Devletten Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımı İçin Ne Kadar Para Ödeniyor?

Devletten Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Yardımı İçin Ne Kadar Para Ödeniyor?

Devlet herkes için çeşitli cenaze yardım paraları ödüyor. Bu yardım paraları ise belirli şartların sağlanması halinde veriliyor.

Devlet herkes için çeşitli cenaze yardım paraları ödüyor. Bu yardım paraları ise belirli şartların sağlanması halinde veriliyor. Genel olarak vefat eden kişinin sigortalılık ve gelir durumuna göre değişen cenaze yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvurular dahilinde ödeniyor. Yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle bakanlık web sitesinden gereken koşulları okuması ve ona göre bir başvuru yapması gerekiyor. Başvurular için gereken koşulları sağlamayan kişilerin cenaze yardımını alması mümkün olmuyor.

DEVLET CENAZE YARDIMI İÇİN GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?

Devlet cenaze yardımı almak isteyen kişilerin bakanlık tarafından sunulan bazı koşulları sağlaması gerekiyor. Bu koşullar ise öncelikle vefat eden kişinin iş kazası ya da iş hastalığı nedeniyle vefat etmiş olması gerektiği şeklinde başlıyor. Devam eden koşul listesinde ise kişilerin iş görmezlik ödeneği, yaşlılık paraları, malullük aylığı gibi ödemeleri alıyorken vefat etmiş olması gerektiği olarak devam ediyor. Bunun yanında vefat eden kişilerin en az 360 gün ölüm sigortası, yaşlılık sigortası ve malullük sigortası gibi prim ödemelerini yapmış olması gerekiyor. Bu koşullar sağlanmamış ise cenaze yardımları yakınlarına verilemiyor.

CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

Cenaze ödeneği vefat eden kişinin birinci dereceden yakınlarına veriliyor. Bu durumda ise en öncelikli olan kişi vefat eden kişinin eşi oluyor. Eğer eş yok ise bu durumda anne ve baba devreye giriyor. Anne ve baba da yok ise kardeşlere veriliyor. Ancak vefat eden kişinin eşi varsa direkt olarak ona cenaze ödeneği veriliyor. Eş vefat etmiş ise çocuklara cenaze yardımı yapılıyor. Bu kişilerin şahsen vefat eden kişi adına başvuru yaparak ödeneği alması gerekiyor.


CENAZE ÖDENEĞİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Cenaze ödeneği almak isteyen kişiler bizzat başvuru yaparak bu ödeneğe sahip olabiliyor. Yardımın ise vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren 5 yıllık başvuru süresi bulunuyor. Bu 5 yıl içerisinde başvuru yapan kişiler ödemeleri alabiliyor. Direkt olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine gidilmesi halinde başvurular iletilebiliyor. Böylelikle cenaze ödeneği alınabiliyor.

CENAZE ÖDENEĞİ NE KADAR YATIRILIYOR?

Cenaze ödeneği her yıl farklı tutarlardan yatırılıyor. Bu yıl ise Tüketici Fiyatları Endeksi ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2020 cenaze ödeneği tutarı belli olmuştur. Yapılan değerlendirmelerle birlikte 2020 yılında cenaze ödeneği alacak olan kişilerin 2 bin 775 lira ödemeye sahip olacağını söyleyebiliriz. Ancak Emekli Sandığı Kanununa ve devlet memurları emekli aylığına göre bu cenaze yardımları miktarı değişikliğe uğrayabiliyor. Bunun yanında makam, temsil, görev tazminatı gibi ödenekler de cenaze ödeneğine eklenerek hak sahibi kişilere iletiliyor.

CENAZE YARDIMI İÇİN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Devlet cenaze yardımı almak isteyen kişiler bu yardım için sorgulama yapması gerekiyor. Sorgulama sonrasında ise cenaze yardımı için alınıp alınmama durumu ve tutarı belli oluyor. Sorgulamalar ise direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden yapılıyor. Siteye giren kişiler Şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfasına ulaşarak ilgili cenaze ödeneği sorgulamasını yapabiliyor. Alt kısımda yer alan kimliğimi doğrula sekmesine tıklayarak kimlik doğrulaması gerçekleşiyor. Daha sonrasında ise e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yapılıyor. Buradan da cenaze yardımı başvuru durumu direkt olarak sorgulanabiliyor. Sorgulama ekranında cenaze ödeneği için bilinmesi gereken bütün bilgiler bulunuyor. Buradan değerlendirme yaparak cenaze ödeneği için bütün tutarlar ve ödenme durumu öğrenilebiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER