EFT Yapacaklar Dikkat! Tarifeler Değişti! EFT'de Bu Oranlar Alınacak!

EFT Yapacaklar Dikkat! Tarifeler Değişti! EFT'de Bu Oranlar Alınacak!

Bankalar EFT ücreti alıyor mu? Hangi banka ne kadar EFT ücreti alıyor? Geç EFT saati nedir? Bankaların geç EFT saatleri nelerdir?

Banka ücret ve komisyonlarına 1 Mart tarihi itibarı ile sınırlama getirilmişti. Alınan bu karara göre; 6 ila 850 lira arasında değişen EFT üücretleri 1 ila 100 TL arasında sınırlandırme getirilmişti. Bununla beraber havale ücreti ise belirlenen EFT ücretinin yarısı olarak belirlenmişti.

Bu karara göre; cep telefonlarındaki uygulamalar aracılığı ile veya internet üzerinden EFT yapmak isteyen bir kişi, 1.000 liraya kadar yapılacak olan EFT için 1 TL, 1.000-50.000 TL arasında ki tutara ise 2 TL, 50.000 TL ve üzerinde en fazla 25 TL EFT ücreti ödenmektedir. Bunların dışında ise 16.00'dan sonra yapılacak EFT'lerde tarifeler değişmektedir...

(BSMW) DE EKLENİYOR!

Konu ile ilgili olarak örnek vermek gerekirse; 1.500 TL tutarında EFT yapacak olan bir kişi 2 TL ödemektedir. Bu duruma göre 10 kuruş da vergi (BSMV) eklenmektedir. Bu kapsamda toplam 2.10 TL EFT ücreti ödenmiş olmaktadır. 1.000 TL de ise EFT toplam tutarı 1.05 TL olmaktadır. Fakat bazı vatandaşlar tarafından son günlerde EFT ücretlerinin arttığıyla ilgili olarak şikayetlerini dile getirmektedirler. Bu durumla beraber ince bir ayrıntı gözden kaçmaktadır. Buradaki en önemli detay ise yapılan EFT işleminin hangi saatler arasında gerçekleştiğiyle ilgilidir.

GEÇ EFT'DE YÜZDE 50 DAHA FAZLA!

Vatandaşların şikayet ettiği konulardan biri EFT işlemlerinde artış olması, yani EFT işleminin saat 16.00’dan sonra yapılması durumlarında bu ‘geç EFT’ olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda da her bankanın geç EFT saat dilimi farklılık göstermektedir. Geç EFT bazı bankalarda 16.00-17.00 arasında olmaktadır.

Bazı bankalarda ise 16.00-17.15 veya 16.30-17.30 arasında olabilmektedir. İşte belirlenen geç EFT olarak adlandırılan bu saatler arasında para gönderimi yapan kişilerden, 16.00’dan önceki tarifeden %50 daha fazla ödeme yapmaktadırlar. Örneklemek gerekirse; 1 TL yerine 1.5 TL, 2.10 TL yerine 3.15 TL, 25 TL yerine ise 37.5 TL alınmaktadır.

YILLIK ARTIŞ OCAKTA AÇIKLANACAK!


EFT ücretleri bankadan bankaya değişmektedir. Bunun değişik olma sebebide EFT saatlerine göre değişmektedir. Her bankanın EFT saat ücretleri değişmektedir. Geç EFT saatleride farklılık göstermektedir. Bu durumda da bazı bankaların ücretleri daha çok almaktadır. Bu durumla beraber bankalarınızın EFT ücretlerine ve geç saat dilim aralığına bakıp ona göre yatırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca bazı bankalar da maaş müşterilerinden EFT ücreti almamaktadırlar. Fakat geç EFT ücreti maaşlı müşteriden de alınabilmektedir. Bankanızın şartlarını iyice öğrenin. Bankaların bireysel müşterilerden aldıkları ücretler ve komisyonların yıllık artış oranları, ocakta açıklanacak yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artış oranıyla sınırlı olmaktadır.

MOBİL İŞLEMLER DAHA AVANTAJLI!

1 Mart tarihi itibarıyla geçerli olan uygulamayla beraber EFT ücreti işlem tutarlarının 1.000 TL'nin altında olması durumunda mobil bankacılık üzerinden ve internet bankacılığı aracılığı ile yapılan işlemler ile düzenli yapılan ödemelerde 1 TL, ATM’lerden yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar aracılığı  ile yapılan işlemlerde ise 5 TL alınmaktadır.

BANKALARIN GEÇ EFT SAATLERİ NEDİR?NORMAL EFT SAATLERİNDE ALINAN ÜCRETLER?DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR