Emeklilere Dikkat! Bu Başvuruyu Yapmayanların Emekli Maaşı Kesintiye Uğrar!

Emeklilere Dikkat! Bu Başvuruyu Yapmayanların Emekli Maaşı Kesintiye Uğrar!
YAYINLANMA TARİHİ: 05.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca verilen bilgiler doğrultusunda sahte sigorta uyarısı vatandaşlar için geldi!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca verilen bilgiler doğrultusunda sahte sigorta uyarısı vatandaşlar için geldi! Emeklilik hakkı elde etmek isteyen vatandaşlar sahte sigortaya başvuru yapılır ise tüm emeklilik primlerinin silinmesine sebep olma ihtimali bulunuyor. Sahte sigorta kapsamı doğrultusunda vatandaşlar emekli maaşlarının kesilmesi sebep olunabilir. Bundan dolayı emeklilik hakkı elde etmek için sahte sigorta uygulamasını gerçekleştirilmemesi uyarısın bulunuldu. İşte ayrıntılar..

Devleti yanıltarak emekli olma olanağına sahip olan ve sahte sigorta yapmayı tercih eden vatandaşları ödemiş oldukları tüm prim borçları silinecek ve emekli olma fırsatı kaçıracak. Günümüzde pek çok vatandaş emekliliği yakalamak için yıllar boyunca çalışmak zorundadır. Böylelikle yaşlılığını rahat geçirmek ve geçim sıkıntısı çekmek istememektedir. Sahte sigortalılığı tercih eden bireyler için hemen başvuru yapma olanağına sahip olabilirsiniz. İşte habere ilişkin detaylar…

Devleti yanıltmaları ve sahte sigorta yatırmayı tercih eden vatandaşlar için uyarı geldi. Ödediğiniz primler devlete aktarılır ve emekli olma olanağını kaçırabilirsiniz. Sahte sigorta ile emekli olan vatandaşlar bulunuyor ise gerekli açıklamaların yapılması doğrultusunda emekli maaşlarının kesilmesi ön görülüyor. Böylelikle vatandaşlar sıkıntısız bir şekilde emekli olmak için kesinlikle sahte sigorta yaptırmaması öneriliyor. SGK’ya yanlış bilgi verilmesi doğrultusunda primleri geri dönüşümsüz olarak silinme olanağını buluyor. Fiilen çalışmamaları durumunda ve herhangi bir yerden sigortalı görünen vatandaşlar SGK tarafından yaptırımlara maruz kalıyor.


SAHTE SİGORTA PRİM SAYILARINA DEVLETE AKTARILACAK!

Vatandaşlarımızın bir kısmının çoğunlukla yaptığı sahte sigorta uygulaması SGK tarafından anlaşılması durumunda çalıştığınız ve ödediğiniz tüm primler devlete aktarılacak. Sahte sigorta yaparak fiilen çalışmayan vatandaşların ödedikleri primleri geri dönüşümsüz elde etme olanağına sahip olacak. Sigortalı görünmek için sahte sigortalılığı tercih eden bireyler ise bu durumun farkındalığını korumak amacıyla devlet hazinesine geri dönüşümsüz olarak aktarılması sağlanacak. Sahte sigorta yaptıranlar için gerekli incelemeler başlatılarak değerlendirmeler yapılıyor. Yakalanma durumunda primler silinebilir.

SAHTE SİGORTA YAPTIRAN EMEKLİLERİN MAAŞI KESİLİYOR

Bir iş yerinde çalışmadan o iş yerine prim ödemesini yaptırarak emeklilik hakkı elde eden vatandaşların bu durumlarının tespit edilmesi halinde emekli aylıkları kesiliyor. Son dönemlerde Soysal Güvenlik Kurumu tarafından bu kişilerin tespiti için yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu kişilerin tespit edilmesi ardından SGK tarafından bu kişilere yaptırımlar uygulanıyor. Bu nedenle de böyle bir durumda olan vatandaşların hemen gerekli başvurularını yapmaları gerekiyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER