Esnaf Borçları Yılbaşına Kadar Ertelenecek!

Esnaf Borçları Yılbaşına Kadar Ertelenecek!
YAYIN TARİHİ: 10.09.2020 22:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Esnaf borçları yılbaşına kadar ertelenecek! TESK’ten yapılan borç erteleme açıklaması işte bu şekilde!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken tarafından yapılan açıklamaya göre ise 2020 korona virüs salgını nedeniyle esnafların kredi borçları yıl sonuna kadar ertelenecektir. Bu erteleme durumu ise esnafların bu salgın döneminde doğru düzgün kazanç elde edememesinden dolayıdır. Esnaflar için de borçları olanlara erteleme imkânı verilmektedir. Bunun yanında ise esnafların işletmelerini daha iyi bir şekilde yönetebilmesi için de farklı destekler sağlanabilmektedir. Devlet tarafından kredi alan bu esnaflar ise birkaç ay daha kredi borcu ödemeyerek yeni yılda ödemelerine devam edebilecektir.

ESNAF KREDİ BORÇLARI BU ŞEKİLDE ERTELENECEK!

TESK tarafından yapılan açıklamaya göre ise esnafların bütün kredi borçları 2020 sonuna kadar ertelenebilecektir. Fakat bu noktada birçok kişinin aklında bu ertelemeden dolayı herhangi bir ekstra ödeme yapılıp yapılmayacağı dolaşmaktadır. Bu durumda ise şöyle bir açıklama yapılabilir ki TESK bu borç ertelemesi sonrasında herhangi bir ekstra faiz uygulaması yapmayacaktır. Tamamen faizsiz şekilde esnaf kredi borçları 2020 sonuna ertelenecektir. Ertelenen borçlar ise yeni dönemde aynı taksit tutarından devam edecektir. Esnafların bu noktada cebinden farklı bir ödeme alınmayacaktır.


ESNAFLARIN BU HAKLARI DA OLACAK!

TESK tarafından yapılan borç erteleme işleminin haricinde ise esnafların sadece kredi borçları ertelenmekle kalmayacaktır. Bu kredi borçları haricinde ise bütün vergi, sigorta, kira ve fatura ödemeleri de ertelenecektir. Zaten iyi bir gelir elde edemeyen esnafların böyle ödemelerle daha da zor duruma düşmemesi için TESK 2020 sonuna kadar bu ödemeleri ertelemektedir. Ertelenen ödemeler ise birbiri arkasına birikmeyecektir. Yılbaşından sonra yine aylık olarak ödemeler yapılacaktır. Herhangi bir aylık fatura borcu birikmesi ile karşılaşılmayacaktır.
Mart ayında patlak veren COVİD-19 yeni tip korona virüsü nedeniyle birçok esnaf iflasın eşiğine gelmişti. Fakat devlet tarafından yapılan bu yardımlar ile birlikte tekrar eski gücüne kavuşmak adına güzel bir başlangıç hakkına sahip oldu. Esnaflar ise bu destekler sayesinde yeni yılda daha iyi bir şekilde faaliyetlerine devam edebilecek gelire sahip olacaktır. Kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına yönelik taahhütname alınacak. Çalışan sayısını azaltan esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamında çıkarılacak.
Karar kapsamında ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi maddi ve şahsi teminat durumunu değiştirmeyecek, borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca ödenmeye devam edilecek. Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara talepleri halinde banka tarafından düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda erteleme tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

KİMLERİN KREDİSİ ERTELENECEK?

Palandöken, yazılı açıklamasında, salgından olumsuz etkilenen esnafın temmuz-eylül döneminde ödenemeyen borçlarının ertelenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Buna karşın borç erteleme işleminin düşük oranlı da olsa yine faizle gerçekleştirildiği için bu borcun daha yüksek tutarda esnafın karşısına çıktığını belirten Palandöken, şunları kaydetti: "Pandeminin yeniden artışa geçtiği son dönemde tam anlamıyla verimli bir destek için esnafımızın kredi başta olmak üzere vergi, sig
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR