Emniyet ve Jandarma Birlik Oldu! Sürücülerin Artık Daha Dikkatli Olması Gerekecek!

Emniyet ve Jandarma Birlik Oldu! Sürücülerin Artık Daha Dikkatli Olması Gerekecek!

Ülkemizde trafik akışını denetlemek ve trafik kazalarının önüne geçmek için bazı hız sınırları denetlenmektedir.

Ülkemizde trafik akışını denetlemek ve trafik kazalarının önüne geçmek için bazı hız sınırları denetlenmektedir. Trafik kazaları özellikle şehirlerarası yolculuklar sırasında olmasının sebebi ise sürücüler genellikle otobanlar da hız sınırına uyum sağlamamasıdır. Hız sınırını ölçmek için radar adında alet kullanılması ile pek çok vatandaşımız belirlenen hız sınırını geçmesi durumunda radara yakalanmaktadır. Radara yakalanan bireyler için belli bir miktarda trafik cezası uygulanmaktadır. Peki, her yıl değişkenlik gösteren radar cezaları 2020 yılı için ne kadar oldu? İşte konuya dair merak edilen tüm ayrıntılar…

Trafik akışının sağlanması ve trafik kazalarının önlenmesi amacıyla ülkemizde sıkı denetim yapılmaktadır. Ancak sıkı denetime rağmen pek çok sürücü belirlenen şartlara uyum sağlamaması sebebiyle radar cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Hız sınırı özellikle şehirlerarası yolculuk sırasında çok önem gösterilmemesi sebebiyle gün yüzüne çıkmaktadır. Böylelikle trafik kazaları her geçen gün artış gösteriyor ve birçok ailenin canı yanmaktadır. Trafik akışının sağlanması için önemli unsurlar arasında bulunan hız sınırı ülkemizde pek çok sürücü tarafından dikkate alınmamaktadır. Ancak bazı bölgeler de bulunan radarlar sayesinde sürücülerin hız sınırı denetlenmek de ve hız sınırı ihlal edilmesi sebebiyle trafik cezaları evlerine gönderilmektedir.

TRAFİK CEZALARI NE KADAR OLDU? İŞTE AYRINTILAR…

Trafiğin kontrolünü sağlamak amacıyla radar önemli araçlar arasında bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü hız sınırına uyum sağlamayan bireyler radara yakalanması durumunda araçların plakalarını kaydederek sonrasında sürücülere belli bir miktarda trafik cezası verilmektedir. Trafik cezası kesildiğinin tespit edilmesi durumunda 10 ya da 30 gün içerisinde ikamet etmiş olduğunuz adresinize trafik cezanızı belirten evrak gönderilmektedir. Her yıl hız sınırı ihlal cezaları değişkenlik göstermesinin ardından 2020 radar cezaları ne kadar? Gibi sorular gündemimizde ki yerini almaktadır.


2020 hız sınırı aşan sürücüler için gerekli tedbirlerin alınmaması sebebiyle radar cezası uygulanmaktadır. Her geçen gün artış gösteren ceza ödemeleri sürücüler için çok caydırıcı sebepler arasında bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde hız sınırlarına uyum sağlamayan vatandaşlarımız bu süre zarfında trafik cezaları ile karşı karşıya kalarak yüklü bir miktar nakit ödeme gerçekleştirebilmektedir. Peki, radar cezası ne kadar?

RADAR CEZALARI BELİRLENDİ!

Radar cezaları ile ilgili detayların açıklanması üzerine belli bir ölçüde belirlenen yüzde 30 ya da yüzde 50 gibi oranlar doğrultusunda pek çok vatandaşımız için ceza tutarları gün yüzüne çıkmaktadır. Bu oranların ne kadar olduğu her geçen yıl farklılık göstermesinin yanı sıra geçilen hız sınırına göre de belirlenmektedir. Bu kapsam doğrultusunda;
  • Hız sınırını yüzde 30'a kadar aştığınızda ceza puanınız 10 olarak belirleniyor. Bu kapsama giriyorsanız 288 TL trafik cezası ödemekle yükümlüsünüz. Eğer radar cezası kesildikten sonraki 15 gün içinde ödeme yaparsanız da tutara yüzde 25 oranında indirim yapılıyor.
  • Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arasında bir oranda aşıyorsanız ceza puanınız 15'e çıkıyor. Bu kapsamdaki sürücülerin ödemesi gereken trafik cezası tutarı ise 598 TL olarak belirlendi. Aynı şekilde, 15 gün içinde ödeme yaparsanız cezanıza yüzde 25 indirim uygulanıyor.
  • Hız sınırını yüzde 50'nin de üzerinde bir oranda aştıysanız ceza puanınız yine 15 olarak belirleniyor. Ancak bu kapsamdaki sürücülerin ödemesi gereken radar cezası bedeli 1228 TL'ye yükseliyor. Benzer şekilde, 15 gün içinde öderseniz radar cezasına yüzde 25 indirim yapılıyor.
RADAR CEZASI NEREYE ÖDENMESİ GEREKİYOR?

Radar cezası ile karşı karşıya kalan vatandaşlarımız anlaşmalı olan bankalar üzerine ya da PTT aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda;
  • Eğer radar cezalarını size tebliğ edildikten sonraki 15 gün içinde öderseniz, yüzde 25 indirim yapılıyor.
  • Radar cezalarını sonraki 15 gün içinde ödediğiniz takdirde taksitlendirme imkanı sunulabiliyor. Taksitlendirmek için ceza size tebliğ edildikten sonraki 30 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Cezanız dört takside bölünüyor.
  • Radar cezanızı 30 gün içinde ödemezseniz ve gecikme devam ederse, cezaya her ay yüzde 5 oranında faiz uygulanıyor.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER