Devlet 1000 TL Yardım Parası Veriyor! İşte Pandemi Desteği İçin Sorgulama ve Başvuru Ekranı!

Devlet 1000 TL Yardım Parası Veriyor! İşte Pandemi Desteği İçin Sorgulama ve Başvuru Ekranı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen pandemi destekleri oldukça kapsamlı bir şekilde verilmeye devam ediliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen pandemi destekleri oldukça kapsamlı bir şekilde verilmeye devam ediliyor. Genel olarak vatandaşların maddi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak oluşturulan bu desteklerin alınması da çeşitli başvuru adımlarına göre gerçekleşiyor. Çeşitli koşulları bulunan pandemi desteğinin başvuru adımlarını sağlayan kişiler tarafından alınması söz konusu oluyor. Pandemi desteği için de özel bir sorgulama ekranı bulunduğu söyleniyor. Vatandaşlar bu sorgulama ekranı üzerinden sorgulama işlemlerini yapabiliyor. Böylelikle de pandemi desteği için son durum öğrenilebiliyor.
Devlet tarafından Mart ayı döneminde başlatılan bu 1000 lira destek paketi bugüne kadar birkaç defa hanelere iletilmişti. Başvurular dâhilinde belirlenen hanelerin ihtiyaç durumuna göre öncelik verilerek destek miktarları gönderilmişti. Başvuru yapmak isteyen kişiler ise kendilerine verilen tarihte başvuru yaparak pandemi desteğine katılmış oluyordu. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar, yaşlılar, engelliler ve işsizler için oluşturulan bu pandemi desteği vatandaşların ekonomik sıkıntılarını gidermeye yönelik olarak oluşturulmuştu. Bugüne kadar pek çok haneye destek sağlayarak geçim derdini ortadan kaldırmıştı. Şimdi ise tekrardan başvurular dahilinde herkes için 1000’er lira destek tutarının verileceği söyleniyor diyebiliriz.

1000 LİRA DESTEK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Pek çok vatandaşın merak ettiği 1000 lira destek için başvuru adımları şu şekilde açıklanıyor. Öncelikle başvuru yapmak isteyen kişilerin T.C. kimlik numaralarına göre başvuru gününde formu doldurması gerekiyor. Yoğunluk ile birlikte sistemin çökmesini engellemek amacıyla yürütülen bu süreçte herkesin başvurusu kolay bir şekilde sisteme geçebiliyor. Başvurular için de T.C. kimlik numarası 0 ile bitenler pazartesi, 2 ile bitenler Salı günü, 4 ile bitenler Çarşamba günü, 6 ile bitenler Perşembe günü ve 8 ile bitenler de Cuma günü başvuru yapabiliyor.
Başvurular ise tamamen e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Sisteme giriş yapmak isteyen kişilerin öncelikle PTT merkezine giderek buradan e-Devlet şifresi alması gerekiyor. Şifre alındıktan sonra ise T.C. kimlik numarası ile birlikte giriş yapılabiliyor. Sisteme giriş yapan kişiler ise ilgili sayfadan pandemi desteği hakkında sorgulama da yapabiliyor.


DESTEĞİ ALABİLMEK İÇİN HANGİ KOŞULLAR GEREKİYOR?

Devlet tarafından verilen 1000 lira pandemi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle çeşitli koşulları sağlaması gerekiyor. Bu koşullar ise gelir seviyesi ve muhtaçlık durumu oluyor. Hane başına giren toplam gelirin kişi başına bölümü eğer 701 lirayı geçiyor ise pandemi desteği alınamıyor. Bu tutar ise asgari ücretin üçte birini ifade ediyor. Sadece muhtaçlık sınırı altında olan kişilerin yararlanabildiği pandemi desteği ise hane başına tek başvuru dahilinde gelişiyor. Eğer hanelerden birden fazla başvuru gelecek olursa da diğer başvurular iptal ediliyor. Fakat bu konuda herhangi bir sistem dışı hareket gözlemlenirse ilgili kişilere cezai işlemler uygulanıyor.

DESTEK TUTARI NEREDEN ALINIYOR?

Devlet tarafından verilen destek tutarı direkt olarak PTT yetkilileri tarafından eve teslim şekilde alınabiliyor. Bu konuda başvurusu onaylanan kişilerden herhangi bir yere gitmesi istenmiyor. Eve gelen yetkili kişiler tarafından iletilen 1000 lira yardım tutarı hakkında imzalanması gereken belgeler veriliyor. Bu şekilde de farklı bir işlem ücreti ödemeden ya da bir yere gitmeden yardıma ulaşılabiliyor. Türkiye genelinde kapsamlı bir şekilde yürütülen bu destek paketleri ise bugüne kadar pek çok haneye ulaşmış ve geçim sıkıntılarını ortadan kaldırmıştır. İlerleyen dönemler için de yeni başvurular alınarak 1000 lira destek paketinin ilgili hanelere iletileceği söylenebiliyor.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR