Devletten Ev Yapanlara 40 Bin TL’ye Varan Destek Geliyor! Bu Fırsatı Sakın Kaçırmayın!

Devletten Ev Yapanlara 40 Bin TL’ye Varan Destek Geliyor! Bu Fırsatı Sakın Kaçırmayın!

Milyonlarca mağdur vatandaşımız Korona virüs salgını sonrasında kendine yeni ev yapmaya çalıştı. Ancak maddi durumlardan ötürü prefabrik ev yapmak ya da betonarme ev yapmak ciddi boyutta maddi durum gerektiriyor

Milyonlarca mağdur vatandaşımız Korona virüs salgını sonrasında kendine yeni ev yapmaya çalıştı. Ancak maddi durumlardan ötürü prefabrik ev yapmak ya da betonarme ev yapmak ciddi boyutta maddi durum gerektiriyor. Oysa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı hibe yardım programı ile beraber prefabrik ev yapmak ya da betonarme ev yapmak oldukça kolay.

Yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün bu yardım programından haberi yok. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başlatmış olduğu yardım programı ile beraber on binlerce vatandaşımızın ikamet etmek amacı ile yapacağı eve hibe programı başlattı. Barınma yardımı adında geçen bu yardım programı sayesinde en az 10 binlerce vatandaşımızın yapacağı ev için devletten ciddi miktarda yardım yapılabiliyor. Eğer böyle bir projeniz ve fikriniz varsa hemen bu yardım programına başvurabilir ve en fazla 40 bin TL’ye varan maddi yardımdan faydalanabilirsiniz. İşte barınma yardımı ile ilgili tüm ayrıntılar...

Devletimizin uzun zamandır yapmakta olduğu barınma yardımı programı ile ilgili gelişmeler yaşandı. Pandemi döneminden önce en fazla 10 bin TL olan barınma yardımı tutarı Pandemi döneminden sonra 40 bin TL’ye kadar yükseltildi. Ancak prefabrik ev yapan, mevcut evini onaran ve betonarme eve yapan kişilere farklı ödeme tutarları yapılıyor.

Ev onarımı yapan vatandaşlarımıza 20 bin TL, prefabrik ev yapan vatandaşlarımıza 30 bin TL ve betonarme ev yapan vatandaşlarımıza ise 40 bin TL yardım tutarı mütevelli heyeti tarafından ödeme yapılıyor. Yapılacak olan bu ödeme tamamı ile hazineden karşılanıyor olup aynı şekilde ödemenin hiçbir şekilde geri ödemesi yapılmıyor.

Bu sayede vatandaşlarımızın yaşam alanlarını iyileştirme ve daha sağlıklı bir konfor alanına sahip olma yolunda atacakları ilk adımlar devlet tarafından karşılıksız olarak karşılanıyor. Yapılacak olan bu yardım için vatandaşlarımızın 18 yaş ve üzeri olması, ev yapılacak olan arazinin kişinin üzerine kayıtlı olması ve başvuruyu yaptıktan sonra mütevelli heyetinin denetleme ve ödeme için izin çıkarması gerekmektedir.
BARINMA YARDIMI NEDİR?

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

KİMLERE BARINMA YARDIMI YAPILIR?

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olmak gereklidir.

BARINMA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Barınma yardımından faydalanmak ve başvuru yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızın öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak olan başvurularda tapu gerçeği, TC kimlik belgesi ve yapılacak olan evin fotoğrafı gerekmektedir. Tüm bu belgeleri tamamlayan vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde yapacağı evin durumuna göre ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerin tam olarak hangi tarihler aralığında yapıldığı konusunda hiç kimsenin net bir bilgisi yok. Ödeme tarihleri mütevelli heyeti tarafından belirleniyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR