Doğum Yapan Anneye 9 Ay Sigorta Ve Maaş Ödemesi Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!

Doğum Yapan Anneye 9 Ay Sigorta Ve Maaş Ödemesi Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın!

Geçmiş dönemlerde canlı doğum yapmış ve SGK’dan ödeme almış annelerin bileceği üzere devletimiz uzun süredir canlı doğumu gerçekleşmiş her çocuk için ödediği 300 TL bedel vardı.

Geçmiş dönemlerde canlı doğum yapmış ve SGK’dan ödeme almış annelerin bileceği üzere devletimiz uzun süredir canlı doğumu gerçekleşmiş her çocuk için ödediği 300 TL bedel vardı. Devletimiz sosyal devlet anlayışı içerisinde kalarak canlı doğumu gerçekleşmiş her çocuk için fazladan ödeme yapıyordu.

Vatandaşlarımızın her biri için başlatılan bu uygulama daha fazla yapılandırmaya alındı ve bu sayede her bir bireyin hem sigortası yapılacak hem de fazla ödeme alabilecek. Bu sayede canlı doğum gerçekleştirmiş her anne bundan sonra belirli bir süreliğine ücretsiz bir şekilde sigortalı olacak. Ayrıca tıpkı çalışıyormuş gibi her ay belirli bir miktarda maaş banka hesabına aktarılacak.

Devlet daha önce benzeri bir uygulama yapmadığı için bir ilk olacak bu uygulama ile beraber bu yardım uygulamasının devamlılığını sağlayabilmek adına ilk aşamada sadece başvuru yapan kişilerin sigortası yatırılacak ve her ay belirli bir miktarda maaş alması sağlanacak.

Sigortalı çalışırken işinden çıkan ya da işinden çıkartılan anne canlı doğum yaptıktan sonra devletimiz tarafından 9 ay daha sigortalı olacak. Bu sayede bebeğin tüm sağlık işlemleri daha hızlı bir şekilde çözülebilecek. Vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının üstesinden gelebilmek ve canlı doğumu gerçekleşmiş olan bebeğin tüm hastane işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına devletimiz böyle bir çalışma başlattı.

Bundan böyle her bir canlı doğum için devletimizin 9 ay boyunca sigorta yapacağı ve 800 TL maaş bağlayacağı ifade edildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başlatılacak olan bu uygulama ile beraber Türkiye’de milyonlarca annenin bebeğine ait tüm hastane işlemlerini daha sağlıklı bir şekilde yürütebileceği hem de bebeğin en temel ihtiyaçlarının daha hızlı bir şekilde karşılanabilmesi amaçlanıyor.


Devletimizin Korona virüs salgını sonrasında daha fazla sosyal yardımlaşmaya önem verdiği görülüyor olsa da geçmiş dönemlerde de benzeri uygulamaların yapıldığı görülebiliyor. Özellikle canlı doğumu gerçekleşmiş olan tüm bebekler için en az 300 TL ile 600 TL arasında ödemeler yapılıyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan bu ödemelerin artık daha sağlıklı bir şekilde yapılabileceği görülebiliyor.

9 AY SİGORTA İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

2020 yılı itibari ile canlı doğumu gerçekleşmiş her bebek için annesine SGK tarafından 9 ay boyunca sigorta yapılacak. İsteğe bağlı sigorta kapsamında yapılacak olan sigorta kapsamında tüm hastane ve eczane işlemlerini tıpkı çalışan sigortalısı gibi faydalanacak.

Tüm bu işlemlerden faydalanabilmek adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 2020 yılı sonrası canlı doğum başvurusu yapması gerekecek. Başvurunun ardından ilgili dosya SGK’ya devredilerek annenin sağlık sigortası başlatılacak.

MAAŞ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

800 TL maaş bağlaması için ise yine aynı şekilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekecek. Her yıl milyonlarca TL maaş ödemesi yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, artık canlı doğumu gerçekleşmiş tüm annelere 9 ay boyunca 800 TL maaş ödemesi yapacak.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR