E-Devlet Emeklilik Yaş ve Prim Sorgulama Ekranı! Emeklilik Yaşı ve Prim Öğrenme

E-Devlet Emeklilik Yaş ve Prim Sorgulama Ekranı! Emeklilik Yaşı ve Prim Öğrenme
YAYIN TARİHİ: 24.05.2020 04:31:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Milyonlarca kişi emeklilik tarihini ve prim bilgilerini öğrenmek istiyor. E-Devlet üzerinden her geçen gün yeni hizmetler eklenmeye devam ediyor. Bu çerçevede E-Devlet platformundan emeklilik tarihi ve prim bilgileri sorgulama ekranına...

Milyonlarca kişi emeklilik tarihini ve prim bilgilerini öğrenmek istiyor. E-Devlet üzerinden her geçen gün yeni hizmetler eklenmeye devam ediyor. Bu çerçevede E-Devlet platformundan emeklilik tarihi ve prim bilgileri sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Ne zaman hangi tarihte emekli olurum? Emeklilikte kaç gün prim ödeme şartına tâbiyim? Kaç gün prim ödemeliyim? Gibi soruların yanıtlarına E-Devlet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz! E-Devlet emeklilik yaşı ve prim öğrenme işleminin detayları haberimizde...

E-Devlet'e her geçen gün birçok yeni ve faydalı hizmet eklenmeye devam ediyor. Bu çerçevede Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da her geçen gün E-Devlet kapısına entegre ettiği yeni hizmetleriyle çalışan sigortalı vatandaşların birçok sorusuna yanıt veriyor. Her çalışan elbette en az bir kez ne zaman emekli olurum? Kaç yaşında emekli olurum? Emeklilik için kaç gün prim ödemeliyim? Gibi araştırmalar yapmıştır. Turkiye.gov.tr adresi üzerinden E-Devlet platformuyla bu soruların yanıtını kolaylıkla öğrenebilirsiniz!

ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK SORULARININ CEVABI E-DEVLET'TE!

Özel sektör ve Kamuda çalışan milyonlarca çalışan emeklilik ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Emeklilik için gün sayan ve yolun henüz daha başında olan pek çok çalışan şimdiden emeklilik tarihini öğrenmek ve hazırlıksız yakalanmamak istiyor. Emeklilik yaşıyla ilgili bilgilerinize e-Devlet'ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

EMEKLİLİK İÇİN YAŞ VE PRİM ŞARTLARI ARANIYOR

Emeklilik hakkı için SGK Mevzuatımızda bilindiği üzere yaş ve prim şartları aranmaktadır. Bir sigortalının emekli olabilmesi için ilk aranan şart Yaştır. Prim ödemiş olsanız ve sigortalılık süresini tamamlasanız da emeklilik için kanunda aranan yaş şartını tamamlayamadıysanız emekli olamazsınız! Emeklilik yaşları, sigortalılık başlangıç tarihi ve diğer hususlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Emeklilik için aranan bir diğer şart ise prim ödeme gün sayısıdır. Prim şartı da sigortalılık başlangıç tarihine göre değişkenlik göstermekle birlikte 4/A ve 4/C'liler için işveren tarafından yapılan ödemelerden ibarettir. 4/B Bağkurlular ise sigorta primlerini kendileri öderler. 

KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM? EMEKLİLİK TARİHİ ÖĞRENME!

E-Devlet üzerinden emeklilik tarihi öğrenmek mümkün. Son dönemde zenginleştirilen içeriğiyle birçok hizmetin saniyeler içerisinde verilebildiği E-Devlet Kapısı platformu, Emeklilik tarihiyle ilgili sorularınızı da cevaplıyor. SGK hizmetleri arasında yer alan "Ne Zaman Emekli Olabilirim?" hizmetiyle emeklilik tarihinizi ve yaşınızı öğrenebilirsiniz.

EMEKLİLİK YAŞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki linke tıklayarak KİMLİĞİMİ ŞİMDİ DOĞRULA butonuna tıklamanız gerekiyor. Ardından T.C Kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa 3 TL ücreti mukabilinde PTT Şubelerinden edinebilirsiniz. E-Devlete giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda Sigorta Kolu istenecektir. Özel sektör çalışanları 4/A, memur ve kamu çalışanları 4/C, Bağkurlular ise 4/B'yi seçmeliler. 

Ardından da işe başlama tarihinizi girerek Sorgula Butonuna tıklayarak kaç yaşında ve ne kadar prim ödeyerek emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR