Emekliler Bu Başvuruyu Yaparsa Ziraat Bankası’ndan 600 TL Paralarını Alabiliyorlar!

Emekliler Bu Başvuruyu Yaparsa Ziraat Bankası’ndan 600 TL Paralarını Alabiliyorlar!

Türkiye’de bulunan milyonlarca SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine 602 TL ek ödeme yapılacak. Ayrıca bundan sonra emekliler için verilen ek ödemelerde zamlı fiyatlar geçerli olacak.

Türkiye’de bulunan milyonlarca SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine 602 TL ek ödeme yapılacak. Ayrıca bundan sonra emekliler için verilen ek ödemelerde zamlı fiyatlar geçerli olacak. Türkiye’nin bir zamanlar çalışan ve üreten insanları için her ay verilen yüzde 4 ek ödeme artık yetersiz duruma geldi. Korona virüs sebebiyle milyonlarca emekli vatandaşımız hem ekonomik zorluklar çekiyor hem de ek ödeme, zam ve maddi yardım alamıyor. Özellikle emekli maaşı alan vatandaşlarımıza 1000 TL Pandemi sosyal yardım ödemesinin yapılaması üzerine hem sosyal medyada hem toplum içerisinde ciddi söylemler oldu. Hükümet bu duruma bir dur diyebilmek adına her ay emekli maaşlarına verilen ek ödeneklerin artırılmasına ilişkin talepte bulundu. İşte emeklilerin her ay aldığı ek ödeneklerle alakalı tüm detaylar…

Emekli vatandaşlarımıza her ay verilen yüzde 4 ek ödenek ile beraber emekli vatandaşlarımızın emekli maaşlarında artış gözlemleniyordu. Ancak artık durum öyle değil. Özellikle Korona virüs sonrasında her türlü ürünün fiyatının artması sebebiyle milyonlarca emekli vatandaşımız ciddi bir finansal sorun yaşıyor. Emekli ek ödemeleri ne zaman yapılacak? Emekli ek ödemeleri ne zaman artacak? Gibi sorular soran emekli vatandaşlarımız, bundan böyle eğer onaylanırsa en düşük ek ödeme 119 TL en yüksek ise 602 TL ek ödeme alabilecekler. 2006 yılından bu yana emekli maaşlarına yansıtılan ek ödenekler, her ay emekli vatandaşlarımızın maaş hesaplarına yatırılıyor. Yıllardır sadece yüzde 4 gibi rakamlarla artış gösteriyor. Ancak 2020 yılı emekli ek ödeme zammı ortalama olarak yüzde 10’a çıkartılabilecek.

EMEKLİLERE 602 TL EK ÖDEME GELECEK Mİ?


Emekliler her yıl olduğu 2020 yılında da Ocak ayında emekli maaşları için zam alabildiler. Emekliler her ay ek ödeme alır, bu oran maaşın yüzde 4 oranıdır. Ancak artık ekonomi öyle bir duruma gelmiştir ki emekli vatandaşlarımızın geçinebilmesi imkânsız hale gelmiştir. Bu nedenle Türkiye Emekliler Derneği konuyla alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazıldı. "Emekliler için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme yüzde 10'a çıkarılsın” şeklinde her yerde çağrı yapan Türkiye Emekliler Derneği, bu zamana kadar çıktıkları her yerde aynı çağrıları yaptılar. Halen maaşı bin 369 lira 96 kuruşun altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Eğer talep hayata geçerse, tüm emeklilere her ay net maaşlarının yüzde 10'u kadar ek ödeme verilecek. Ek ödeme oranı ikiye katlanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en düşük ek ödeme 59,94 liradan 119,88, en yüksek ek ödeme de 241,15 liradan 602,87 liraya yükselecek.

TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ’NDEN CUMHURBAŞKANI’NA MEKTUP

TÜED, Covid-19 salgınına karşı yürütülen çalışmalardan duydukları memnuniyetten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi.
Dernek Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreter Gazi Aykırı imzasıyla gönderilen mektupta, "Toplumun yaşam tecrübesi en yüksek topluluğu olan biz emekliler, sürdürülen mücadele içerisindeki gayretleri takdir etmekteyiz. Bu küresel sıkıntıyı atlatıp evlatlarımıza kavuşacağımız günleri özlemle beklemekteyiz. Bu bekleyişimizde samimi gayretlerinizle sürdürdüğünüz mücadeleyle bizlere umut olduğunuz için başta zatıâlinize ve şahsınızda bütün kamu görevlilerimize minnetimizi ve dualarımızı yolluyoruz" denildi.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER