Daron Acemoğlu Kimdir? Daron Acemoğlu Yeni Partide Olacak mı?

Daron Acemoğlu Kimdir? Daron Acemoğlu Yeni Partide Olacak mı?

Daron Acemoğlu kimdir? Ali Babacan'ın kuracağı yeni partide yer alacağı iddia edilen İktisat profesörü Daron Acemoğlu, internette kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Daron Acemoğlu nerede yaşıyor, ne işle uğraşıyor? Daron Acemoğlu kaç yaşında ve nereli? Soruları araştırılmaya başlandı.

Ali Babacan'ın kısa süre önce AK Parti'den istifası ve Abdullah Davutoğlu'nun da açıktan yeni parti ve yeni siyasi hareket çalışmalarına başlaması, iddiaları da beraberinde getiriyor. Ali Babacan'ın kuracağı yeni partide Amerika'da yaşayan İktisat Profesörü Daron Acemoğlu'nun da yer alacağı iddiaları gündemi salladı. Peki Daron Acemoğlu kimdir?

Daron Acemoğlu, uzun yıllardır Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) İktisat Profesörü olarak öğrencilerine ders veriyor. Amerikan'ın en saygın ve en gelişmiş üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nin başarılı Profesörü Daron Acemoğlu, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partide olacak mı? Acemoğlu, daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ekonominin başına getirileceği iddiaları gündeme gelmiş, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan Hazine ve Maliye Bakanı olarak Berat Albayrak'ı göreve getirmişti. Bu kez, Ali Babacan'ın Ekonomi çalışmaları ve Türkiye'nin ekonomik sorunlarını üzerine yeni yol haritaları için Daron Acemoğlu'nu Türkiye'ye getirmek istediği öne sürülüyor.

DARON ACEMOĞLU KİMDİR?

3 Eylül 1967 doğumlu olan Daron Acemoğlu, şu sıralar Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) İktisat Profesörlüğü yapıyor. Kendisinden en çok alıntı yapılan 10 Ekonomist arasına girmeyi başaran ve Ekonomi bilimine birçok katkı sunan Daron Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesi'ni tamamlayıp İngiltere'de York Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans ve doktora öğrenimini ise Ekonomi alanında en saygın ve en prestijli üniversitelerden biri olan Londra Ekonomi Okulu'nda tamamlayan Acemoğlu, MİT'de dersler vermeye başladı.

2000 yılında Profesör ünvanını alan Daron Acemoğlu, 2013 yılında Türkiye'de, T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü. O dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Daron Acemoğlu'na bu ödülü bizzat takdim etmişti.

Daron Acemoğlu, klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı ile Ekonomi biliminde yepyeni bir sayfa açtı. Türk ekonomisinin son yıllardaki "kriz" haline en iyi çözümü getireceği iddia edilen Daron Acemoğlu'nun Ali Babacan'ın yeni partisinde yer alacağı iddiaları yüksek sesle dile getiriliyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR