Engelli Aylık Ödemeleri Ne Kadar? Engelli Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Engelli Aylık Ödemeleri Ne Kadar? Engelli Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Engelli aylığını alma fırsatından yararlanmak için pek çok vatandaşımız tarafından kimlerin bu fırsatlardan yararlanabileceği araştırılmaktadır.

Günümüzde pek çok vatandaşımız için bazen doğuştan meydana gelen bazen ise sonradan meydana gelen engeller kişilerin hayatlarının her bir yerinde olumsuz olarak etkilemektedir. Engelli bireylerimiz çalışma yetilerini kaybetmesi durumunda, hayata adapte olma zorluğu çekerek güçlük içerisinde olmaktadır. Bu durumda engelli vatandaşlarımızın yanında olan devlet tarafından olağanüstü fırsatlar sunuluyor. Engelli raporu belirli bir derecenin üzerinde olan ve çalışma hayatına engel bir durumda bulunan vatandaşlarımız için birbirinden farklı destek ödemeleri sağlanmaktadır.

Hayat günümüzde engelli vatandaşlarımız için maalesef ki zor bir şekilde ilerlemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki engelli vatandaşlarımızın yakınları için durumlar çok daha zor bir şekilde ilerlemektedir. Hem maddi hem manevi yönden zorluk çekmeleri ile birlikte bedensel ve zihinsel olarak yorulabilmektedir. Engelli yakınları için oluşturulan olağanüstü fırsatlar niteliğinde destek ödemeleri sağlanmaktadır. Peki, engelli yakın aylığından kimler yararlanabilir? Şart ve Kurallar eksik olmadan eksiksiz olarak yerine getiren bireyler için gerekli başvuru işlemleri yerine getirilmesi doğrultusunda anında yararlanmaya başlayabilme fırsatını elde edebilirsiniz.

ENGELLİ AYLIĞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?


Engelli aylığını alma fırsatından yararlanmak için pek çok vatandaşımız tarafından kimlerin bu fırsatlardan yararlanabileceği araştırılmaktadır. Belli başlı şartları yerine getiren vatandaşlarımız bu fırsatlardan yararlanma olanağına sahip olabilmektedir. Aksi takdirde uyum sağlamayan bireyler bu fırsatlardan yararlanamamaktadır. Yerine getirilmesi gereken belirlenen şartlar şu şekildedir;
 • Bedensel ya da zihinsel olarak yer alan engellerin kişinin çalışma hayatını doğrudan etkiliyor olması
 • Sosyal güvencelerinin yer almıyor olması
 • Hane içerisine giren gelirin net hesaplanmasının ardından evde kişi başına düşen gelirin net asgari ücret tutarının üçte birinin altında olmalıdır. Yani 701,32 TL altında aylık kişi başı gelir düşen kişilerin başvuru yapması gerekir.
 • Aylıktan yararlanabilmek adına kişilerin en az yüzde kırk oran ile engellerinin yer alması gerekiyor.
Ayrıca engelli aylığından yararlanmak için belli başlı evrakları da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında gerekli olan evraklar şu şekildedir;
 • TC kimlik kartı
 • Anlaşmalı olarak yer alan ya da devlet hastanelerinden alınan sağlık raporu başvuru sırasında olması zorunlu belgelerdir.
ENGELLİ AYLIK ÖDEMELERİ NE KADAR?

Engelli aylığı miktarları kişinin bedenlerinde yer alan engel oranlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda engelli oranına bağlı olarak belirlenen ücret ödemeleri şu şekildedir;
 • Eğer engel oranı yüzde kırk ve altmış arasında bir değere sahipse; 537,09 TL
 • Engel oranı yüzde yetmiş ve üzerinde olan kişiler için 805,62 TL
Ancak 2020 Temmuz ayı itibari ile yapılan zam oranları kapsamında ödemeler şu şekilde belirlenmiştir;
 • ESKİ: 537.09 TL
 • YENİ: 567.97 TL
 • ESKİ: 805.62 TL
 • YENİ: 851.94 TL
KİMLER ENGELLİ YAKINI AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANIR?

Engelli yakını aylığı almak için uyulması gereken şartları inceleyecek olursak;
 • Engelli olan kişilerin on sekiz ve on sekiz yaş altı olarak yer alması
 • SSK, Bağ-kur ya da SGK gibi herhangi bir sosyal güvencenin yer almaması
 • Eve net olarak giren ve kişi başı düşen gelir miktarının net asgari tutar ücretinin üçte birinin altında kalması...
 • Bakılan kişilerdeki engel oranının belirli bir düzeyde olması, kişisel ihtiyaçlarını gideremiyor olması şartlarını yerine getirmesi gerekir.
Belirlenen bu şartlar kapsamında engelli yakını olan vatandaşlarımız bu fırsatlardan bu şartlar doğrultusunda yararlanma fırsatını elde edebilmektedir. Hem engelli bireylerin hem de kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla destek ödemeleri verilmektedir. Başvuru belgeleriniz ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER