Devlet Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından yetim aylığı alan kişilere çeyiz yardımı sağlanmaktadır. Bu yardım ise genel olarak anne ya da babası olmayan kızların evlenirken masraflarını azaltması adına verilmektedir.

Devlet tarafından yetim aylığı alan kişilere çeyiz yardımı sağlanmaktadır. Bu yardım ise genel olarak anne ya da babası olmayan kızların evlenirken masraflarını azaltması adına verilmektedir. Yardımın ise miktarından söz edecek olursak öncelikle yetim aylığı tutarından bahsetmeliyiz. Bunun nedeni ise çeyiz ödeneğinin tamamen yetim aylığı tutarından hesaplanarak verilmesidir. Dolayısıyla yetim aylığı alan kişilerin aldığı yardım miktarı bu noktada çok önemlidir. Alınan yetim aylığı ise 24 ile çarpılması halinde çeyiz ödeneği ortaya çıkmaktadır. Kısaca 2 yıllık toplam yetim aylığının ödenmesiyle çeyiz yardımı sağlanmaktadır diyebiliriz.

Çeyiz parasının şartlarına değinecek olursak da öncelikle erkeklerin bu yardımdan faydalanamadığını belirtebiliriz. Çeyiz yardımı sadece kız çocuklarına verilebilmektedir. Bunun yanında çeyiz parasının alınabilmesi için de öncesinde yetim aylığının alınıyor olması da gerekmektedir. Yetim aylığı almayan hiç kimse çeyiz parasından yararlanamamaktadır. Herhangi bir işte çalışan kadınların ise bu çeyiz yardımını alıp almadığı sorulacak olursa da bu kadınların yetim aylığı almadığı için böyle bir hakları olmadığını söyleyebiliriz. Çeyiz ödeneğini almaya hak kazanan kadınlar ise bu ödemeyi sadece bir defa alabilmektedir. Eğer çeyiz ödeneği alıp evlenen kadın boşanır da tekrar evlenirse bu çeyiz parası tekrar alınamamaktadır. Ödemeler tek seferlik alınabilmektedir.

ÇEYİZ PARASI HANGİ BANKALARDAN ALINABİLİR?

Çeyiz parası direkt olarak yetim aylığının alındığı bankadan alınabilmektedir. Bu çeyiz ödeneğini almak isteyen vatandaşlar ilgili banka ile görüşerek ödeme şartlarını öğrenebilmektedirler. Ödenek başvurusu ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kurumu tarafından yapılabilmektedir.


ÇEYİZ PARASI ALAN KİŞİLER YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

Genel olarak çeyiz parası alan kişilerin tekrar yetim aylığı alıp alamadığı çok merak edilmektedir. Bu konu ile ilgili şu söylenebilir ki çeyiz yardımı alındıktan sonra yetim aylığı kesilmektedir. Bu aylığı tekrar alabilmek için ise kişinin evli olmaması gerekmektedir. Eğer kadın boşanırsa da bu yetim aylığı 2 yıl sonra tekrar alınabilmektedir. Bu geç ödemenin nedeni ise çeyiz yardımının 24 aylık yetim aylığı tutarından olmasıdır. Dolayısıyla yetim aylığı alabilmek için 24 ayı doldurmak gerekiyor diyebiliriz.
Çeyiz parası günümüzde evlenme çağına gelmiş bireyler için verilmesinin yanı sıra yetim aylığı fırsatlarından yararlanan bireylere özel olarak verilmektedir. Yetim aylığı alan ve evlilik çağına gelen genç kızlar gerekli başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri doğrultusunda resmi nikah yapılmasıyla beraber kesilen yetim aylığı sonrasında çeyiz parası hakkından yararlanma fırsatını elde edebilmektedir. Günümüzde pek çok vatandaşımız için umut kaynağı olan bu para sayesinde neredeyse aylık aldığınız maaşın 10 katı kadar toplu olarak çeyiz parası alma olanağına sahip olabilirsiniz. Peki, Çeyiz parasından yararlanma şartları nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN ÇEYİZ PARASI ŞARTLARI AÇIKLANDI!

Sosyal güvenlik kurumu tarafından çeyiz parası şartları ile ilgili detaylar açıklanması üzerine yapılan açıklamalar şu şekildedir;
‘’Evlenme ödeneği (çeyiz parası), ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için;
Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır.
Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.
Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir veya aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulur. Gelir veya aylıklar, durdurulduğu tarihten iki yıl sonra da kesilir, varsa diğer hak sahiplerinin gelir veya aylıkları, gelir veya aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.
Evlenme ödeneği alan kız çocukları boşandıkları takdirde, bu kişilere hak sahipliğinden doğan gelir ve aylığı tekrar bağlanır. Ancak bu kişiler evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık sürede gelir ya da aylık bağlanmaz, iki yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar. ‘’
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER