesi durumunda taksit sayısında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Böylelikle 3 ay erteleme isteyen bireylerin bu 3 aylık süre zarfında ödemesi gereken tutarın kalan aylara eşit miktarda bölüneceği açıklandı. Böylelikle taksit sayısını uzatma hakkına sahip olunmayacağı ve bu fırsatlardan pek çok vatandaşımız faydalanabileceği bildirilmesi ile birlikte hem müjdeli haber verildi hem de uyarılarda bulunuldu.

ESNAF KREDİ ERTELEME FIRSATLARINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Resmi Gazete de yayımlanan bu haber sonrasında pek çok vatandaşımız kredi erteleme fırsatlarından kimlerin yararlanabileceğine dair araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konu ile alakalı açıklamalar yapılması üzerine kimlerin bu fırsatları değerlendirebileceğine değinilmiştir.

Böylelikle korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde ekonomik açıdan olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar yüklerini bir nebze de olsa hafifletmek için Halkbank vasıtası ile kredi fırsatlarını değerlendirmek istedi. Ancak etkileri halen süren salgın hastalık sonucunda vatandaşlarımız borçlarını ödemek de halen güçlük çekiyor. Böylelikle bu süre zarfında kredi olanaklarından yararlanan bireylerin kredilerinin erteleneceği açıklandı.

1 Temmuz ila 30 Aralık arasında vadesi dolan ve 1 Temmuz itibari ile itfa edilmeyen borçlar için bu kararın uygulanmaya başlayacağı açıklanmıştır. Aynı zamanda bu fırsatlardan yararlanmak için kredinin 30 Haziran ve öncesinde kullanılmış olma şartı da önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR