Erken Emeklilikte Son Durum! EYT'de Finlandiya Modeli İddiaları

Erken Emeklilikte Son Durum! EYT'de Finlandiya Modeli İddiaları
YAYIN TARİHİ: 8.03.2020 02:14:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

1999 yılından önce girip sonradan çıkan yasayla emekli olamaya yüz binlerce vatandaş ya da kamuoyunda EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Erken emeklilik için formülleri araştırmaya başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 'Erken Emeklilik' gündeme tekrar geldi! EYT'de son durum ne?

Emekli olmayı bekleyen yüzbinlerce EYT'li vatandaş ve aileleri, Meclisten gelecek çözümü araştırmaya başladı bile! Meclis'ten geçecek yeni düzenlemeyle birlikte yüzbinlerce vatandaş erken emeklilik hakkı kazanacak. Kadınlar 38, Erkekler ise 43 yaşında emekli olabilecek! Peki Erken emeklilikte son durum ne? EYT sorunu çözülecek mi? Emeklilikte yaşa takılanlar için hangi formül üzerinde duruluyor? EYT'de Finlandiya modeli nedir, nasıl bir çözüm getiriyor? Erken Emeklilik - EYT'ye dair tüm detayları bu haberimizde hazırladık.

EYT'li olupta emekli olmak için mücadele veren binlerce vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen talimatla sevinç yaşadı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Haziran Yerel seçimleri öncesi kapılarıyla tamamen kapattığı EYT'liler için çalışma yapılmasını ve bir komisyon kurulmasını istedi, talimatlarını da verdi. Bu gelişmeyle birlikte yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren "EYT sorunu çözülüyor, EYT yasası çıkıyor!" yorumları yapılmaya başlandı. 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle açılacak TBMM'de öncelikli görüşülecek konular arasında EYT'de var! EYT - Erken Emeklilikle ilgili son gelişmeler ve ortaya atılan 'Finlandiya Modeli'nin ne anlam taşıdığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. 

ERKEN EMEKLİLİKTE FİNLANDİYA MODELİ NEDİR? NE ANLAMA GELİYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın 'Erken Emeklilik' sorunlarının çözümü için ortaya atılan Finlandiya modeli, artık yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonucu hazırlanacak komisyonda, EYT sorunun çözümü için akademik çalışmalar yapılıp bir de çözüm için rapor hazırlanacak ve Cumhurbaşkanı'na sunulacak. Bu raporda EYT sorunun çözümü için yer bulması beklenen Finlandiya modeli, emekliliğine az bir zaman kalan vatandaşlara, yıllık %2'lik daha düşük maaş ödemeyi öngörüyor. Böylece vatandaş Yaşa takılsa da emekli maaşı alıyor ancak Devlet tarafından kendisine, yaş şartını sağlayıncaya dek daha düşük bir maaş ödeniyor.


Finlandiya'da şuanda emeklilik yaşı 65 olmasına karşın, emekliliğine az bir süre kala vatandaşlara her yıl için %2 eksik emekli maaşı ödeniyor. Örneklemek gerekirse, bir Finlandiyalı, emekliliğine 3 yıl kalmış ise her yıl için %2 oran eksik olmak üzere toplamda %6 eksik emekli maaşını alıyor. Aynı formülün Türkiye'de 'Eyt'liler' için de hayata sokulup sokulamayacağı irdeleniyor.

ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM NE?

Erken emeklilik - EYT düzenlemesiyle ilgili artık top, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulan komisyon ve Meclis'e geçti. TBMM, 1 Ekim itibariyle yeni yasama dönemine başlayacak. MHP'nin geçmişte EYT için verdiği önerge ve kanun teklifinin yanı sıra ana muhalefet partisi CHP'de, EYT meselesini sürekli gündemde tutarak hak kayıplarının önlenmesi için adımlar atıyor. 1 Ekim 2019 itibariyle, Meclis'in önünde Af yasası ve diğer başlıca dosyaların yanı sıra 'EYT-Erken emeklilik' dosyası da bulunuyor. 

SGK'DA ERKEN EMEKLİLİKLE İLGİLİ FİKİR SUNACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Komisyon, akademisyenler başta olmak üzere, pek çok kişi ve kurumla iletişim halinde çalışmalar yaparak EYT için çözüm ortamı arayacak. EYT - Erken emeklilikle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) da görüş alınacak. SGK, EYT'liler, Hükümet ve diğer kurum ve kuruluşlar sürece katkı sunacak. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR