Emekli Maaşınıza Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirsiniz? Aylık Maaşınıza Göre En Fazla Ne Kadar?

Emekli  Maaşınıza Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirsiniz? Aylık Maaşınıza Göre En Fazla Ne Kadar?

Emeklilerin kredi kullanım detayları ve şartları nelerdir? Emekli maaşına göre çekilebilecek kredi limitleri ne kadardır? Maaşa göre ne kadar kredi çekilebilecek? Maaşa göre konut kredisi limitleri? Maaşa göre ihtiyaç kredi limitleri ne kadar?

Emekli vatandaşımızın kredi çekeceği miktar sınırlıdır. Emekli vatandaş bankalardan konut ve ihtiyaç kredisi çekerken belli miktarlarda kredi çekebilmektedirler. Emekli vatandaş bazı ihtiyaçlarını karşılamak adına kredi çekebilmek için araştırmalar yapıyorlar.

Emekliler bu kapsam doğrultusunda özellikle konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi için araştırmalar yapıyorlar. Maaşlerına göre ne kadar kredi çekebileceklerini araştırmaktadırlar. Faiz oranlarına göre çekebilecek kredi miktarları değişiklik göstermektedir. Emakli vatandaş maaşına göre ne kadar kredi çekebilmektedir.

EMEKLİLERİN KREDİ KULLANIM ŞARTLARI NELERDİR?

Emekli vatandaşlar için kredi kullanırken bazı önemli detaylar ve şartlar yer almaktadır.

Kredi çekmeyi düşünen vatandaşlar için en önemli detaylardan biride kredi çekecek emekli vatandaşın maaşının ne kadar olduğu önemlidir. Kredi çekecek olan emekli vatandaşın maaşı ne kadar yüksek olursa kredi kullanabileceği tutarda o kadar yüksek olmaktadır.

Kredi çekebilmeleri için en önemli detaylardan bir diğeride emekli vatandaşların kredi kullanımlarında diğer bir faktörde yaşlarıdır. Bazı bankalar tarafından kredi çekecek olan emekli vatandaşların belirli bir yaş sınırının altında olmasını talep etmektedirler.

EMEKLİ MAAŞLARINA GÖRE ÇEKİLEBİLECEK KREDİ LİMİTLERİ?

KONUT KREDİSİ KULLANIMINDA;


Konut kredisinde emekli vatandaş maaşının %70'i oranında krediyi ödeyebilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda örnek ödemeler;

- Emekli maaşı 1.000 TL olanlar, konut kredisi için aylık 700 TL taksit ödeyebilmektedirler.

- Emekli maaşı 1.500 TL olanlar, konut kredisi için aylık 1.050 TL taksit ödeyebilmektedirler.


- Emekli maaşı 2.000 TL olanlar, konut kredisi için aylık 1.400 TL taksit ödeyebilmektedirler.

Belirtilen bu rakamlarla, ele alındığında faiz oranlarının da etkisiyle 1.500 TL emekli maaşı alan bir vatandaş 55.000 TL, 60.000 TL'ye kadar kredi kullanabilecektir.

İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIMINDA;

İhtiyaç kredisi kullanımında emekli vatandaş maaşının %50'si oranında krediyi ödeyebilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda örnek ödemeler;

- Emekli maaşı 1.000 TL olanlar, ihtiyaç kredisi için aylık 500 TL taksit ödeyebilmektedirler.

- Emekli maaşı 1.500 TL olanlar, ihtiyaç kredisi için aylık 750 TL taksit ödeyebilmektedirler.

- Emekli maaşı 2.000 TL olanlar, ihtiyaç kredisi için aylık 1000 TL taksit ödeyebilirler.

EMEKLİLERE 10 MAAŞ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Uzun zamandır bu uygulamanın tüm emeklilere yaygınlaştırılma durumu gündeme taşınmaktadır.. Emekliler tarafından, bu imkanı bir süredir dört gözle bekliyor. Sistemin hayata geçerilmesi durumunda; emekliler nakit sıkıntısı yaşarlarsa eğer SGK'ya başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebileceklerdir.

Örneğin; emekli maaşı 2.000 lira olan bir emekli için, 6.000 lira avans alabilecek. Çekilen Bu para daha sonra maaştan aylık taksitlerle kesilecektir. Ayrıca verilen bu avanstan faiz alınmayacaktır.

Devreye alınması planlanan bu uygulamanın mevcut emekliler için de hayata geçirilmesi gündemde gelmektedir. Eğer sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıkları durumlarda SGK'ya yazılı başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebileceklerdir. Verilen bu avans para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitlerler kesilecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER