Cumhur İttifakı İstedi! Kısa Çalışma Ödeneği 3 Ay Süreyle Uzatıldı Mı!

Cumhur İttifakı İstedi! Kısa Çalışma Ödeneği 3 Ay Süreyle Uzatıldı Mı!
YAYINLANMA TARİHİ: 04.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında milyonlarca vatandaşımıza Korona virüs sürecinde gelir sağlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında milyonlarca vatandaşımıza Korona virüs sürecinde gelir sağlandı. İşverenleri tarafından ücretsiz izine gönderilen tüm vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını devletimiz karşıladı. Kısa Çalışma Ödeneğinin Temmuz ayında sona erecek olması nedeniyle bu sürenin uzatılması için talepler gelmeye başladı. Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu bugün TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiğini dile getirdi. Ancak konuyla alakalı ne karar alınacağı haberimizin detayında…

Türkiye’de Korona virüs ağır etkilere sebep oldu, özellikle özel sektörde ve hizmet sektöründe hizmet vermekte olan çalışanların büyük bir bölümü işinden çıkartılırken bir kısmı da ücretsiz izine gönderildi. İşte bu ücretsiz izine gönderilen tüm vatandaşlarımıza devlet günlük 39,24 TL ödeme yaptı. Ödemeler yapıldı ancak Temmuz ayında sonlanacağı biliniyor. Temmuz ayından sonra kısa çalışma ödeneği devam edecek mi? Devletimiz kısa çalışma ödeneğini ödemeye devam edecek mi? 17 Nisan'da yasalaşarak devreye giren kısa çalışma ödeneğinin süresi 17 Temmuz'da kadar devam edecek. 17 Temmuz sonrasında ise Türkiye'de çalışma hayatı yeni bir sorunla karşı karşıya kalacak. Kısa çalışma ödeneği uygulamasının son bulması halinde işten çıkarılacak çalışanların sayısının artmasından endişe ediliyor. Kimse bu sorunun cevabını bilmiyor. Önemli olan soru ise 17 Temmuz 2020 tarihi itibariyle kısa çalışma ödeneği devam edecek mi?
 
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ!


Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Mehmet Fendoğlu gün içerisinde TBMM’de yaptığı bir konuşmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kısa çalışma ödeneğine ilişkin yaptığı açıklamaya ait talepte bulundu. Bu talep doğrultusunda MHP milletvekili Mehmet Fendoğlu, Kısa çalışma ödeneği uygulamasının Temmuz ayından sonra da devam etmesi gerektiğini ve işsiz sayısının o zamana kadar daha fazla olacağını belirtti. İşsiz sayısının iki katına kadar çıkabileceğini düşünen Mehmet Fendoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan bu sürenin en az 3 ay daha uzatılması gerektiğini rica etti. Bu sayede işsiz kalmış olanlar ve ücretsiz izine gönderilecek olan vatandaşlarımıza bir motivasyon, gelir kaynağı ve destek olabileceğimizi ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ Mİ?

Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı ile alakalı bugüne kadar ciddi bir talep gelmedi. Bugüne kadar kısa çalışma ödeneği ve işsizlik ödeneğini hep hükümet başlattı ancak ilk defa MHP, CHP ve İyi Parti milletvekilleri kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşının en az 3 ay daha devam etmesini talep ettiler. 3 ay daha devam edebilmesi için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkartılması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa çalışma ödeneğini başlatırken 3 ay olacağını ve gerekiyorsa 3 ay daha uzatılabileceğini belirtmişti. MHP ve CHP’den talepler artınca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelere başlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile istişaresi sonrasında alınacak kararı açıklayacağı ifade

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER