Emekli Olmak Çok Daha Kolay! 2 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Ayrıntılar…

Emekli Olmak Çok Daha Kolay! 2 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Ayrıntılar…

Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için sunulan olanaklar sonrasında on binlerce vatandaşımız için beklenen müjdeli haber geldi.

Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için sunulan olanaklar sonrasında on binlerce vatandaşımız için beklenen müjdeli haber geldi. Pek çok vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için gündemimizde ki yerini alması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Vatandaşlarımız için sunulan bu fırsatların gün yüzüne çıkmasının arkasından SGK, SSK ve Bağ-kur’lu bireyler için sunulmasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan büyük olanaklar ile beraber emekli olmak isteyen bireyler fırsatlardan yararlanabilmek için araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır. On binlerce vatandaşımız bu olanakları değerlendirebilmek için araştırmalarını sürdürürken dikkatleri üzerine çekmektedir. Milyonlarca vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için başvuru işlemlerini gerçekleştirerek anında emeklilik olanağını sunmaları ön görülmektedir.
Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için sunulan olanaklar ile beraber milyonlarca vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için nasıl emekli olabilirim? Sorusu ile gündemimizde ki yerini getirmektedir. Yaş şartını tamamlayamayan bireyler emeklilik hakkını elde edememektedir. Ancak yaş şartını ve diğer emeklik şartlarını yerine getirmiş bulunmaktadır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda belirlenen şartları yerine getiren vatandaşlarımız 2 yıl erken emeklilik hakkına sahip olabilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web adresi üzerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek tüm ayrıntıları öğrenebilir ve başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

EMEKLİLİK İÇİN YENİ FIRSAT!

On binlerce vatandaşımız için yeni fırsat sunulmaya başlamasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekmesi ile beraber on binlerce vatandaşımız bu olanakları değerlendirmek istemektedir. Milyonlarca vatandaşımız bu fırsatları değerlendirirken gündemimizde ki yerini alması ile ön plana çıkmaktadır. TESK Başkanı Palandöken konu ile ilgili önemli açıklamaları yapılması ile beraber detayları vatandaşlarımız ile paylaşmıştır. Milyonlarca vatandaşımız yapılan bu açıklamalar gün yüzüne çıkarmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu bankaları tarafından önemli kararların sunulması ile beraber vatandaşlarımız büyük olanaklar ile gündemimizde ki yerini alacaktır.


Bendevi Palandöken, "Yeni yapılacak işbirliği protokolüyle esnafımıza, ayrım yapılmadan ve sicillerine bakılmaksızın prim borcunu ödeyerek emekli olmaları için kredi imkanı verilmeli" ifadelerini kullanmasının ardından on binlerce vatandaşımız büyük olanakları dikkatleri üzerine çekmesi ile vatandaşlarımız bu fırsatlar ile ön plana çıkacaktır. Emeklilik fırsatlarından yararlanmak isteyen bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan olanaklar ile beraber vatandaşlarımız bu fırsatları son hızıyla devam etmektedir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Soru: 2 Ocak 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 15 Aralık 1999 olup 6886 gün primim var. Buna göre askerliğimi borçlanmam gerekir mi, bana faydası olur mu? Kaç yaşında emekli olabilirim?
Cevap: 114 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 13 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Soru: 25.09.1973 doğumluyum, 01.11.1995 SSK girişim, 6750 günüm var. 19 ay askerlik yaptım. K.Ş.
Cevap: İşe girişinize göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz.
İşe girişiniz askerden sonra ise 17,5 aylık askerlik ödeyip 54 yaşa tabi olabilirsiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Askerliği öderseniz 25.09.2027 tarihinde, ödemezseniz tam bir yıl sonra yani 25.09.2028 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Soru: 23.02.1974 doğumluyum, sigorta giriş tarihim 01.11.1998, 3502 günüm var. Boşluğum çok oldu, askerliğimi borçlanırsam 18 ay, ne zaman emekli olabilirim? T. ORDULU
Cevap: İşe başlama tarihinize göre 25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerliği borçlanıp öderseniz 25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda askerliği borçlanıp 1783 gün daha prim ödeyip 5825 günü tamamlayarak 56 yaşınızın dolacağı 23.02.2030 tarihinde emekli olabilirsiniz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR