Emekli Maaşlarında Artış Yapılacak! Emeklilerin Gözü Bu Haberde!

Emekli Maaşlarında Artış Yapılacak! Emeklilerin Gözü Bu Haberde!

Hayatımız boyunca çalışarak pek çok zaman geçiririz. Ancak sonrasında herkesin ortak olarak hayal ettiği şey emeklilik zamanı bir an önce gelmesidir.

Hayatımız boyunca çalışarak pek çok zaman geçiririz. Ancak sonrasında herkesin ortak olarak hayal ettiği şey emeklilik zamanı bir an önce gelmesidir. Ülkemizde emeklilik yaşlarının ileri yaşlara alınması pek çok emekli olmak isteyen kişinin emekli olamamasına neden oldu. En uzun süreler boyunca çalıştıktan sonra emeklilik hakkı kazanmasına rağmen emekli olamamaları hem de maaş olarak beklentilerini karşılayamamaları emekli olan kişileri oldukça fazla üzmektedir. Ancak Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre emeklilere sevindirici bir haber geldi. Emekli maaşlarında yapılacak olan artış pek çok emeklinin sevinmesine neler oldu. Birçok emekli tarafından maaşlarında artış isteniyor olması bu haberden sonra Müjde niteliğinde oldu. Emeklilere 398 TL ek ücret ödeneceği söylenenler arasında yer alıyor. Ancak bundan faydalanmak için gereken başvuruları ve koşulları bilmek isteyen vatandaş araştırmalara başladı.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ‘Ek ödeme maaşın yüzde 4’ü yerine, 8-10’u olsun’ diyor. Bu istenilen gerçekleşirse 398 TL ek ödeme emeklilere gerçekleştirilecek. Ay ne zaman emekli olduktan sonra alınamayan bazı yardım ödemelerinin de pek çok emekli insanın maaşlarındaki düşüşe neden olmasından dolayı buna uygun bir düzenleme yapılarak maaşlarını bir artış yapılması talep ediliyor. Kamu görevlilerine ödenen aile yardımı emeklilikte de sürsün” talebinin önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında karara bağlanmasını bekliyor.

Bu Firsattan Yararlanan Kişiler Kimlerdir?

Birçok kişinin maaşlarında artış istemesi oldukça doğaldır. Günümüzde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle birçok kişinin maaşı artık ay sonuna kadar yetmez durma geldi. Bu nedenle vatandaşlar devlet tarafından yapılacak olan maaş artışlarında ki gelişmeleri Büyük bir merakla ve heyecanla takip etmeye başladılar. Ancak de fırsattan yararlanan kişilerin kimler olacağı ve ödenen miktarların neler olacağı en çok merak edilen konular arasında yer aldı.
Bu miktarların ise son açıklamalara göre miktarları şu şekilde belirtilmiştir. Hala aktif olarak çalışmakta olan memurlara çalışmayan eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için ise 36,52 lira ödeniyor.  ancak bu miktarların temmuz ayı itibari ile bir artışa gideceği açıklananlar arasında yer aldı. Ama bu artışın ne kadar olacağını net olarak bilinmese bile en az yüzde 4 oranında artacağı biliniyor. Bu beklentiler gerçekleştiğinde ise en az yüzde 4.4 oranında bir artış söz konusu olmuş olacak. Eşi çalışmayan ve 6 yaş üstü 2 çocuğu olanın kazancı 422,87 liraya çıkarken, talepler ve beklentiler hayata geçerse bu ödemeden emekliler de eş-çocuk durumlarına göre yararlanma imkânına sahip olacaklar.
Ayrıca günümüzde pek çok emekli insanın maaşlarında bir artış talep etmesi üzerine Türkiye emekliler derneği Yeni oran yüzde 8-10 olarak belirlensin çağrısında yapmaya başladı. Bu çağrı dikkate alındığında ve beklentiler yerine getirildiğinde emeklilerin maaşındaki artış yüzde 4 olmak diğerine %8 veya %10 oranında artış gösterecek. Bu sayede alınacak olan ek ödemelerde de artış sağlanacak. Ancak artistler emekli olunan kuruma göre de değişiklik gösterebilir. Buna örnek olarak ise sosyal sigortalar Kurumu yani SSK tarafından emekli olan kişilerin gelirlerindeki artış %8 olduğu takdirde 255 TL olacak. Eğer bu artış yüzde on olursa sosyal sigortalar Kurumu tarafından 382 liraya varan artış yaşanacak. Aynı şekilde bağ-kur'dan emekli olan kişiler için de bu artışlar aynen geçerli olacak. En yüksek maaşı alan emekliye 255 lira yerine 510 lira ya da 637 lira ek ödeme verilecek.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER