Diyanet 5 Bin Personel Alımı Gerçekleştirecek! İşte Personel Alımı İçin Gereken Şartlar!

Diyanet 5 Bin Personel Alımı Gerçekleştirecek! İşte Personel Alımı İçin Gereken Şartlar!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu yıl tam 5 bin kamu personeli alımı yapılacaktır. Bu personel alımı ise çeşitli şartlar dahilinde gerçekleşecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu yıl tam 5 bin kamu personeli alımı yapılacaktır. Bu personel alımı ise çeşitli şartlar dahilinde gerçekleşecektir. Tamamen personel eksikliği nedeniyle yapılacak olan kamu personeli alımı ise yaz sonunda açıklanmış olup yeni dönemde gerçekleşecektir. Normalde 15 bin olarak belirlenen personel eksikliği öncelikle 5 bin kamu personeli alınarak başlayacaktır. Yani önümüzdeki dönem yine personel alımı yapılacaktır diyebiliriz. Eksiklik tamamlanana kadar alımlar düzenli şekilde devamlı yapılacaktır.

KAMU PERSONELİ ALIMLARI İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

Diyanet İşleri Bakanlığında çalışacak olan personelleri başvuru yapmadan önce sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar olarak da öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerektiği söylenebilmektedir. Bunun haricinde de çeşitli kamu haklarından mahrum olmamak da gerekmektedir. Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesi gereğince çeşitli hırsızlık, gasp, dolandırıcılık gibi daha birçok suçtan kaydın bulunmaması şarttır. Herhangi bir suçtan dolayı adli sicil kaydı olan kişilerin hiçbir şekilde bakanlıkta kamu personeli olma şansı bulunmamaktadır. Bunun dışında mesleği yerine getirirken engel olabilecek herhangi bir fiziksel engel ya daha hastalığa sahip olmamak da gerekiyor. Akıl sağlığı ve beden sağlığı yeterli olan kişiler kamu personeli olarak işe alınacaktır. Son olarak de erkek adayların askerlik ile ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Askerliğin yapıldığına ya da tecil ettirildiğine dair belge alınmalıdır.

DİYANET'E 5 BİN KİŞİ ALINACAK


Yazıya göre; Türkiye'de 15 bin imam açığı var. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerin ardından 5 bin alım için kadro açıldı. Bu kadroya 3 bin 500 imam, 1.500 personel alınacak.

SINAVLA KADROYA GİRECEKLER

Cem Küçük, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile yaptığı görüşmeye dair köşesinde şu ifadeleri kullandı; "Sayın Erbaş'ın dediğine göre Türkiye'de 15 bin imam açığı var. Sivas'ta bu açık 219. Diyanet İşleri Başkanlığı Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'tan alım yapılmasını rica etmiş.
Sayın Bakanımız da 5 bin alım için kadro vermiş. Bunun 3 bin 500'ü imam, 1.500'ü diğer personel olacak. 2021 senesi olmadan Diyanet İşleri sınava çıkacak ve bu alımları yapacak. İmkanlar dahilinde olsa Berat Bey 10 bin kişi için de alım yapma imkanı sağlardı. Pandemi sürecinde 5 bin personel hiç fena değil."

DİYANET KAMU PERSONELLİĞİ İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Diyanet İşleri Bakanlığı 3 bin 500’ü imam olmak üzere toplamda 5 bin kamu personelini işe alacaktır. Bu işe alımlar ise çeşitli koşulların sağlanması halinde geçerli olacaktır. Başvuru yapmadan önce gereken koşulları sağlayan kişiler direkt olarak işe alınabilecektir.
Başvuru yapmak isteyen kişilerin ise Eylül ve Ekim aylarında geçerli olacak başvuru sürecini beklemeleri gerekmektedir. Başvurular açıldıktan sonra ise direkt Diyanet İşleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden gereken başvuru adımları yapılmalıdır. Diyanet ise bu başvurular için özel bir başvuru adresi oluşturacaktır. Bu adresten bütün başvurular yapılabilecektir diyebiliriz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER