e-Devlet Şifresi Sıfırlama İşlemi

e-Devlet Şifresi Sıfırlama İşlemi
YAYIN TARİHİ: 12.03.2020 12:54:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Devletin vatandaşlara vermiş olduğu pek çok hizmetlerin elektronik ortamda sunulması adına e-Devlet kurulmuştur. Bu şekilde tüm devlet hizmetlerinin vatandaşlar için gayet kaliteli, kolay, güvenilir ve hızlı olarak gerçekleşmesi sağlanır.

Devletin vatandaşlara vermiş olduğu pek çok hizmetlerin elektronik ortamda sunulması adına e-Devlet kurulmuştur. Bu şekilde tüm devlet hizmetlerinin vatandaşlar için gayet kaliteli, kolay, güvenilir ve hızlı olarak gerçekleşmesi sağlanır. Vatandaşlara devlet tarafından sunulan e-Devlet kapısı, her kişi için özel şifreler ile çeşitli işlemler gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Oldukça önemli olduğundan ve kişisel bilgileri de içerdiğinden dolayı mutlaka iyi bir şifre yapısı ile korunması uygun görülür. Bu nedenle şifresini unutanlar, şifre değiştirmek isteyenler ya da tamamen şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirmek isteyenler birkaç adımı takip etmesi sonucunda istediklerini gerçekleştirebilirler. Öyleyse e-Devlet şifresi sıfırlama işlemi nasıl gerçekleşir? Açıklayalım.
 

İlk Adım Olarak e-Devlet Şifresi Sıfırlama İşlemi

İlk adım için uygulanması gereken sadece 2 adet seçenek bulunuyor. İlk seçenek; Direk postaneye giderek yeni bir e-Devlet şifresi almanızdır. Daha önceleri şifre sıfırlama işlemlerinin gerçekleşmediğinden dolayı e-Devlet şifresini unutanlar ya da kaybedenler direk postaneye gidiyordu.
Şifre unutma gibi durumların oldukça fazla yaşanması sebebi ile tüm vatandaşlara artık ikinci bir farklı seçenek verildi. Bir defa şifre alındıysa eğer, tekrar postaneye gitme gibi bir durum söz konusu olmadan tüm bilgileri sıfırlayarak şifre değişikliği gerçekleştirilebiliyor.

e-Devlet şifresi sıfırlama işlemi için 7 adet güvenlik adımının izlenmesi gerekir. Yeniden para vermeden ve vakit kaybı yaşamadan e-Devlet şifresi sıfırlama işlemi gerçekleştirilebiliyor.
 

İkinci Adım Olarak e-Devlet Şifresi Sıfırlama İşlemi

İkinci adımda internet üzerinden bağlantı kurmuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Doğrulama Sistemi içerisinde, kimlik detayları ile alakalı olarak boş kutucuklar yer alacaktır. Bu kısımda nüfuz cüzdanlarınızın arka kısmında en altta bulunan Kayıt No alanında bulunan genel şekilde 4 haneli bölüm olmaktadır. Bu rakamların yazılmasının ardından devam et butonuna tıklanır ve daha sonraları cep telefonunuz için yeni bir şifre gelecektir.

Üçüncü Adım Olarak e-Devlet Şifresi Sıfırlama İşlemi

Bu son adımda açılan kısma cep telefonu numarası yazılır ve bu işlemin ardından telefona yeni bir şifre gönderilir. Bundan sonra ki adımların izlenmesi daha basit olacaktır. Eğer bu çeşitli adımların izlenmesi sizler için sorun teşkil edecekse ya da akıllı telefonunuz yoksa e-Devlet şifresi sıfırlama işlemi gerçekleştirerek yeni bir şifre almak adına postaneye başvurmanız daha doğru olur.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR