Emekli Olamayanlar İçin Artık Bu Yöntem Var! 10 Yıl Birden Prim Doldurmak İçin Hemen Bunu Uygulayın!

Emekli Olamayanlar İçin Artık Bu Yöntem Var! 10 Yıl Birden Prim Doldurmak İçin Hemen Bunu Uygulayın!

Günümüzde birçok kişi erken emekli olmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Çoğunlukla sigorta prim ödemeleri ya da yaşa takılan bu kişiler istedikleri tarihte emekli olamamaktadır.

Günümüzde birçok kişi erken emekli olmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Çoğunlukla sigorta prim ödemeleri ya da yaşa takılan bu kişiler istedikleri tarihte emekli olamamaktadır. Bunun yanında erken emekli olabilmek için gerekli olan sigorta başlangıç tarihi de erken emeklilik için son derece önemli olduğundan binlerce kişi erken emekli olamamaktadır. Fakat yakın bir zaman önce çıkan bir yöntem ile birlikte artık erken emeklilik herkes için çok daha kolay bir hale gelecek gibi duruyor. Erken emeklilik için çeşitli maddelerin yerine getirilmesiyle herkes istediği tarihte emekli olabilecektir.
Erken emekli olmak isteyen kişiler için öncelikle 1999 tarihi ve öncesinde sigorta girişi olanların oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Erken emeklilik için öncelikle ilk sigorta girişinin tarihine bakılması durumundan dolayı sigorta ne kadar erken başlarsa erken emeklilik de o kadar erken olabilmektedir. Bu tarih bakımı sonrasında ise 3600 sigorta prim gününün de tamamlanması gerekmektedir. Bu sigorta primleri ise kesintisiz şekilde hiç aksatılmadan ödenmiş olmalıdır. Eğer ki sigorta primleri kesintili bir şekilde ödenmişse bu en kısa sürede tamamlanmalıdır. Yoksa erken emeklilik şartları sağlanmamış olarak değerlendirilmektedir. Bu erken emeklilik imkânından ise 4A, 4B ve 4C memurları da faydalanabilmektedir.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN GEÇERLİ OLARAK SAYILAN ETKENLER


Erken emeklilik için devletin kabul ettiği bazı etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler içerisinde en başta doğum borçlanması yer almaktadır. Doğum borçlanması durumunun geçerli olabilmesi için ise doğumun sigortalı olarak işe başladıktan sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun yanında doğumun canlı bir şekilde olması da bir diğer şartlardan olmaktadır. İlk doğumda ise 2 yıllık borçlanma sigorta kapsamında geçerli oluyor. Daha sonrasında ikinci doğumda ise bir daha 2 yıllık sigorta primi sayılabiliyor. En fazla olarak da 3 çocuk ve 6 yıllık borçlanma imkânı sunuluyor. Kadınlar için erken emeklilikte böylesine bir etken söylenebiliyor.
Erkekler için ise erken emeklilik için askerlik borçlanması devreye giriyor. Erken emekli olmak isteyen erkekler askerlik borçlanmasını ödenecek prim süresiyle birlikte öne sürebiliyor. Dolayısıyla askerlik süresinin tamamı ya da bir kısmı bu borç kapsamına girebilmektedir. Fakat bir diğer durum olarak askerlikten muaf olan kişiler bu erken emeklilik kapsamında değerlendirilen etkenlerin içerisinde dahil olamamaktadırlar.

YURTDIŞI BORÇLANMASI ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ETKEN OLABİLİYOR

Erken emeklilik isteyenlerin en çok tercih ettiği bir diğer erken emeklilik etkeni ise yurt dışı borçlanması olmaktadır. Yurt dışı borçlanması ülke dışında çalışan gurbetçiler için oldukça sık kullanılmaktadır. Yurt dışında yaşamak durumunda olan vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması ile birlikte erken emekliliğe geçiş yapması söz konusu olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu her yıl bu konu ile ilgili duyurularda bulunmaktadır.
Erken emeklilik imkânından faydalanmak isteyen kişiler yurt dışındaki işletmelerini beyan ederek erken emekli olabilmektedirler. Ancak bunun için bazı koşulların da sağlanması gerekmektedir. Öncelikle erken emekli olmak isteyen bu kişilerin Türkiye içerisinde devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesi bulunmaması gerekiyor. Bunun yanında Türkiye içerisinde herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışıyor olmamak gerekmektedir. Erken emekli olmak isteyen kişilerin bunun gibi daha birçok detay konuya Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ulaşması söz konusu olabilmektedir. Sayılan bütün şartları sağlayan kişilerin ise prim ödemesi ve yaş şartıyla birlikte erken emekli olması geçerli olmaktadır. Başvurular ise SGK tarafından açıklanan tarihlerde yapılmaktadır.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER