Devlette Unuttuğunuz Paranız Olabilir! SGK'dan Yapılan Ödemeleri SORGULAYIN

Devlette Unuttuğunuz Paranız Olabilir! SGK'dan Yapılan Ödemeleri SORGULAYIN
YAYIN TARİHİ: 8.03.2020 01:39:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Türkiye'de milyonlarca vatandaş Devlette parasını unutuyor! Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan birçok ödeme, vatandaşlar tarafından alınmıyor ve hatta bilinmiyor. SGK'da unutulan paralarla ilgili sorgulama yapılabiliyor!

Binlerce vatandaş, devlette parasını unutuyor! 2018 yılının ardından 2019 yılında da devlette unutulan paralar rekor seviyelere ulaştı! Milyarlarca lira, devletin kasasında sahiplerini bekliyor. Özellikle de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde birçok kalemde yapılan ödemeler vatandaş tarafından unutuluyor ve alınmıyor. 

SGK bünyesinde pek çok kalemde (doğum parası, rapor parası, yol yardımı ödemesi, cenaze yardımı, süt parası vs.) yapılan ödemeler, vatandaşın Kamu Bankalarındaki hesaplarına aktarılsa da uzunca bir süre alınmayan paralar tekrar Devlet fonlarına aktarılıyor. İşte bu haberimizde, Devlette unuttuğunuz paraları öğrenebileceksiniz. 

E-Devlet ile Devlette Paranız Var mı Yok mu? Sorgulayın! 

E-Devlet kapısından devlette paranız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İlk olarak internet tarayıcınızdan https://turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından E-Devlet hesabınıza T.C Kimlik numaranız ve Şifreniz ile giriş yapın. E-Devlet hesabınızı PTT şubelerinden 2 TL'lik ücretle açtırabilir, şifrenizi öğrenebilirsiniz. 


E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Arama kısmına 'SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama' yazın karşınıza çıkan mavi yazılı alana tıklayın ve devlette (SGK'da) paranız olup olmadığını kontrol edin. Bu hizmeti kullanarak SGK tarafından adınıza yapılmış bir şahıs ödemesi olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. 

Devletteki Paramı Nasıl Alabilirim?

Devlette, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size yapılmış bir ödeme varsa bu ödemeyi, hafta içi her gün PTT şubeleri aracılığıyla nüfus cüzdanınızı ibraz etmek suretiyle alabilirsiniz. Ayrıca yine E-devlet üzerinden 'Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama' hizmetini kullanıp ödemenizin hesabınıza yatmasını da sağlayabilirsiniz. 

SGK'dan Hangi Ödemeler (Şahıs Ödemeleri) Yapılıyor?

Devlette, ilaç ödemesi, doğum parası, süt parası, sağlık yolluğu ödemesi, tıbbi malzeme ödemesi ve sağlık iadesi gibi, yukarıda sayılan birçok kalemde ödemeyi unutmuş olabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi E-devlet üzerinden kolayca sorgulama yaparak devlette paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Belli bir süre alınmayan paralar devlete geri iade edileceğinden bir an evvel ödemenizi sorgulamakta fayda var.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR