Devlet Kış Yardımı Yapmaya Hazırlanıyor! Hemen Başvuru Yapın!

Devlet Kış Yardımı Yapmaya Hazırlanıyor! Hemen Başvuru Yapın!

Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlarımız için devlet destekleri devam ediyor. Kış aylarının da gelmeye başlamasıyla birlikte vatandaşlarımız için devlet tarafından yakacak yardımı yapılıyor.

Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlarımız için devlet destekleri devam ediyor. Kış aylarının da gelmeye başlamasıyla birlikte vatandaşlarımız için devlet tarafından yakacak yardımı yapılıyor. Vatandaşlarımız devletten gelecek yardımlarla korona virüsün getirdiği olumsuz etkilerden bir nebze olsun kurtulabilmek için yararlanmak istiyorlar.

Vatandaşlarımız tarafından yakacak yardımından faydalanmak için hangi koşulları sağlamak gerekiyor? Yakacak yardımı için nereye ve nasıl başvuru yapılması gerekiyor? Gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Vatandaşlarımız tarafından gündemlerinde olan bu konu her yerden takip ediliyor. Vatandaşlarımız araştırmalarına devam ederken sizler için ayrıntılara haberimizde yer verdik.

Vatandaşlarımız tarafından devlet yardımları korona virüsle birlikte daha önem kazanmıştır. Vatandaşlarımız ekonomik sıkıntılardan ve bütçe krizlerinden kurtulmak için devlet tarafından yapılacak yardımlardan medet ummaktadırlar. Vatandaşlarımız bu yardımlar için sırada bekliyorlar. Vatandaşlarımız en çok yardımların hangi kurumlar tarafından yapıldığını ve hangi şartlarda başvuru yapılabileceğini merak ediyorlar. Vatandaşlarımızın gündemini bu sorular işgal etmektedir. Bununla birlikte de vatandaşlarımız için başvuru için müracaat edebilecekleri kurumları ve diğer detayları haber kaynağımızda paylaştık.

DEVLET YARDIMLARI DEVAM EDİYOR!


Devlet yardımları vatandaşlarımız için devam ediyor. Yakacak yardımlarının başvurularının da başlamasıyla birlikte vatandaşlarımız kış aylarına girilmesiyle birlikte devlet tarafından yapılacak olan yardımlara odaklanmışlardır. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan başvurular için vatandaşlarımız sırada bekliyorlar. Sosyal devlet anlayışına sahip olan devletimiz her daim vatandaşının yanında olmaktadır.

Bununla birlikte de vatandaşlarımız için yardımların sayısı korona virüs süresi uzamaya başladıkça artmaktadır. Vatandaşlarımız bu yardımlardan haberdar olmak istiyorlar. Vatandaşlarımızın her kesimi bu süreç uzadıkça bu süreçten etkileniyorlar. Bununla birlikte de devletimiz de her kesimden vatandaşımıza ulaşmak için yardımların çeşidini de her geçen gün arttırmaktadır.

HANGİ KURUMLARA BAŞVURU YAPILACAK?
 • Belediyelere,
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfına,
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına
 • Valilik veya Kaymakamlık Makamına,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine
KÖMÜR YARDIMLARINDAN FAYDALANMA ŞARTLARI NELERDİR?
 • Başvuru yapacak kişinin öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda daha önceden oluşturulmuş bir dosyası bulunması gerekmektedir.
 • Ekonomik ve sosyal açıdan yoksul olduğunuzu muhtarlıktan alacağınız Yoksulluk Belgesi ile ispatlamanız gerekmektedir. Bağlı olduğunuz muhtarlığa giderek gerekli belgeyi almanız gerekiyor.
 • Muhtaçlık durumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru sonucunuzda ya da yine muhtarlıklar tarafından tespit edilmesi ve onaylanması gerekmektedir.
 • Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Bu da 701,32 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • Ailelerin belirtilen bu şartları karşıladığına ya da bu şartları taşımadığına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karar verilir. Belediyeler ve muhtarlıklar da çok bu ailelerin tespit edilmesinde rol oynamaktadır.
 • Kömür yardımının belirli bir hizmet sınırı bulunmaz. İhtiyaç sahipleri ihtiyaç durumlarını açık bir şekilde belirtmeleri gerekmektedir.  Belirttikten sonra ise dilekçelerini zamanında verdikleri zaman kömür yardımından devamlı olarak yararlanabilmektedir.
KÖMÜR YARDIMI TALEBİ İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİDİR?

Kömür yardımı başvurusunda bulunurken ihtiyaç duyacağınız evraklar şöyledir:
 • Başvuru dilekçesi,
 • TC kimlik kartı fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
E-DEVLET SİSTEMİ ARACILIĞIYLA ŞİFRE SORGULAMASI YAPMAK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL:

Vatandaşlarımızın en çok merak etikleri konulardan biri de hak kazanan vatandaşların nasıl sorgu yapacaklarıdır. Sordu yapmak için pek çok işlemde size kolaylık sağlayan e-devlet kapısı burada da işinizi kolaylaştıracaktır. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. “e-Hizmetler” menüsünden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” hizmetlerine girmelisiniz. Sunulan hizmetler arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” seçeneğinden kömür yardımı sorgulamasını görüntüleyebilirsiniz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR