Cumhurbaşkanı Kararı İle ÖTV Sıfırlandı! Milyonlara Müjdeli Haber Nihayet Geldi…

Cumhurbaşkanı Kararı İle ÖTV Sıfırlandı! Milyonlara Müjdeli Haber Nihayet Geldi…
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Milletimiz, 2020 yılı ÖTV sıfırlama kararını uzun zamandır bekliyordu. Özellikle ikinci el otomobil ve deniz ürünleri satın alacak olan kişilerin uzun zamandır ÖTV sıfırlama kararını beklediği biliniyor.

Milletimiz, 2020 yılı ÖTV sıfırlama kararını uzun zamandır bekliyordu. Özellikle ikinci el otomobil ve deniz ürünleri satın alacak olan kişilerin uzun zamandır ÖTV sıfırlama kararını beklediği biliniyor. Vatandaşlarımızın büyük bir müjde ile karşılaşacağı önceki günün gecesinde verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdeli haberi gece verdi. Meclis’te hızlı bir şekilde onaylanan ve hemen Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile beraber tüm ÖTV sıfırlanmış oldu. Verilen kararlar doğrultusunda hemen ÖTV’nin sıfırlanması ile beraber pek çok ürünün ve aracın fiyatlarında düşüş sağlandı. Bu sayede vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde ÖTV’den yararlanabilmeleri sağlanmış oldu. Geçtiğimiz günün gecesinde verilen bu müjdeli haber ile beraber milyonlarca vatandaşımız sevinç gözyaşları döktü. Özellikle aylardır ÖTV sıfırlama kararı bekleyen vatandaşlarımızın bu müjdeli haberi Ocak ayından bu yana bekledikleri biliniyor. İşte ÖTV sıfırlama kararı ile alakalı tüm ayrıntılar…

ÖTV sıfırlama kararını takiben vatandaşlarımızın ikinci el ve sıfır ürünleri daha uygun fiyatlardan satın alabileceği ifade edildi. ÖTV’den yararlanmayı bekleyen vatandaşlarımızın büyük bir sevinç ile karşıladığı ÖTV sıfırlama kararı, 9 Temmuz 2020 tarihi gecesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ve kararı ile beraber hemen Resmi Gazete’de yayınlandı.

RESMİ GAZETE AYRINTILAR!


9 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’te Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne ve Milli Gemi Sicili’ne kayıtlı, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin deniz araçlarına, miktarı her geminin teknik özelliklerine göre tespit edilmek ve kullanacak geminin jurnaline işlenmek kaydıyla verilecek akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfırlandı. Cumhurbaşkanı kararına göre indirim yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine verilecek yakıtın özel tüketim vergisinde geçerli olacak.

RESMİ GAZETE’DE KARAR ŞU İFADELER İLE YAYIMLANDI:

Türk Uluslararası Gemi Siciline ve Milli Gemi Siciline kayıtlı, kabotaj hattında münhasıran yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine verilecek yakıtın özel tüketim vergisi tutarının sıfıra indirilmesine ilişkin 1/Temmuz/2003 tarihli ve 2003/5868 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki kararda değişiklik yapılması hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 12 nci maddesi gereğince karar verilmiştir.

 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER