Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! İşte Emeklilik İçin Gereken Şartlar!

Erken Emekli Olmak İsteyenler Dikkat! İşte Emeklilik İçin Gereken Şartlar!

Günümüzde pek çok kişi olabildiğince erken şekilde emekli olarak hayatının rahat dönemine geçiş yapmak istiyor.

Günümüzde pek çok kişi olabildiğince erken şekilde emekli olarak hayatının rahat dönemine geçiş yapmak istiyor. Ancak emeklilik için gereken günümüz koşulları buna pek yardımcı olmadığından dolayı kişiler emeklilik adına yıllarca çalışarak koşulları karşılamaya çalışıyor. Bu noktada ise prim günleri tamamlansa bile emeklilik yaşı dolmadığından yine emekli olunamıyor.

Fakat gelen son haber doğrultusunda tam 8 yıl erken emeklilik söz konusu olabilecek. 2000 ve 2008 yıllarında çıkan devlet yasaları neticesinde erken emekli olacak kişilerin geriye dönük borçlanması da tamamen ortadan kalktı. Dolayısıyla erken emekli olabilmek için son derece doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELER?

Erken emekli olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk detay emeklilik için erken sigorta girişi oluyor. Kişilerin sigorta girişleri ne kadar erken olursa o kadar erken yaşta emekli olunabiliyor. Ancak bu emeklilik için de mutlaka prim günlerinin ve sigortalılık yılının tamamlanması gerekiyor. Hiçbir şekilde koşul olmadan erken emekli olunamıyor.
Bu konuda ise 1999 yılında ve öncesinde sigorta girişi olan kişilerin oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında 4 Ekim 2000 tarihine kadar da sigorta girişi başlamış kişiler emeklilik anlamında daha erken emekli olabiliyor. Bağkurlu olan kişilerde ise odaya kayıtlarda erken emeklilik söz konusu. Bu kişilerin sigortasının ise 22 Mart 1985 tarihine kadar yapmış olması gerekiyor. Ancak 2000 ve 2008 yıllarında sigorta girişleri tamamlanmış olan Bağkurlular da bu anlamda erken emeklilik için diğer kişilere göre avantajlı olabiliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada ise 2020 yılında Bağkurluların son derece erken emekli olacağı belirtildi.  Gereken şartlar sağlandığı takdirde emeklilik için gereken yaş da oldukça düşecektir diyebiliriz.

KADINLAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK NE DURUMDA?


Ülkemizde erken emeklilik konusunda kadınlar çok daha şanslı oluyor. Bunun nedeni ise daha küçük yaşlarda emekli olma şansları bulunuyor. Erkeklerden birkaç yıl daha az çalışarak emekli olma şansları bulunuyor. Ancak bu noktada da prim günlerinin tam ve net şekilde yatması koşulu halen geçerli oluyor. Prim günleri doldurulmadıysa ya da sigortalılık ve hizmet yılları istenildiği kadar tamamlanmamışsa erken emeklilik ya da normal emeklilik gerçekleşemiyor. Bu konuda ise çeşitli bakanlıklardan detaylı bilgi alarak emeklilik için fikir sahibi olunabiliyor.

EMEKLİLİKTE HANGİ KOŞULLAR GEREKİYOR?

Emekli olmak isteyen kişilerin önce 25 yıllık bir sigortalılık ve hizmet süresini tamamlamış olması isteniyor. Bu koşulu sağlayan kişiler ise erkek ve kadın olarak doldurması gereken yaşları bulunuyor. bu yaş koşulunu da tamamladıktan sonra emekli olunabiliyor. Sağlanması gereken prim günü ve yaş koşulu ise sigorta giriş tarihine ve yıla göre değişiyor. Dolayısıyla ilgili bağlı sigorta şirketine giderek gereken adımları öğrenmek söz konusu oluyor.

ERKEN EMEKLİ OLAN KİŞİLERİN MAAŞ DEĞİŞECEK Mİ?

Pandemi dönemi içerisinde herkesin merak ettiği konu olan erken emeklilik maaşları 2020 yılı itibariyle açıklandı. Ancak belirtilmeli ki erken emeklilikte net bir maaş farkı olmuyor. Hatta devlet bu maaş farkını kapatmak için ek ödeme de yapıyor. Yıllık olarak zamlanan bu maaş tutarları ise her yıl artıyor. Emekli vatandaşlar ise aldıkları maaşın her yıl daha fazlasını alabiliyor. Erken emekli olan kişiler ise daha sonradan gereken prim ödemelerini yapabiliyor. Fakat bu prim ödemeleri sigortalılığa göre ödenmeme durumuna da uğrayabiliyor.
           
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER