Dolar Uçuyor, Uçuş Engellenemiyor... İşte 13 Mart 2020 Dolar Analizi ve Dolar Yorumu. Dolar Yükselecek mi? Düşecek mi?

Dolar Uçuyor, Uçuş Engellenemiyor... İşte 13 Mart 2020 Dolar Analizi ve Dolar Yorumu. Dolar Yükselecek mi? Düşecek mi?

Doların yükselişi hızla devam ediyor. Dolar durdurulamıyor. Peki dolar halen yükselmeye devam edecek mi? Yoksa bir yerde durup tekrar eskiye düşecek mi? Uzmanlar ne diyor? İşte 13 Mart 2020 itibariyle dolar yorumları ve dolar analizleri...

Tüm dünyada yaygınlaşan ve ülkemize de sonuna ulaşan Korona Virüsü sebebiyle ve bölgesen siyasi ve ekonomik durumlardan, buna paralel global etkilerden etkilenen dolarda yükseliş trendi bitmiyor. Herkes şuan doların nereye gittiğini merak ediyor. Peki dolar yükselecek mi? Bu yükseliş nereye kadar gidecek? Bir yere kadar yükselip bir yerden sonra düşüşe mi geçecek? Uzmanlar ne diyor işte cevabı...

Şuan dünya ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama var. Bununla ilgili uluslararası örgütler, ekonomistler ve finans kuruluşları birçok simülasyon yapıyor. Nasıl iyi olur, nasıl kötü olur. En iyi durumlar en kötü durumlar seneryolaştırılarak simüle ediliyor. 

Uzmanlar dünyada büyümenin öngörüsünü 2.9'dan 2.4'e çekti. Bu da dünya ekonomisinde yaklaşık 2.7 milyar dolarlık erime demek.

Yazıyı yazdığımız an itibariyle dolar yükseliş trendine devam ediyor. Uzun zaman sonra dolar ilk defa 6.25 değerinin üzerine çıktı. Uzun zamandan kasıt 2018 eylül ayından itibaren ilk kez...

Aslında doların yükselmesinde en büyük sebep Türkiye değil. Global piyasalarda yaşanan korona virüsü sebebiyle panik havası ve bu virüsle henüz başa çıkamama... Tabii ki bu virüs etkisine oranla bir de ABD dolarındaki ufak bir toparlanma etkisiyle dolar bugünkü değeri gördü.

Aslında buradaki 6.25'lik direnç noktası çok önemli. Çünkü dolar uzun süredir 6.25'lik direnç noktasını kıramıyordu. Şuan için bu direnç noktasının kırılması USDTRY olarak düşündüğümüzde doların lehine dolayısıyla Türk Lirasının aleyhine olacaktır. Doların kırmış olduğu bu 6.25'lik direncin üzerinde tutunmaya çalışacak olması muhtemeldir. 


Peki internette en şu sıralar en çok aranan sorunun cevabına gelelim... Dolar yükselir mi? Düşer mi? Bundan sonra nasıl yoluna devam eder. Destek ve Direnç noktaları nereler?

Bu sorunun cevabını aslında yukarıda verdik. Dolar şuan için en çok korona virüsü sebebiyle oluşan ortamdan etkileniyor. Tabiiki çok fazla parametre var ancak şuan için en büyüğü korona virüsünden dünya çapında gelecek olumsuz haberler. Buna bir de Türkiye'den olumsuz haberler eklenirse Dolar oldukça hızlı bir şekilde yükselişine devam edecektir. 

Bununla birlikte şuan Çin'den gelen güzel haberler var. Çin artık Korona virüsünün en yüksek seviyeye ulaştığını ve artık bu virüsün eskisi kadar şiddetli şekilde bulaşmadığını duyurdu. Aynı şekilde Avrupa'dan da güzel ve olumlu haberler gelmesi Korona Virüsüne kaygılarını azaltacak ve piyasalar rahatlayacaktır. Bununla birlikte doların düşmesini bekleyebiliriz. 

Ancak tekrar belirtelim doların 6.25 seviyelerindeki duruşu çok önemli. Eğer düşmesini bekliyorsak bu direncin kırılmasını beklemeyiz.

Destek noktalari
6.25 - 6.19 - 6.15

Direnç noktaları
6.28 - 6.32 - 6.35

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR