Devlet Vergi Borcu Olanlara Af Getiriyor! İşte Af Kapsamına Giren Vergi Borçları ve Detayları!

Devlet Vergi Borcu Olanlara Af Getiriyor! İşte Af Kapsamına Giren Vergi Borçları ve Detayları!

2020 yılı olarak pek çok kişi vergi borcuna girmişti. Genel olarak korona virüs salgını nedeniyle gelirlerin düşmesinden kaynaklanan bu vergi borçları birikerek vatandaşlara ciddi borçlanma yaşatıyordu.

2020 yılı olarak pek çok kişi vergi borcuna girmişti. Genel olarak korona virüs salgını nedeniyle gelirlerin düşmesinden kaynaklanan bu vergi borçları birikerek vatandaşlara ciddi borçlanma yaşatıyordu. Fakat devletten gelen haberler doğrultusunda bu vergilerin silineceğini söyleyebiliriz. Esnaflar için de oldukça beklenen bu gelişme ise bütün vergi borçlarından kurtulmayı sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde açıklaması yapılan vergi borcu affının ise detayları duyuruldu. Verginin affının ne zaman olacağı, kimlerin vergi affından yararlanabileceği ve daha fazlası sonunda açıklandı. Vergi affı için gereken detayları ise sizler için aşağıda sıraladık.

VERGİ AFFINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Devlet tarafından verilen vergi affı çeşitli kişiler tarafından yararlanılabiliyor. Vergi affından yararlanabilecek kişiler için öncelikle seçim para cezası ve nüfus para cezası olan kişileri belirtebiliriz. Bunun yanında askerlik para cezası ve 31 Mart 2018 öncesinde geçerli olan vergi cezaları da vergi affına tabii olabiliyor. Çeşitli trafik idari para cezaları ve RTÜK para cezaları da vergi affına uğrayabiliyor. Otoyol ve köprü geçiş para cezası olan kişiler de vergi affından yararlanabiliyor. Öğrenciler için de öğrenim kredisi ya da katkı kredisi alan kişilerin borçları yapılanmaya gidecek diyebiliriz. Yaşanılan bu korona virüs dönemi içerisinde kişilerin borçlardan kurtulabilmesi için devlet bu şekilde vergi affı getiriyor.

DEVLET VERGİ BORÇLARI NE KADAR YAPILANIYOR?


Vergi affı haberi ile birlikte pek çok kişinin aklında vergi borçlarının ne kadar yapılanacağı sorusu belirdi. Genel olarak ise 108 bin lira vergi borcu olan kişilerin Yİ- ÜFE oranlarının dikkat alınması ile birlikte 20 bin 250 lira yapılanması söz konusu olduğunda borç tutarı 128 bin 250 liraya ulaşıyordu. Ancak gelen yeni açıklamalar doğrultusunda kişilerin bu şekilde artan vergi borçlarına tabii olmaması için çeşitli düzenlemeler getirildiği duyuruldu. Dolayısıyla da Yİ – ÜFE üzerinden yapılan hesaplamaların 20 bin 250 lira üstünden yüzde 90 indirim uygulanacak diyebiliriz. Bu indirim sayesinde vergi mükellefi olan vatandaşlar 128 bin 250 lira borç yerine 11 bin 25 lira ödeme yapabilecek.

DEVLET VERGİ AFFI NE ZAMAN OLACAK?

2020 yılı için beklenen en büyük açıklama ise vergi aflarının ne zaman olacağı ve nasıl olacağı şeklinde belirtilebilir. Ancak şu an için vergi affının tarihi yetkili devlet kurumları tarafından söylenmedi. Binlerce esnaf ve çalışanın beklediği vergi affı ise kişilere oldukça iyi bir rahatlık verecek. Genel olarak vergi borçlarından dolayı işlerini istediği gibi yürütemeyen ve maddi sıkıntıya giren kişiler bu şekilde işletmesini daha da ilerletebilecek. Yılsonuna kadar yapılması beklenen vergi affı için korona virüs nedeniyle erkene alınması da talepler içerisinde bulunuyor. Yakın bir zamanda da resmi bir açıklama ile bütün soruların yanıtlanacağı tahmin ediliyor.

VERGİ BORCU OLANLAR BORÇLARINI ERTELETEBİLECEK Mİ?

Vergi borcu olan kişiler tarafından oldukça merak edilen borç ertelemesi ise resmi bir açıklama ile duyurulmadı. Genel olarak pek çok bankanın uyguladığı borç erteleme kişilerin özellikle bu dönemde maddi bir sıkıntıya girmesinin önüne geçiyor diyebiliriz. Böylelikle işletme sahipleri de ödemelerini daha sonra yapmaya başlayarak korona virüs döneminde herhangi bir ekonomik bunalım içerisine girmiyor. Çalışanlar için de oldukça önemli olan bu vergi borcu ertelemesinin ise en kısa sürede açıklama ile netleştirilmesi talep ediliyor. Gelirlerin düştüğü, işsiz sayısının hızla yükseldiği ve alım gücünün düştüğü bu günlerde vergi borçlarının ertelenmesi vatandaşa yapılacak en büyük yardım şeklinde değerlendiriliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER