Devlet Bu Borçları Hemen Siliyor!

Devlet Bu Borçları Hemen Siliyor!

GSS prim borcunuz yeni durumda ise hemen ilgili birimlere şikayetlerinizi oluşturarak Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı sildirebilirsiniz.

GSS yani Genel Sağlık Sigortası erkek vatandaşlarımızın başındaki en büyük dertlerden bir tanesidir. Zira 18 yaşına yeni girmiş bir bireyin ilk defa sigortası olmadığı için devletimiz hemen o kişiye GSS yani Genel Sağlık Sigortası borcu oluşturmaktadır. O nedenle vatandaşlarımızın bu habersiz durumdan şikâyetçi olmaları ve GSS prim borçlarının silinebilmesi için gerekli yerlere itiraz edebilmeleri mümkün hale gelmiştir. Ancak GSS prim borçları için sadece belirli bir süre şikâyet edilebilmektedir. Eğer devletimizin belirlemiş olduğu o süre içerisinde şikâyetinizi oluşturmazsanız doğal olarak şikâyet etme hakkınız kalmıyor. O nedenle GSS prim borcunuzu ödemek zorunda kalıyorsunuz. Eğer GSS prim borcunuz yeni durumda ise hemen ilgili birimlere şikayetlerinizi oluşturarak Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı sildirebilirsiniz. Siz de sizin için hazırlamış olduğumuz bu rehber içerik ile beraber hemen GSS prim borçlarınıza itiraz edebilirsiniz.

Kişinin habersiz oluşturulmuş olan Genel Sağlık Sigortası GSS primlerine itiraz ederek iptal ettirme hakkı vardır. Ancak kişi devletimiz tarafından belirlenmiş olan süreç içerisinde gerekli başvurularını tamamlamaz ve dilekçelerini göndermez ise itiraz ve Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu sildirme hakkı tamamı ile ortadan kalkar. O nedenle ilgili borcunuzun tamamını sildirebilmek ya da mümkün olan sürelerin tamamını sildirebilmek için öncelikle ilçe SGK müdürlüğünüzü arayabilirsiniz. Eğer ilçe SGK müdürlüğünüz konu ile ilgilenmediğini belirtir ise bu durumda il SGK’yı aramanız ve ilgili Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlarımız e-Devlet aracılığı ile Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcunu öğrenebilmektedir.

E-DEVLET GSS PRİM BORCU ÖĞRENME


e-Devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına GSS prim borcu yazmanız ve karşınıza çıkan ilk uygulamaya tıklayarak ilgili sorgulamayı yapmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkacak olan sayfada tüm Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcunuz görüntülenmektedir.

GSS PRİM BORCU NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu itirazı yapabilmek için evraklarla başvuru yapmanıza gerek yok. İlçe SGK müdürlüğünüzün telefon numarasını internetten bularak arayabilirsiniz. Aramanızın sonucunda eğer ilçe SGK müdürlüğünüz konu ile ilgileniyor ise hemen tüm Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcunuzu silecektir. Eğer ilgilenmediklerini belirtirlerse o durumda il SGK’ya başvuru yapmanız gerekecek.
Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu olan vatandaşlar, borç itirazlarını Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapacaklar. GSS borçları için bu itiraz işlemleri yazılı olarak bizzat yapılacak. GSS itiraz sürecine ilişkin süreç ise şöyle işleyecek.
  • GSS prim borcu olan vatandaşlar borçlarına ilişkin itirazlarını Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapacaklar.
  • Borç itirazları SGK birimlerine yazılı olarak ve bizzat yapılacak.
  • Haksız borçlar için yapılan itirazlar için yazılı başvuruların ardından inceleme süreci başlar.
  • Yazılı itirazların ardından kurumlar vatandaşın itirazı doğrultusunda borç incelemesi yaparlar.
  • GSS prim borcuna itiraz ederken kimlik kartı ile başvurular yapılabilir.
  • GSS prim borçlarına itirazlarda bulunmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu SGK sitesinden dilekçe örneğine ulaşabilirler.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER