Doğum Yapan Kadınlara Müjde! Devlet O Kişilere Her Ay Maaş Ödemesi Yapacak!

Doğum Yapan Kadınlara Müjde! Devlet O Kişilere Her Ay Maaş Ödemesi Yapacak!
YAYIN TARİHİ: 11.09.2020 12:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Sağlık yardımları kapsamında devlet çoklu doğum gerçekleştirmiş ve maddi durumu yeterli seviyede olmayan annelere çoklu doğum yardımı sağlamaktadır.

Sağlık yardımları kapsamında devlet çoklu doğum gerçekleştirmiş ve maddi durumu yeterli seviyede olmayan annelere çoklu doğum yardımı sağlamaktadır. Bu yardımlar ise sadece 0-2 yaş aralığında çocuklara sahip olan maddi durumu yoksulluk sınırının altındaki hanelere verilmektedir. Yardım kapsamında çocukların ve hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Yardımdan faydalanmak isteyen hanelerden anne ya da baba şahsen başvuru oluşturabilmektedir. Başvurularda ise sadece T.C. kimlik kartı yeterli olmaktadır. Çoklu doğum yardımı için herhangi bir farklı belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.
Devletimiz çeşitli kurumlar dâhilinde doğum yapan annelere doğum parası vermektedir. Her çocuk başına değişen bu yardım parası miktarı bütün annelere sağlanabilmektedir. Aile yardımları olarak gerçekleşen bu doğum parası yardımının kapsamı ise sadece 15 Mayıs 2015 tarihinden sonraki doğumları içermektedir. Bu tarihten önce doğum yapmış olan anneler birkaç aylık çocuğa sahip olsalar bile doğum parası yardımından faydalanamamaktadır. Bunun yanında Mayıs ayı içerisinde doğum yapmış olan fakat yardımın başladığı günden önce doğum yapan anneler de başvuru yapamamaktadır.
Devlet tarafından doğum yapmış olan annelere verilen doğum parası yardımı başvuru ile alınabilmektedir. Bu başvuru ise anne ya da anne adına başvuru oluşturan baba tarafından gerçekleşebilmektedir. Anne ya da baba dışında akrabalık derecesi ne olursa olsun kimse doğum parası yardımına başvuramamaktadır. Yardım parası için birinci dereceden aile bireyleri başvuru yapabilmektedir.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Devlet tarafından uzun bir süredir sağlanan çoklu doğum yardımı yoksulluk durumuna göre alınabilmektedir. Bu yoksulluk durumu ise hane içerisindeki bireylerin kendilerine düşen gelir seviyesine göre asgari ücretin üçte birinden düşük olması halinde geçerli olmaktadır. Bu koşulu sağlayan aileler başvuru oluşturarak aylık olarak düzenli bir para yardımına sahip olabilmektedirler.


ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NE KADAR ÖDENİYOR?

Çoklu doğum yardımına başvurmuş olan haneler aylık olarak belirli bir ödeme almaktadırlar. Bu ödeme ise koşulları sağlayan kişilere aylık 150 lira olacak şekilde belirlenmektedir. Genel olarak yıllık enflasyon değerlerine göre zamlanabilen bu tutar 2020 yılı içerisinde bu miktarlardadır. Yılbaşı içerisinde ise zamlanma durumu olabilmektedir. Zam olursa da yeni tutar üzerinden sonraki aydan itibaren yardımlar alınmaya devam edecektir.
Çoklu doğum yardımından faydalanan aileler ise daha sonradan maddi imkânlarını genişletirse yardım kesilebilmektedir. Önemli bir koşul olan asgari ücretin üçte biri şartı artık geçerliliğini yitirmiş ise yardım paraları tamamen durdurulmaktadır. Eğer ki aylık gelir düzeyi koşulu aşıyorsa bunu bildirmek gerekmektedir. Aksi halde bu koşulun geçerliliğini yitirdiği tarihten itibaren alınan yardım paraları devlet tarafından geri istenebilmektedir.

ÇOCUK BAŞINA NE KADAR DOĞUM PARASI VERİLİYOR?

Belirtilen tarihten sonra doğum yapmış olan annelere çeşitli miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Bu miktarlar ise birinci çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocuk ve sonrası için de 600 TL olmak üzere belirlenmektedir. Doğum paraları ise aylık olarak olmamakla birlikte sadece tek seferlik alınmaktadır. Ödemeler bireyse bazında tek seferlik olacak şekilde gerçekleşmektedir. Doğum sonrasında başvuru yapacak olan anne ya da baba sadece T.C. kimlik kartı ile bu başvuruyu yapabilmektedir. Bunun yanında yurt dışında yaşayan ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum gerçekleştiren anneler de Mavi kart ile başvuru oluşturabilmektedir. Doğum paraları sadece canlı doğumlarda devlet tarafından sağlanabilmektedir. Ölü doğum gerçekleştiren anneler yardımdan faydalanamamaktadır.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR