Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Destek Sağlıyor! Kadınlar İçin 2020 Maaş Tutarı Belli Oldu!

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Destek Sağlıyor! Kadınlar İçin 2020 Maaş Tutarı Belli Oldu!

Günümüzde pek çok kadın çeşitli nedenlerden dolayı eşini kaybediyor. Eşini kaybetmiş olan bu kadınlar da herhangi bir işte çalışmadığı için devletin sağladığı destek paketlerinden yararlanarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Günümüzde pek çok kadın çeşitli nedenlerden dolayı eşini kaybediyor. Eşini kaybetmiş olan bu kadınlar da herhangi bir işte çalışmadığı için devletin sağladığı destek paketlerinden yararlanarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Genel olarak korona virüs salgını döneminde daha çok ağırlık verilen bu yardım paketini çeşitli koşulları bulunuyor. Koşulları sağlayan kişiler direkt olarak yardımları almaya başlayarak aylık düzenli bir gelire sahip olabiliyor. Böylelikle de kimseye muhtaç kalmadan geçimini sağlayabiliyor.

Kadınlara özel olarak verilen bu maaş ise sadece eşini kaybetmiş kişilere verilebiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yardımın ise her yıl zamlanan bir tutarı bulunuyor. Tutar yıllık olarak artarak kadınların daha fazla yardım almasını sağlıyor. Direkt olarak bakanlığın web sitesinde açıklanan yardım için başvurular da çok kolay bir şekilde yapılabiliyor.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA YARDIM PAKETİ HANGİ KOŞULLARDA VERİLİYOR?

Devlet tarafından sağlanan yardım paketinin çeşitli koşulları bulunuyor. Bu koşullar olarak ilk önce bu kadınların 18 yaşını geçmiş ve muhtaçlık belgesine sahip olması gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kabul edilen başvurularda ise ekonomik açıdan sıkıntı çeken kadınlar yardım kapsamına girebiliyor. Dolayısıyla sadece eşini kaybeden kadınlar değil sosyoekonomik anlamda da zor durumda olan kadınlar değerlendirmelere alınıyor.

KİMLER YARDIM PAKETİNDEN FAYDALANABİLİYOR?

Yardım paketinden faydalanmak isteyen kişiler olarak öncelikle eşi sigortalı şekilde çalışırken vefat etmiş kişiler söylenebilir. Sigortalı eşin çeşitli ölüm, yaşlılık ve malullük primlerini belirli bir düzeye kadar tamamlamış olması gerekiyor. Bunun yanında eşin bir iş kazasında ya da iş hastalığından dolayı vefat etmiş olması isteniyor. Bu koşullar dışında kalan kişiler ise dul yardımı olarak adlandırılan bu yardımdan faydalanamıyor.


EŞİ VEFAT EDEN KADINLAR NE KADAR YARDIM ALABİLİYOR?

Her yıl zamlanan bu yardım paraları ise güncel tutardan aylık 275 lira şeklinde söylenebilir. Fakat bu ödemeler aylık şeklinde yatırılmıyor. İki ayda bir toptan yardım paraları veriliyor. Bu noktada iki ayda bir 550 lira kazanıldığı söylenebiliyor. Yardımı alacak olan kişiler PTT merkezlerinden bu yardım tutarlarına ulaşabiliyor. Kendi adlarına açılmış hesaplardan yardım tutarları alınabiliyor. İsteyen kişiler ise devlet destekli herhangi bir bankadan da yardım tutarlarına sahip olabiliyor.

YARDIMA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Eşi vefat etmiş olan kadınlara verilen bu yardım tutarları çeşitli başvuru adımları sonucunda verilebiliyor. Bu başvuru adımları olarak öncelikle T.C. kimlik kartı ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapılması gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yardım paketleri ise direkt bakanlığı yapılan başvurularda alınabiliyor. Başvuru için gereken adımlar ise bakanlık web sitelerinde gösteriliyor. Başvurusunu yapamayan kişiler herhangi bir devlet kurumuna giderek de yüz yüze başvurularını gerçekleştirebiliyor.

YARDIMLAR HANGİ DURUMDA KESİLİYOR?

Yardımı alan kişiler eğer işe girerlerse yardım tutarları kesilebiliyor. Bu kesilme durumu ise belirli bir tutarı aşması halinde gerçekleşiyor. Devletin sınır olarak koyduğu asgari ücretin üçte birini aşan gelir kazanımlarında yardım tutarları kesiliyor. Ancak bu sınırı aşmayan işlerde çalışılması herhangi bir sorun yaratmıyor. Sigortalı olarak tutarı aşmadan kadınlar çalışabiliyor.

Eşi vefat eden kadınlara verilen bu yardım sayesinde her yıl binlerce işsiz ve sosyal güvencesiz kadın hayatını devam ettirebiliyor. Genel olarak yardımların kapsamının daha da arttırılması sayesinde çok daha fazla kişiye ulaşılmasıyla bu kötü günlerde bile kadınlar kendi ayakları üstüne durabiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER