Devletten Bir Destek Daha! Yeni Evleneceklere ve İlk Kez Ev Sahibi Olacak vatandaşlara Veriliiyor!

Devletten Bir Destek Daha! Yeni Evleneceklere ve İlk Kez Ev Sahibi Olacak vatandaşlara Veriliiyor!

Hibe destek programları devam ediyor mu? Şartları nelerdir? Kimler yararlanabilecek? Kimler devletten hibe desteği alabilecek?

Devletten destekler gelmeye devam ediyor. İlk defa ev sahibi olacak vatandaş için devlet destekleri gelmeye devam ediyor. Devlet yeni evlenerek çeyiz alacak vatandaşlara ve ilk defa ev sahibi olacak vatandaşlara çeyiz hesabı ve konut hesabı ile karşılıksız ve geri ödemesiz hibe desteği sağlayacaktır. 

2020 YILI HİBE VE DESTEK PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR!

Devlet tarafındandestekler gelirken 2020 yılı ile beraber devreye alınan destek ve hibe para programları tüm hızı ile devam etmektedir. Bu destek programlarından en çok talep gören programlardan ikisi ise konut hesabı ve çeyiz hesabı olarak en ilgi görenler arasında yer almaktadır.

İlk defa ev alacak vatandaşlara ve devlet desteği verilmesi adına açılan konut hesapları ile evlenecek gençlere devlet yardımları için ve çeyiz hesabı için ödemeler devam etmektedir. Devlet tarafından sağlanan geri ödemesiz hibe desteği programında 2020 yılı için ilk defa ev alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL'ye varan geri ödemesiz devlet destekli hibe verilmektedir.

DEVLET DESTEKLİ OLARAK VERİLEN KONUT HESABI HANGİ BANKALARDAN AÇILABİLİYOR?

Bu devlet destekli olarak açılacak olan konut hesabını, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalardan alınabilirken, ayrıca kamu bankalarınında haricinde Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, İş Bankası gibi hemen hemen tüm özel bankalardan açabilmeniz mümkündür.

"Devletin konut ve çeyiz hesabı desteğinden yararlanan kişilerin alacakları devlet katkısı hibe para tutarı 82 bin liraya yükselmiş oldu. Bu rakam her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı rakamı üzerinden hesaplanarak yükseltilmekte olup isteyen kişiler vadeli hesap açarak aynı zamanda hesapta biriktirdikleri para için faiz geliri de elde edebilmektedir."

DEVLETTEN HİBE! İLK KEZ EV SAHİBİ OLACAKLARA VERİLİYOR!


Türkiye'de konuta sahip olanların oranı her geçen gün yükselmeye devam etmektedir. İnsanlar ev sahibi olmak için çoğunlukla borçlanarak ev sahibi olmayı tercih etmektedirler. Bununla beraber devlet yeni bir tasarruf sistemi üzerinde çalışmalar başlatmıştır.

Devlet tarafından kurulan bu yeni sistem ile beraber vatandaşların tasarruf etmelerini ve tasarrufla ev sahibi olmalarını sağlamak amacı ile beraber konut hesabı hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda bankalar üzerinden ev satın almadan önce hesap açarak para birikimi yapan kişiler için ilk kez ev sahibi olmaları durumunda devlet tarafından hibe para ödemesi yapılması amacı güdülmüştür.


DEVLET YENİ EV SAHİBİ OLACAKLARA NE KADAR HİBE DESTEĞİ VERİYOR?

İlk kez ev sahibi olacaklara, en az 36 ay ile 47 Ay arasında para birikimi yapan kişilere, 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 24.742 TL olmaktadır.

İlk kez ev sahibi olacaklara, 48-59 Ay arasında para birikimi yapan kişilere 2020 yılı konut hesabı, devlet ödemesi teşvik parası 26.645,20 TL olmaktadır.

İlk kez ev sahibi olacaklara, 60 Ay arasında para birikimi yapan kişilere 2020 yılı konut hesabı, devlet ödemesi teşvik parası 28.548 TL olarak ödenecektir.

Belirlenen bu rakamlara göre çiftler ev almaları durumunda, ayrı ayrı hesap açmaları ile beraber 57.000 TL devlet desteği ödemesi yapılmaktadır.

HİBE PARA ALABİLMEK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Konut hesapları sadece TL para cinsinden açılabilmektedir. Ayrıca isteyen kişiler vadeli isteyen kişiler ise vadesiz olarak açabilmektedir.

Konut hesabı için ilk açılış tarihi itibari ile bir kerelik o sene için açıklanacak olan üst limit üzerinden toplu para ödemesi yapılabilmektedir. Bu kapsamda hesaba bir seferlik sadece açılışta toplu para yatırılmaktadır.

Konut hesabı için devlet desteği hibe para alınması adına aylık ya da 3 aylık dönemler halinde mutlaka düzenli para yatırılması ve hesapta tasarruf edilmesi şarttı bulunmaktadır.

Ayrıca birden çok konut hesabı ya da ortak konut hesabı açılması yasaktır.

12 aylık süre içerisinde konut hesabından sadece iki defa para çekilmesine izin verilmektedir.

Kişinin Türk vatandaşı olması şartı bulunmaktadır.

Konut hesabı açan kişilerin 7 Nisan 2015 tarihi itibari ile kendi adlarına bir taşınmaz kaydı bulunmaması şartı da bulunmaktadır.

Hesaptan hibe para alınması için mutlaka en az 36 ay boyunca düzenli para birikimi yapılması şartıda bulunmaktadır.

Bu şartlara sahip olan kişiler hesaplarında biriktirmiş oldukları para tutarları üzerinden yukarıda belirtilmiş olan miktarlarda ev sahibi olmaları durumunda devlet desteği ile hibe para ödemesi yapılmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR