Engelli Yakını Olanlara Müjde! O Kişilerde Maaş Alabilecek!

Engelli Yakını Olanlara Müjde! O Kişilerde Maaş Alabilecek!
YAYINLANMA TARİHİ: 12.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Engelli yakını maaşı almak isteyen vatandaşların başvuru yapabilmeleri adına belirli kurallara ve koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Maaştan kimler yararlanabilir ve ne yapılması gerekir merak etmekteyseniz; merak edilen her şey haberimizde...

Hayat her ne kadar engelli olan vatandaşlar için çok zor olarak ilerliyor olsa bile asıl zor olan durum engelli vatandaşların yakınına oluyor. Bazı anlarda maddi olarak zorluk çekmesi bazı anlarda da bedensel ve zihinsel olarak yorulması bireyi derinden yaralar. Tabi ki devlet kapsamında ödenen engelli maaşı yer aldığı gibi asıl zor kısım bakan kişilerde diye engelli yakını maaşı da yer alıyor. Engelli yakını maaşı almak isteyen vatandaşların başvuru yapabilmeleri adına belirli kurallara ve koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Maaştan kimler yararlanabilir ve ne yapılması gerekir merak etmekteyseniz; merak edilen her şey yazının devamında...

KİMLER ENGELLİ YAKINI AYLIĞI ALABİLİR?

Engelli yakını maaşı almak için uyulması gereken koşulları inceleyecek olursak; Engelli olan vatandaşların on sekiz ve on sekiz yaş altı olarak yer alması SSK, BAĞ-KUR ya da SGK gibi herhangi bir sosyal güvencenin yer almaması, Eve net olarak giren ve kişi başı düşen gelir tutarının net asgari tutar ücretinin üçte birinin altında olmasıdır. Bakılan bireylerdeki engel yüzdesinin belirli bir düzeyde olması, kişisel ihtiyaçlarını gideremiyor olması koşullarının yerine getirmesi gerekir. Engelli yakını olan kişiler ve onlara bakmak ile yükümlü olan bireyler hem baktıkları vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek hem de yıpranma payları adına bu maaştan yararlanması söz konusu olabilir.


ENGELLİ YAKINI MAAŞI NASIL ALINIR?

Temmuz ayında aylıklar üzerinde yapılacak zammın ardından engelli yakını maaşı ne kadar olacak merak edilen konulardan bir tanesi. Başvuru yaparken yapacak olan kişilerin yanlarında; Belirlenen hastanelerden alınmış ve yüzdelerin yazılı olduğu sağlık raporu TC kimlik kartı ve fotokopisi Engelli olan bireyin engel yüzdesinin en az yüzde kırk ve üzerinde bir yüzde ile olması aranan koşula uygun olması gerekmektedir.

ENGELLİ YAKINI MAAŞI NE KADAR OLDU?

Gelen son zam yüzdesi ile engelli yakını maaşı tutarı 537.09 TL. Aylık olarak düzenli bir şekilde ödemelerine devam edilen aylık temmuz ayında gelecek zammı beklemekte. Emeklilere verilen zam yüzdesinde artış gösterdi. Temmuz ayında emeklilere gelen zam yüzdesi %5.75 oranında artış gelmişti. Bu yüzdeyi engelli maaşlarına yansıtıldığında 567.97 TL yeni maaş olarak hesaplara yatacak.
Engelli yakını maaşı
Önce: 537.09 TL
Sonra: 567.97 TL
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER