Doğum Borçlanması Nedir? Kimler Doğum Borçlanması Yapabilirler?

Doğum Borçlanması Nedir? Kimler Doğum Borçlanması Yapabilirler?

Doğum borçlanması, SGK doğrultusunda çalışan ve çocuk sahibi olan kadınlar tarafından yapılan bir uygulamadır. Doğum borçlanması kullanım hakkı, en çok 3 çocuğa kadar değerlendirilmeye alınacaktır.

Doğum borçlanması, SGK doğrultusunda çalışan ve çocuk sahibi olan kadınlar tarafından yapılan bir uygulamadır. Doğum borçlanması kullanım hakkı, en çok 3 çocuğa kadar değerlendirilmeye alınacaktır. Doğum borçlanması uygulamasıyla, çalışan kadınların daha önceden yaşta emeklilik hakkına sahip olması sağlanır. Doğum borçlanması yapanlar, borçlanma tarihi için belirlenen prim miktarını elden ödeyecektir. Doğum borçlanması için açıklanan prim gün miktarı ödendikten sonra, belirlenen yaşta emeklilik isteği oluşturulabilir. Doğum borçlanması hakkı, SGK doğrultusunda ele alınan 4A – 4B – 4C sigortalı kadınların tümünü içermektedir. Doğum borçlanması çalışmaları ve doğum borçlanması kullanımında belirlenen koşullar, yazı içerisinde tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

Doğum borçlanması, kadınların ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yaptıkları doğumlar için geçerli olan bir işlemdir. Erken emeklilik için en fazla katkılardan bir tanesi olan doğum borçlanması, günümüz kadınlarının erken emeklilik için en fazla kullandığı metotlardan bir tanesidir. Kadınlar sigorta türlerine bakılmaksızın sigortalılık başlangıcından sonra yaptıkları her doğum için 2 yıl erken emekli olabilirler. Ancak bu doğum borçlanması sadece 6 yıl ile yani 3 çocuk ile sınırlıdır. İlk defa sigortalılık başlangıcınızdan sonra doğum yaptıysanız yaptığınız çocuk sayısı kadar erken emekli olabilirsiniz. Bu da her çocuk için 2 yıl anlamına gelir.

DOĞUM BORÇLANMASI ŞARTLARI NELERDİR?
  • Doğum borçlanması hakkından yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen koşullar, aşağıda tüm ayrıntılarıyla açıklanmıştır:
  • Doğum borçlanması için kadınların SGK doğrultusunda 4A / 4B / 4C sigorta içeriğinde çalışması gerekmektedir.
  • Doğumun olması ve doğan çocukların hayatta olması gerekmektedir.
  • Sigortalıların en çok 3 çocuk için borçlanma istekte bulunmasına izin verilecektir.
  • Doğum borçlanması hakkından yararlanacak kadınların, sigorta başlangıcı bulunması gerekmektedir.
  • Kürtaj ya da ölü doğumlar için doğum borçlanması istekte bulunulamaz.
  • En çok 6 yıllık doğum borçlanması isteği oluşturulabilir.
  • Doğum borçlanmasının primleri, emeklilik tarihine göre toplu ya da aylık şekilde ödenmek durumundadır.
  • Doğum borçlanması için ayarlanan toplam prim miktarı tamamlandığında, bireylere emeklilik hakkı verilecektir.
DOĞUM BORÇLANMASINI KİMLER YAPABİLİR?

SGK doğrultusunda doğum borçlanması yapabilmek için kadın çalışan olmak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu personellerinin erken yaşta emekli olması için uygulanan borçlanma hakları, kadınlar için doğum borçlanması olarak değiştirilmiştir. Çocuk sahibi olan sigortalı kadın personellerin erken yaşlarda emekliliğe ayrılmasını amaçlayan doğum borçlanması, çalışanların çocuk sahibi olmasını teşvikte bulunmaktadır. Doğum borçlanması dışında, yurt dışında yaşayan kadın ve erkek personeller ya da askere giden erkeklere de borçlanma hakkı veriliyor. Doğum borçlanması ya da SGK doğrultusunda açıklanan çeşitli borçlanma hakları, aynı sistem kapsamında hesaplanacaktır. Borçlanma koşullarını uyum sağlayan her kişinin, erken emeklilik için borçlanma yapma hakkı vardır. Borçlanma zamanı içerisinde, açıklanan prim miktarı toplu şekilde ödenebilir ya da SGK koşullarını uyum sağlanarak ödemeler aylık taksit haline getirilebilir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER