Devlet 15.000 TL Faizsiz Kredi Veriyor! Bu Krediyi Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Devlet 15.000 TL Faizsiz Kredi Veriyor! Bu Krediyi Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan 15.000 TL geri ödemesiz kredi desteğinden kimler yararlanabilir, şartlar nelerdir? İşte ayrıntılar…

Devlet tarafından sağlanan 15.000 TL geri ödemesiz kredi desteğinden kimler yararlanabilir, şartlar nelerdir? İşte ayrıntılar…

Vatandaş tarafından geri ödemesiz olarak verilen paralar ve devlet teşvikleri araştırılmaya devam ediyor. İşsizlik oranında düşüş olması adına birçok çalışma yapılmaktadır. Bu konuda devlet tarafından teşvik sağlanmaktadır.

Ayrıca devlet tarafından çeşitli kurumlar aracılığı ile kurs ve programlarla eğitimler verilmektedir. Meslek kazandırmak kurslar ve eğitimler sağlanmaktadır.

Bunların yanında devlet tarafından istihdamın arttırılması adına işsizlik sorununun çözülmesi ve istihdamın arttırılması adına devlet kendi işini kurmayı düşünen kişilere teşvikler sağlanmaktadır. Bu kapsamda KOSGEB tarafından hibe desteği alma imkanı da sunulmaktadır. 

15.000 TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİYOR?

Devlet tarafından sağlanan 15.000 TL geri ödemesiz kredi desteği, Aile Bakanlığı tarafından ilçelerde faaliyet göstermekte olan, birimleri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sağlanmaktadır.

Bu destekle beraber, vatandaşlar uzman oldukları alanlarda, bildikleri iş ve konularda, mesleki yeterlilik sağladıkları, bir alanda iş kurmak istediklerinde, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 15.000 TL'ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Sağlanan bu kredilerde faiz uygulanmamaktadır. Kullanılan kredinin anaparası ödenmektedir. Faiz bu kredide uygulanmamaktadır.

15.000 TL kredi için geri ödemeler, 12 ay ödemesiz olarak ve 48 ay vade seçeneği ile 60 ay vade ile yapılmaktadır. Bu durumda en önemli olan kısım ise bu desteğin sağlanması ve sosyal yardımlaşma vakfının ekonomik durumuna bağlı olmaktadır.

Bu durum kapsamında ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları yerine il geneli hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilmeniz mümkündür.

GERİ ÖDEMESİZ TEŞVİKLER, HİBE VE FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIYOR?

Yeni iş kuracaklar, kendi işini kurma hayali olanlar için ilk olarak sermaye edinmek gerekmektedir. Bu durumdan dolayı çokğu kişi hayallerini ertelemektedir veya vazgeçmektedir. Bunun için kredi çekmek ya da KOSGEB desteklerinden yararlanarak hayallerinize kavuşmanız mümkün.


İşyeri kuracak olan gençlere bu konuda devlet tarafından hibe desteği sağlanmaktadır. 2020 yılı ile beraber genç girişimciler kendi işyerlerini kurabilsinler diye ve işletmelerini  hayalinde kurdukları plana göre en iyi şekilde devam ettirebilsinler diye, vergi ve prim desteği verilmektedir.

3 yıl boyunca sağlanacak olan vergi desteğinden yararlanacak olan gençlerin prim ödemeleri de 1 sene boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır.

VERGİ PRİM DESTEĞİ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR NELERDİR?

Sigorta prim desteğinden yararlanılabilmesi için gerçek kişi statüsünde olan girişimcilerin ilk kez sigortalı sayılıyor olması, şartı bulunmaktadır.

İşe başlanıldığı tarih ile beraber yasal süreçte bildirilmiş olması, şartı bulunmaktadır.

Mükellefiyetin başladığı tarihi müteakip 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını geçmemiş olması, olmak şartı bulunmaktadır.

Girişimcinin yapmış olduğu işinin başında durması ve bu işi kendisinin yapıyor olması, şartı bulunmaktadır.

Mevcut olan firmanın 3. dereceye kadar diğer başka bir akrabadan devir alınmamış olması, gerekmektedir.

İşletmeye daha sonradan ortak olunmaması, şartı da bulunmamaktadır.

Kosgeb kurslarına katılım sağlanmış olan girişimci kişilerin, Girişimcilik Sertifikası alınmış olması ve aklındaki iş düşüncelerini gerçekleştirmek adına iş planı ve proje hazırlıyor olması, şartı da bulunmaktadır.

Vergi dairesinden temin edilecek olan "Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi"nin bulunması şartı da istenmektedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR