Devlet O Kişilere İki Maaş Birden Ödüyor!

Devlet O Kişilere İki Maaş Birden Ödüyor!

Devlet o kişilere iki maaş birden ödüyor! Bu başvuruyu yapmayan herkes hakkını kaybediyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını sağlayanlara çeşitli maaş yardımları sağlamaktadır. Bu yardımlar ilgili kişinin engellilik, yaşlılık ya da hastalık durumuna göre farklı tutarlarda olabilmektedir. Bunun yanında eve giren aylık gelire göre de sorgulama yapılarak yardım parasının verilip verilmeyeceği de söz konusu olabilmektedir. Bakanlığın söylediği şartları karşılayan kişiler başvurular halinde ödemeleri alabilmektedir.

Mart ayında ortaya çıkan korona virüs salgını nedeniyle de bu sağlanan engelli bakım paralarına da çeşitli zam değerleri uygulanmıştır. Temmuz ve Aralık ayları arasında geçerli olacak zam tutarları da bakanlık tarafından açıklanmıştır. Yeni bakım parası alacak olan kişiler güncel tutarlardan aylık ödemelerini alacaklardır. Zaten bakım parasına sahip olan kişiler de söylenen aylarda yeni tutardan bakım paralarını sağlayabileceklerdir. Her yıl binlerce kişinin başvuru yaptığı evde bakım parası tutarı 2020 yılı içerisinde zam ile birlikte 1544 liraya yükselmiştir. Bu konuyu daha da açacak olursak 18 yaş ve altı olan bakıma muhtaç engellilerin yakınlarına 567,97 lira yardım parası verilmektedir. Bunun yanında ağır silikozis hastalığına sahip olan kişilerin bakım yapan yakınlarına da bin 562,86 TL yardım parası sağlanacaktır. Bir diğer yardım olan engelli aylıklarından bahsedecek olursak da yüzde 40 ve yüzde 69 arasında engelli olan kişilere 567,97 lira maaş bağlanmaktadır diyebiliriz. Yüzde 70 ve üzeri engelli raporuna sahip olan kişiler de aylık 851,95 TL maaş alabilmektedir. Temmuz ayında gerçekleşen zamlardan sonra ise yaşlı aylıkları da 711,50 TL’ye çıkarılmıştır. Memurlara yapılan Temmuz zamları bütün engelli bakım ve yaşlılık aylıklarına da yansıtılarak güncel tutarlardan sağlanmaktadır.

EVDE BAKIM PARASI NE KADAR ÖDENİYOR?


Devlet çalışan annelere çeşitli bakıcı yardımları sağlamaktadır. Genel olarak işten dolayı çocuğuna bakacak kimseyi bulmayan anneler zorluklar çektiği için bu yardımlar kapsamlı şekilde çalışan annelere verilmektedir. Bu yardımlar ise doğumdan sonraki süreçte başvurular halinde alınabilmektedir. Ülkemiz ekonomik koşulları nedeniyle çalıştığı yerden izin alamayan anneler Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kurumu tarafından yürütülen bu bakıcı parası yardımından faydalanabilmektedirler. Yardımlar 0-24 aylık çocuğu olan annelere sağlanabilmektedir.
Bakıcı parasından faydalanmak isteyen annelerin ilk olarak sigortalı bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Annenin geliri ise en fazla olarak en az asgari ücretin brüt tutarından 2 katı kadar bir gelire sahip olması da şartlar içerisinde bulunmaktadır. Bunun yanında başvuru yapan annelerin 2 yaşından daha küçük çocuğu bulunması gerekiyor. Bir diğer kriter olarak tutulacak bakıcının çocuğun birinci dereceden akrabası olmaması da gerekmektedir. Çocuk bakıcısının da en az ilkokul mezunu olması şartların içerisinde yer almaktadır. Tutulan bakıcı ve anne de aynı ilde bulunacak ve Türk vatandaşı olacak şekilde son bir madde de bulunmaktadır.

2020 BAKICI PARASI NE KADAR ÖDENİYOR?

Annelere sağlanan bakıcı parası 2020 yılı itibariyle 900 ile 1000 lira değerleri arasında olmaktadır. Başvuru yapan anneler bu yardım parasını çocuğu 3 yaşına gelesiye kadar alabilmektedir. Genel olarak ise başvuru yapıldığı an annenin çocuğu 0-24 aylık olması da gerekmektedir. 2 yaşından büyük olan çocuklar için bu bakıcı paraları sağlanamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödediği bakıcı paraları PTT aracılığı ile çalışan annelere her ay ödenmektedir. Eğer ki bakıcı parasına zam gelmiş ise bu yeni tutar sonraki aydan itibaren alınmaya devam etmektedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER