Emekli Aylığının Daha Yüksek Olmasını İsteyenler Dikkat! Dilekçe Zamanları Belli Oldu!

Emekli Aylığının Daha Yüksek Olmasını İsteyenler Dikkat! Dilekçe Zamanları Belli Oldu!

Emekli olmak uzun yıllar boyunca çalışmış ve yorulmuş olan herkesin hayalidir. Ancak emekli olmak günümüzde oldukça zordur.

Emekli olmak uzun yıllar boyunca çalışmış ve yorulmuş olan herkesin hayalidir. Ancak emekli olmak günümüzde oldukça zordur. Pek çok kişi emekli olma yaşına gelmesine rağmen yapılan yeni düzenlemeler nedeniyle emekli olma hakkını kazanamıyorlar. Emekli olmuş olan kişiler ise ferah ve rahat bir hayat yaşayabilecekleri bir maaşa sahip olamamaktan yakınıyorlar. Bu nedenle emekli olmuş kişiler için emekli aylığını yükseltme fırsatı sunuluyor.

Emekli aylığı son dönemlerde ülkemizdeki her şeyin pahalı olması ve alım gücünün düşmesi nedeniyle temel ihtiyaçları bile zor karşılayacak düzeyde bulunuyor. Bu nedenle ekonomik anlamda sorunlar yaşayan kişiler genel olarak bu durum için çareler aramaya başladılar. Yapılan son açıklamalarla birlikte emekli olan kişilerin emekli aylıklarını yükseltmek için dilekçe yazabilecekleri açıklandı. Bu konu hakkında detaylar haberimizin devamında

EMEKLİ AYLIĞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli aylığı yetersiz olan kişiler bu konuda bir çare ararken beklenen müjdeli haber geldi. Emekli maaşlarını yükseltme fırsatı sunuldu. Ancak en çok merak edilen konulardan bir tanesi de emekli aylıklarının nasıl yazıldığı hakkındaydı. Emekli aylıklarını hesaplamak oldukça kolaydır. İlk olarak emekli olacak olan kişinin prim ödeme gün sayısı, aylık bağlama oranı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen esas kazançlar göz önüne alınır. Bu sayede emekli olunduğunda alınacak olan maaş kolaylıkla hesaplanabilir.

Emeklilik dilekçesi emekli maaşlarının hesaplanmasında çok önemli bir yere sahiptir. emeklilik dilekçesinin verildiği tarihler emeklilik maaşlarını etkiler. Bu nedenle de emekli olmak isteyen kişiler ne zaman dilekçe verecekleri hakkında karasız kalıyorlar. Kasım veya aralık ayında verilen dilekçelerin mi daha faydalı olacağı yoksa ocak ayında verilen dilekçelerin mi daha faydalı olacağı hakkında kararsızlıklar yaşanıyor.


EMEKLİLİK DİLEKÇESİ HANGİ AYLARDA VERİLMELİDİR?

Emeklilik dilekçesi emeklilik maaşlarının hesaplanmasında çok önemli bir rol aldığı için emekli olmak isteyen kişiler Kasım veya aralık ayında verilen dilekçelerin mi daha faydalı olacağı yoksa ocak ayında verilen dilekçelerin mi daha faydalı olacağı hakkında kararsızlıklar yaşıyor. Ancak bu konuyla ilgili detaylı olarak bilgilendirmeyi haberimizde bulabilirsiniz.
İlk olarak emekli olacak olan kişiler emeklilik dilekçelerini dikkatli bir şekilde vermelidirler.

Bunun nedeni ise emeklilik maaşlarında daha yüksek bir tutar almak isteyen kişilerin enflasyon oranlarına dikkat ederek dilekçe vermeleri gerekmesinden dolayıdır. Bu seneye bakıldığında 2020 yılında bakıldığında kasım- aralık ayında yapılacak olan dilekçeler ile ocak ayında yapılacak olan dilekçelerin sağlayacağı maaşlar arasında çok ciddi farklar olmayacağı görülüyor. Bu nedenle 2020 yılında her iki dönemde de emeklilik dilekçesi vermeniz hemen hemen yaklaşık değerlerde emeklilik maaşı almanıza neden olur.

EMEKLİ MAAŞLARINDA GÜNCELLEME KAT SAYISI NEDİR?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında oldukça fazla şey etkili olur. Bunlardan bir tanesi de güncelleme kat sayısıdır.  Örnek olarak verilecek olursa 2020 yılında emekli olan ve emekli maaşı olacak olan kişiler maaşlarını 2019 yılının güncelleme kat sayılarına göre alırlar. Güncelleme kat sayıları ise her senenin ortalarında yılın ilk yarısında emeklilik dilekçesi verenler için ocak ayında emekli aylıklarına yapılan zam oranında artırılır.

Ancak yılın ikinci yarısında dilekçe veren kişiler için ise ocak ve temmuz aylarındaki zam oranlarına göre artış yapılır. Gelecek sene emekli maaşlarındaki artışlar ise şu şekilde hesaplanır. İlk olarak ocak ayında emeklilik dilekçesi veren kişiler 2020 TÜFE artışı ile 2020 yılı gelişme hızına göre hesaplanan güncelleme katsayısı ile yeni maaşlarını hesaplayacak ve

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR