Düzenli Maaşı Olmayanlar Kiraya Çıkamayacak! Artık Ev Sahipleri İçin Büyük Fırsat!

Düzenli Maaşı Olmayanlar Kiraya Çıkamayacak! Artık Ev Sahipleri İçin Büyük Fırsat!

Ev sahipleri için son dakika gelişmeler gün yüzüne çıkmasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır.

Ev sahipleri için son dakika gelişmeler gün yüzüne çıkmasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır. Pek çok vatandaşımız için sunulan olanaklar sonrasında vatandaşlarımız için pek çok fırsat sunulmaya devam etmektedir. Bu zorlu süreç içerisinde ev sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla birbirinden farklı tedbirler alınması üzerine yeni karar pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir. Korona virüs salgını ülkemizde bir hayli sıkıntıyı beraberinde getirmesinin ardından kiracılıkta yeni bir dönem başlatılması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Vatandaşlarımız için sunulan olanaklar sonrasında kiracılık dönemi ile ilgili son dakika gelişmeler dikkatleri üzerine çekmesi ile beraber bu olanakların sunulmaya devam etmesi gerekmektedir. Ev sahipleri kiracı seçerken özgürlük haklarını kullanabilecek ve böylelikle düzenli maaşı olmayan bireyler için evlerini kiraya vermeme hakkına sahip olabileceklerdir.

Evlerini kiraya verirken pek çok önemli unsura dikkat eden ev sahipleri için yeni bir dönem başlatılması ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle ülkemizde ev sahipleri öğrenciler için ya da çalışmayan bireylere evlerini kiraya vermek istenmemektedir. Bu durumda ev sahipleri gelirlerini garantiye almaya çalışmaktadır. Sunulan bu fırsatların gün yüzüne çıkması ile birlikte milyonlarca vatandaşımız için olağanüstü fırsatlar sunulması ile beraber konu ile alakalı önemli açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalar doğrultusunda kiracılar için yeni dönem başlatılması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durumda düzenli gelir sahibi olmayan bireyler yani ihtiyaç sahibi olan ailelerin mağdur olması öngörülmektedir. Ancak bu durumda devlet tarafından sağlanan destekler sayesinde vatandaşlarımız rahat bir nefes alabilecek.

"CEZAİ İŞLEM GEREKTİRİR"

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, "Toplum olarak daha anlayışlı ve dayanışma içerisinde olmamız gerekir" derken, bu süreçte ortaya çıkan kiracı seçme trendinin 'ayrımcılık' olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Benzer uygulamaların daha önce bekara ve dullara ev verilmeyerek yapıldığını hatırlatan Koçal, şunları söyledi:
"Bu tür ilanlar, uygulamalar, insan onurunu inciten, insan haklarına aykırı, kişilerin eşit muamele görme hakkına karşı, haklardan yararlanma ayrımcılığıdır. Toplumu ayrıştırmaya yönelik bu tür uygulamalar önlenmelidir. Kurumsal firmalarda çalışamamak, memur olamamak insanların kendi istekleri değildir. Ev sahiplerine sormak gerekir, evlerinizi insanların barınması için kiraya veriyorsunuz; memur olamayan, kurumsal firmalarda çalışamayan vatandaşlarımız insan değil mi? 6701 Sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu 20/04/2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun 5. maddesine göre bu tür ayrımcılık yapmak kanuna aykırıdır ve cezai işlem gerektirmektedir." İfadeleri kullanılmıştır.


"BÖYLE BİR YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, sahibinden verilen ilanlara karşı cezai yaptırım uygulanmadığını belirtirken, emlakçı tarafından ise bu kapsamda verilebilecek ilanların 'mülk sahibinin tercihi' olduğunu anlattı.

Aşa, "Emlakçı, ilanlara mal sahibinin talebine yönelik bazı kriterler koyabiliyor ama bunu yapmadan mutlaka mülk sahiplerine öneriler sunulur ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığı paylaşılır. Yeni yönetmelik internet sitelerine de sorumluluk yüklüyor. Yanıltıcı ilanların hızla kaldırılması isteniyor. Ancak bu durumda, yani mülk sahibi tarafından verilen ilana karşı uygulanamıyor" dedi.

EV SAHİPLERİ KİRACILARINI SEÇEBİLİYOR!

Ev sahipleri için yapılan fırsatlar karşısında on binlerce vatandaşımız için son dakika gelişmeler gündemimizde ki yerini almaktadır. Pek çok vatandaşımız için sunulan olanaklar ile beraber artık ev sahipleri kiracılarını seçme hakkına sahip olabilecek. Böylelikle ev sahipleri düzenli maaşı olmayan vatandaşlarımıza evini vermeme hakkına sahip olabilmektedir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR