Doğum Borçlanması Ne Kadar? Doğum Borçlanması En Fazla Ne Kadar Yapılabilir?

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Doğum Borçlanması En Fazla Ne Kadar Yapılabilir?

Vatandaşlarımız tarafından araştırılan merak edilen konuların başında doğum borçlanması gelmektedir. Doğum borçlanmaları ile vatandaşlarımız erken emekli olabilirler.

Vatandaşlarımız tarafından araştırılan merak edilen konuların başında doğum borçlanması gelmektedir. Doğum borçlanmaları ile vatandaşlarımız erken emekli olabilirler. Vatandaşlarımız için özellikle anne olan kadın vatandaşlarımız için emekli olmak kadar erken emekli olmak da oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız tarafından emekli olmak için pek çok yol mevcuttur. Anne olan ve bebeğinin doğduğu sürede sigortalı çalışan ve izin kullanan vatandaşlarımız doğum borçlanmasından yararlanabilirler.

Vatandaşlarımız tarafından doğum borçlanması nasıl hesaplanır? Doğum borçlanması ile ne kadar erken emekli olunabilir? Gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Merak eden ve araştıran vatandaşlarımız tarafından ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız için emekli olmak kadar erken emekli olmak da oldukça önemlidir. Korona virüs bütün vatandaşlarımızı oldukça olumsuz yönde etkilemiştir. Vatandaşlarımız erken emekli olarak kendilerini garanti altına almak için oldukça çaba gösteriyorlar. Vatandaşlarımız emekli olmak için yıllarca prim biriktiriyorlar. Bunun sonucunda da biran önce emekli olmak istiyorlar fakat emekli olmak için prim biriktirmek de yeterli olmuyor.

Vatandaşlarımız tarafından doldurulan primlerle birlikte bir de bunun yanında yaş şartının da sağlanması gerekmektedir. Vatandaşlarımız yaş şartının da karşılanması ile emekli olabiliyorlar. Fakat bunun için yıllarca beklemek istemiyorlar. Doğum borçlanması ile de vatandaşlarımız kaç çocuk sahibi olduğuna göre de değişen en fazla 6 yıla kadar daha erken emekli olabiliyorlar.

Doğum Borçlanması İle İlgili Ayrıntılar!

Vatandaşlarımız erken emekli olmanın yollarını ararken anne olan vatandaşlarımız için 6 yıla varan süreler ile erken emekli olabilmek oldukça mümkündür. Vatandaşlarımız tarafından doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalan kadınlar emekli olabilmek için doğum borçlanmasını kullanabiliyorlar. Kadın vatandaşlarımız sigortalı olduktan sonra SGK doğum borçlanmasını yaparak ileride daha erken emekli olabilirler.

4A, 4B ve 4C fark etmeksizin 3 çocuğa kadar doğum yapan kadınlar doğum borçlanmasından faydalanabilirler. Bu borçlanmadan yararlanacak olan vatandaşlarımız için her çocuk için 2 yıl en fazla da 6 yıl erken emekli olabilme şansı tanınmaktadır. Doğum borçlanmasının süresi ise ihtiyaç duyulan süreye göre belirlenmektedir. 2020 yılı doğum borçlanması ise aşağıdaki gibi belirlenmiştir

- 1 aylık 941,76 TL,


1 yıllık 11.301,12 TL,

2 yıllık ise 22.602,24 TL’dir.

DOĞUM BORÇLANMASI BAŞVURU ŞARTLARI VE İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen kadınların başvuru yapabilmesi için belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Sağlanması gereken şartların başında ise vatandaşlarımızın doğum izin süreleri ve buna benzer pek çok madde etkili olmaktadır. Vatandaşlarımızın başvuru yapması için belirli olan şartlar mevcuttur.

Vatandaşlarımız eğer bu şartları yerine getirebiliyorlarsa doğum borçlanması hakkından yararlanarak erken emekli olabilirler. Sağlanması gereken şartların başında sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan önce sigortasının başlamış olması gerekmektedir. Bunun yanında doğumdan sonra borçlanmadan yararlanacak olan kadının primlerinin yatırılması gerekmektedir.

Kadının borçlanacağı süre boyunca doğan çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir. Yani annenin canlı bir doğum gerçekleştirip daha sonra da izni kullandığı sürede bebeğin hayatta olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak da eğer kadın ilk doğumu yaptıktan sonra 2 yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın; ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilir. Doğum borçlanmasına başvuracak olan kadınlar için gerekli evraklar ise aşağıdaki gibidir.

- Kimlik kartı fotokopisi, 

- Doğum borçlanması başvuru formu  
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR