Elektrik Faturası Yüksek Gelenler Dikkat! İşte İtiraz Edebileceğiniz Kurum!

Elektrik Faturası Yüksek Gelenler Dikkat! İşte İtiraz Edebileceğiniz Kurum!
YAYINLANMA TARİHİ: 26.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Elektrik faturasının standart dışı yüksek gelmesi durumunda vatandaşlarımız elektrik faturam yüksek geldi itiraz edebilir miyim? Gibi sorular ile gündemimizdeki yerini almaktadır.

Günümüzde özellikle son zamanlarda karşılaşılan problemler arasında elektrik ya da diğer temel ihtiyaç faturalarının standarttın üzerinde yüksek gelmesi pek çok vatandaşımız tarafından tartışılan konular arasında bulunmaktadır. Elektrik faturasının standart dışı yüksek gelmesi durumunda vatandaşlarımız elektrik faturam yüksek geldi itiraz edebilir miyim? Gibi sorular ile gündemimizdeki yerini almaktadır. Geçtiğimiz dönemler içerisinde bu konu ile alakalı olarak verilen bilgileri sizlere aktarmak isteriz. İşte ayrıntılar…

FATURA İTİRAZI YAPILIR MI?

Faturaları normalin çok dışında gelen vatandaşlarımız tarafından bu faturaların itiraz edilmesi için yöntemler aramaktadır. Fatura itiraz yolu kapsamı doğrultusunda gereken işlemleri sırası ile yapmanız ile birlikte bağlı olan birim ya da kuruma dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe içerisinde yer alması gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat etmeniz doğrultusunda dilekçenizi teslim edebilirsiniz. Önemli unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Kurum adı; hangi kurum tarafınıza faturalandırma yapmış ise o kuruma hitaben dilekçenin yazılması gerekmektedir
  • Abone veya tesisat numaranız; kurumun size vermiş olduğu numaranın muhakkak dilekçede belirtilmesi gerekmektedir.
  • Kimlik bilgileri; TC kimlik numarası bilgisinin verilmesi yeterlidir.
  • İtiraz edilen fatura; mümkünse itirazın yapıldığı faturanın bir örneğini veya aslını dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. Bu mümkün değilse fatura tarihinin belirtilmesi yeterli olacaktır.
  • İtiraz sebebi; hangi sebep ile itiraz edildiğinin açıklanması
  • İletişim; kurumun gerekmesi durumunda sizinle iletişim kurabilmesi için iletişim bilgileri
  • İsim soy isim; fatura sahibine ait olan isim ve soy isim olması gerekmektedir. Aynı ev içerisinde yaşayan farklı bireylerin itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.
  • İmza; fatura sahibine ait olan imza muhakkak dilekçe içerisinde bulunması gerekmektedir.
İTİRAZ NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Elektrik faturası çok fazla gelen bireyler bağlı bulunduğu kuruma itiraz ederek haklarını aramak istemektedirler. Aynı zaman da başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri doğrultusunda akıllar da itiraz ne zaman sonuçlanır? Sorusu bulunmaktadır. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler ortalama 10 gün civarında sürmektedir. İncelemenin yapılması durumunda kurum tarafından sizlere olumlu ya da olumsuz bilgilendirme yapılması ön görülmektedir. Fatura ayrıntılarınız itiraz ettikten sonra haklı olmanız durumunda fatura dönemi içerisinde alınan fatura bedelleri düşürülmesinin ardından kendi harcamış olduğunuz fatura tutarı belirlenecektir. Gelen elektrik fatura meblağsının çok yüksek olması durumunda faturanızın iptal edilme ihtimali bulunmaktadır.
Ayrıca günümüzde pek çok vatandaşımızın karşılaştığı durumlar arasında itirazın olumsuz olarak sonuçlanması bulunmaktadır. Bu durum da tüketiciler hakem heyetine başvuru yapmaları ön görülmektedir. Hakem heyeti tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda verilen sonuç bağlayıcı hükmünde bulunmaktadır.
Fatura tutarlarının yanlış olduğunu düşünülmesi durumunda günümüzde pek çok tüketici tarafından itiraz süreci içerisinde bulunduğundan dolayı faturalarını ödememektedir. Ancak bu durum da dahi elektriğinizin kesilme ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebepten ötürü itiraz etmeniz doğrultusunda faturanın son ödeme tarihinin geçmesine mahal vermeden borcunuzu ödemeniz önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. İtiraz işlemlerinizde bu durumda haklı çıkarsanız ödediğiniz miktar size tekrardan iade edilecektir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER