Emekliye 2021’de Ek Yüzde 4 Ödeme Geliyor! İşte Müjdeli Açıklama…

Emekliye 2021’de Ek Yüzde 4 Ödeme Geliyor! İşte Müjdeli Açıklama…

Tüm emekli vatandaşlara her ay maaşlarıyla beraber yüzde 4 ek ödeme yapılırken, emekli doktorlar üçüncü bir ödeme daha almaktadır. Tüm ödemeler ocak ayında yükseltilecek.

Tüm emekli vatandaşlara her ay maaşlarıyla beraber yüzde 4 ek ödeme yapılırken, emekli doktorlar üçüncü bir ödeme daha almaktadır. Tüm ödemeler ocak ayında yükseltilecek. Peki, emekli maaşına bir ödeme daha almaktadır. Ocak artışı ile beraber SSK, BAĞ-KUR ve emeklilerine yapılan ek ödemelerde ek ödemelerde ne kadar artış görülecektir. İşte SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerinin ek ödemelerle alakalı merak ettiği tüm detaylar…

Emeklilerin her ay maaşlarıyla beraber yüzde 4-5 oranında ek ödeme de almaktadır. Emekli doktorlara ise üçüncü bir ödeme daha olacaktır. Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılmaktadır. Ödemenin miktarı; uzman olmayanlara 2 bin 7, uzmanlarda 2 bin 625 lira düzeyinde bulunmaktadır. Ocak’ta ise tüm ödemeler değişecektir. Enflasyon tahminine göre zam miktarı SSK ve BAĞ-KUR’lularda yüzde 5,4 memur emeklilerde yüzde 4,4 olacaktır. Ek ödeme miktarı da yeni maaşlar üzerinden hesaplanacağı için yükselecektir. Emekliği doktorların ilave ödemeleri de zamlanacaktır. Yüzde 4,4 artışa göre, ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 741, uzman olmayanlarda 2 bin 96 liraya çıkacaktır.

Emekli doktorların ilave ödemesi şöyle uygulanmaktadır:
  • Aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlar yararlanabiliyor.
  • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlanırsa ilave ödemeleri kesiliyor.
  • Doktor vefat etmişse, ilave ödeme, hak sahibi yakınlarına veriliyor. Bu kişiler hisseleri oranında ödeme alıyor. Örneğin; vefat eden uzman doktorun yüzde 50 oranında aylık alan eşine bin 312, yüzde 25 oranında aylık alan çocuğuna 656,46 lira ödeniyor.
EMEKLİ İNTİBAK ARTIŞI SON YAŞANANLAR

2000 senesi ve ardından emekli kişiler tarafından intibak düzenlemesinin kendileri için de hayata geçirilmesi beklenmektedir. Memur emeklilerine dair intibak isteği, toplu sözleşme görüşmeleri esnasında Memur-Sen tarafınca gündeme taşındı. Yeni senede emeklilere zam haberi! 2021 SSK, BAĞ-KUR ve emeklisi ek ödeme artışı ne kadar olacak?
Kamu Personeli Dayanışma Kuruluşu (KPDK) toplantılarda ele alınıp karara bağlanması beklenen istek hayata geçmesi durumunda aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle giderilecektir. En az maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme yapılacaktır.


SSK ve BAĞ-KUR’luların isteği hayata geçmesi durumunda, milyonlarca emekli vatandaşın maaşı değişecektir. 2000 senesinden sonrasında emekli olanların maaşı tekrardan hesaplanacaktır. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emekli vatandaşın faydalanabileceğini açıklamaktadır.

EMEKLİ OLABİLME ŞARTLARI NELERDİR?

Erkeklerde;
Sigorta döneminin başlangıç tarihi 08.09.1976’dan önce olan erkek SGK’lı vatandaşlar 55 yaşını doldurduğu ve en az 5000 gün ve ya 55 yaşını doldurmayıp, 25 senedir sigortalı olarak çalışma ve en az 5000 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını sağlayanlar, tam emekli maaşına hak kazanacaklar.
08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için 60 yaşını bitirmiş ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olabilecekler. Görüldüğü gibi 09.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık zamanı diye bir kalmamıştır. 7000 günü doldurmak ve 60 yaşını bitirip 61 yaşından gün almaları gerekmektedir.

Kadınlarda;
SGK doğrultusunda kadınların emeklilik yaşı işe ilk giriş zamanına göre değişmektedir. İlk kez 01.05.2008 zamanından ardından sigortalı olmanız durumunda 58 yaş ve 7200 gün koşulu ile emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.13.2035 tarihine kadar bitirmeniz gerekmektedir.
SGK kapsamında bayanların emekli yaşı işe ilk giriş tarihine göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigortalı olmanız halinde 58 yaş ve 7200 gün şartı ile emeklilik hakkı kazanabiliyorsunuz. Ancak 58 yaşında emeklilik hakkı elde edebilmeniz için 7200 iş gününü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlamanız gerekiyor.
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR