Devlet 600 TL Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimler 600 TL Doğum Yardımı Alabilir?

Devlet 600 TL Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimler 600 TL Doğum Yardımı Alabilir?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için devlet 600 TL Doğum yardımı ödemesi yapıyor! Vatandaşların pek çoğu bu yardımı bilmediği için parasını alamıyor. Peki 600 TL Doğum yardımı parası nasıl alınır? Kimler 600 TL Doğum yardımı parası alabilir?

Devlet, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için, ailesine 600 TL Doğum yardımı ödemesi yapıyor! Vatandaşlar arasında çok bilinmeyen bu ödeme, çoğu seferinde alınmıyor ve devletin kasasında kalıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmışsanız sizler de 600 TL doğum yardım parasını alabilirsiniz.

Vatandaşların birçoğu, devletin verdiği 600 TL doğum yardım parasından habersiz! 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş çoğunuz varsa başvuru yaparak 600 TL doğum yardımı ödemesini devletten alabilirsiniz.

600 TL DOĞUM YARDIM PARASINI KİMLER ALABİLİR?

Devlet, Doğum yardımı ödemesi olarak 600 TL'yi, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine ödüyor. Anne, baba veya ikisinden biri Türk olması halinde 600 TL doğum yardım parası alınabiliyor. Doğum yardımı ödemesi alabilmek için bir diğer şart ise; 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş bir çocuğunuzun olması. 

15 Mayıs 2015 tarihinden önce dünyaya gelen çocuklar için ise Devletten 600 TL doğum yardım parası alınamıyor. 


600 TL DOĞUM YARDIM PARASI NASIL ALINIR?

Devletten 600 TL Doğum yardım parası almak isteyen vatandaşlar, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından çocuğun kaydettirildiği ilgili Nüfus Müdürlüğünde Kimlik Paylaşım Sistemine kaydını yaptırdıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi" vermek suretiyle 600 TL doğum yardım parası için başvuruda bulunabiliyor. 

600 TL doğum yardım parası için başvuru dilekçesi, elden verilebildiği gibi iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla da gönderilebiliyor.

Doğum yardım parası başvuru dilekçesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veyahut da Sosyal Hizmetler Merkezlerine veriliyor. Başvurular bu kurumlarca alınıyor. Öte yandan kamu kurumunda çalışan memurlar doğum yardım parası için başvurularını, çalıştıkları kurum ve kuruluşlara müracaat ediyorlar.

DOĞUM YARDIM ÖDEMESİ NE ZAMAN, NEREDEN YAPILIYOR?

Devlet tarafından yapılan 600 TL Doğum yardım ödemesi, başvuruyu izleyen ay içerisinde PTT şubelerine yapılıyor. Doğum yardım ödemesine hak kazanan vatandaşlar, PTT Şubelerine giderek kimliklerini ibraz etmek suretiyle 600 TL doğum yardım ödemesini alabiliyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR