Elektronik Sigarayla ilgili Bilinmeyenler! Elektronik Sigara mı yoksa Normal Sigara mı Daha Zararlı?

Elektronik Sigarayla ilgili Bilinmeyenler! Elektronik Sigara mı yoksa Normal Sigara mı Daha Zararlı?

Son dönemde sigarayı bırakmak isteyenlerin tercihi olan Elektronik sigaralar gerçekten zararsız mı? Yoksa normal sigaralardan bile daha mı zararlı? Bu yazımızda elektronik sigaraların sağlığa zararları ve normal sigara ile karşılaştırması üzerinde durduk.

Son dönemin en popüler nesnelerinden biri olan Elektronik veya diğer adıyla E-Sigaralar, normal sigaraların yerini almaya başladı. Öyle ki sigara tiryakileri bile normal sigaradan daha az maliyeti olan ve sağlığa daha az olduğu düşünülen elektronik sigaralara yönelmeye başladı. Ancak bu e-sigara tüketim çılgınlığı piyasada çok ucuza kalitesiz e-sigaraların satışına zemin hazırladı ve bunlar da “patlama” haberleriyle Ana haber bültenlerinde yerini aldı.

Şimdi sigara kullanan ve sigarayı bırakmayı düşünenlerin kafasında Normal sigara mı daha zararlı elektronik sigara mı? Yoksa Elektronik sigara sağlığa zararsız mı? Soruları sorulmaya başlandı. Sağlık kuruluşlarının, Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki açıklamaları ne yönde? Tüm bu sorulara cevaplar arayacağız...

İLK OLARAK E-SİGARA (ELEKTRONİK SİGARA) NEDİR?

Elektronik sigaralar, gücünü bataryasından alan elektronik bir sisteme sahip cihazlardır. Normal sigarada bulunan nikotin elektronik sigaralarda sıvı olarak hazneye doldurulur ve bu da uyuşturucu etki yapar. Ancak normal sigara ile elektronik sigara arasında yakılan şey arasında fark vardır. Normal sigara tütün yakarken elektronik sigara likit yakar.

Elektronik sigaralarda likitin yanması ile elektronik aksam nikotini buharlaştırırken bu buharın içerisinde tıpkı nargiledeki gibi aromamsı kokular da ortaya çıkar. Ayrıca tütün yakmayan elektronik sigaralar “Dumansız” sayılmaktadır.

ELEKTRONİK SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI MI? NORMAL SİGARA İLE KARŞILAŞTIRILMASI

Şimdi başlığımızda da yer alan ve yazımızın en can alıcı sorusuna gelelim. Elektronik sigara mı yoksa normal sigara mı sağlığa daha zararlı? Sorusunun cevabını verelim. İki sigara türü arasındaki en temel farkın elektronik sigarada tütünün yer almaması olarak söyleyebiliriz. Ancak sigarada sağlığa zarar veren, büyük hastalıklara yol açan tek madde Tütün değildir. Normal sigaralarda vâr olan çeşitli zararlı kimyasalların birçoğu elektronik sigaralarda da bulunmaktadır!


Amerikan Gıda ve İlaç araştırmaları kurumu FDA, 2009’da yayınladığı bir raporda elektronik sigara kullanıcılarının da çeşitli kimsayal ve kanserojen maddelere maruz kaldığını ortaya koymuştu. Reklam ve pazarlama stratejileri çerçevesinde tütünsüz olarak sağlığa zararsız gibi gözükerek satışa sunulan Elektronik sigaralarda kansere neden olan bazı bileşenlerin yer aldığı FDA raporlarında belirtilmiş bir gerçekliktir. Bir başka FDA araştırmasında 42 adet e-sigara likiti test edildi. Bu araştırma sonucunda insanlarda kansere neden olduğu bilinen bir kimyasal formaldehite ulaşıldı. Ulaşılan bu formaldehit, e-sigaralarda insan sağlığına zarar verecek sınırın çok üstünde bir seviyede yer alıyordu.

Çok fazla sigara ve sigara dumanına maruz kaldığımızda boğazımızda uzun süreli iltihaplanmalar, bronşit, amfizem ve kalp hastalıkları baş gösterebiliyor. Normal sigaralarda vâr olan bu risk, E-sigaraların içeriğinde normal sigaralarda bulunan çoğu kimyasalın bulunması nedeniyle bu hastalıkların E-sigara kullananlarda da ortaya çıkması mümkündür.

Gelelim E-sigara ile Normal sigara arasındaki bir diğer farka. E-Sigara duman içermeyen bir buharla normal sigaradan daha “sağlıklı” imiş gibi gözükse de e-sigaraların buharının, normal sigara dumanından daha zararsız olduğunu gösteren detaylı ve geçerli bir araştırma şuan halihazırda yapılmadı. İşte bu yüzden e-sigaranın buharı normal sigaranın dumanına oranla sağlıklı mı yoksa daha mı zararlı onu önümüzdeki yıllar içerisinde öğrenebileceğiz.

E-SİGARA, SİGARA BIRAKMAYA YARDIMCI OLUR MU?

E-sigaralarla ilgili herhangi bir Sağlık Kuruluşu veya ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın onayı, oluru ve sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu yönünde görüşü bulunmamaktadır. Bir şehir efsanesi gibi dolaştığı üzere E-sigaranın sigara bırakmaya yardımcı olduğu yönündeki iddialar tamamen “psikolojik” insan söylemlerinden ileri gelmektedir. Eğer siz kendinizi e-sigara kullanarak belli bir süre sonra sigarayı bırakmaya şartlarsanız bunu yapabilirsiniz. Ancak bundan daha sağlıklısı uzman bir sağlık kuruluşu tarafından tedavi altına alınarak daha kesin ve etkili bir yolla sigarayı bırakmaya çalışmak olmalıdır.

VE SONUÇ OLARAK...

Sonuç olarak sigara normal de olsa elektronik de olsa sağlığa aşırı zararı bulunan kimyasallar barındıran şeylerdir. “Dumanını yel alır, parasını el alır.” Sözünü de hatırlatarak hem bütçenizi hem de sağlığınızı bozmamak adına sigaradan uzak durmalısınız.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR