Corona Virüs Aşısı Hakkında Merak Edilen Detaylar

Corona Virüs Aşısı Hakkında Merak Edilen Detaylar
25.03.2020

Tüm dünya corona virüs aşısı hakkında bilgi beklerken bazı uzmanalar konuya açıklık getiren açıklamalar yapıyor. Dünyanın tamamını etkileyen ve pandemi ilan edilen hastalık için covid-19 aşısı bekleniyor. Aralık 2019’da ilk vakaların tespit edilmesi ile birlikte harekete geçen Çin...

Tüm dünya corona virüs aşısı hakkında bilgi beklerken bazı uzmanalar konuya açıklık getiren açıklamalar yapıyor. Dünyanın tamamını etkileyen ve pandemi ilan edilen hastalık için covid-19 aşısı bekleniyor. Aralık 2019’da ilk vakaların tespit edilmesi ile birlikte harekete geçen Çin, aşı çalışmalarında da bulunmuştur. Hastalığın tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte pek çok ülkenin bilim insanları aşı çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Bu süreçte korona virüs aşısı ne zaman çıkıyor sorusu da akıllarda yer etmeye başladı. Öyle ki her gün can kayıplarının yaşandığı bu hastalığın önlenmesi için iyi test edilmiş bir aşının bulunması şart. İşte, virüsün aşı çalışmaları hakkında merak edilen bazı detaylar.

Corona Virüs Aşısı İçin Verilen Süre

Dünyanın pek çok köşesinde yeni korona virüs için gerekli olan aşının bulunması adına çalışmalar yapılıyor. En son Dünya Sağlık Örgütü tarafından da pandemi ilan edilen hastalığın çaresini bekleyen binlerce hasta bulunuyor. Bu süreçte elbette aşı çalışmalarına ağırlık verilmeye başladı. Fakat yine de hastalığı iyileştirecek tam donanımlı bir aşı için 12 ila 18 aylık bir süreye ihtiyaç duyuluyor. 

Covid 19 aşısı için geliştirilen aşının test aşamasına ve onay almasına da gerek duyuluyor. Yani bir aşının insan vücudu için uygun olup olmadığının da kapsamlı testler neticesinde belirlenmesi gerekiyor. Bunun için de görece uzun bir süreye ihtiyaç duyuluyor.

Aşı Çalışmaları Ne Durumda?

Corona virüs aşısı için kat edilen yol oldukça umut verici bir şekilde aşılıyor. Bilim insanları tarafından yapılan son açıklamada aşı için tekil viral genomun elde edildiği dile getirildi. Tekil viral genom, hastalık için gerekli olan aşının ilk parçasını oluşturan önemli bir etken. Fakat bu etkenin test edilmesi ve insan vücuduna uygun olup olmadığının anlaşılması için uzun bir sürece ihtiyaç duyuluyor.


Ayrıca olası bir aşı çalışmasının onay aldıktan sonra tüm dünyaya dağıtılması da uzun bir süreç gerektiriyor. Aşının seri üretim haline gelmesi için de yaklaşık olarak bir senelik bir zaman dilimine ihtiyaç duyulabiliyor. 

Aşı İçin Yapılan Deneyler Nelerdir?

Korona virüs aşısı ne zaman çıkıyor sorusuna ek olarak aşıyı geliştirirken yapılan deneyler de merak konusu. Olası bir aşı çalışmasının canlı varlıklar üzerinde nasıl ve ne şekilde uygulanacağı tartışılıyor. Bunun için de öncelikle hayvan denekler üzerinde yoğunlaşırlarken bir müddet sonra insanlar için de bu uygulamaya gidilecek.

Yapılan araştırmalar neticesinde virüsün hayvanlarda insanlarda olduğu gibi etkilere neden olmadığı ortaya çıkmıştı. Bu durumda aşının hayvan bedeninde denenmesi her daim doğru sonuçları vermeyebilir. Dolayısıyla aşının virüse yakalanmamış sağlıklı bireyler üzerinde denenmesi talep ediliyor. Bunun için de aşının tamamen güvenli olduğundan emin olmak gerekiyor. 

Virüse Karşı Bağışıklık Mümkün Mü?

Corona virüs aşısı çıkana kadar bir diğer ihtimal de insanların virüse karşı bağışıklık kazanmalarıdır. Fakat şu an için bu konuda söylenebilecek net bir veri bulunmuyor. İnsan vücudu virüs ile her daim savaşabiliyor. Zaten dünya üzerindeki iyileşme sayısı da bağışıklığın mümkün olabildiğini gösteriyor. Fakat bunu genele yaydığımızda elimizdeki veriler henüz tam oturmuş değil. Yani insanlığın yeni korona virüse ne zaman bağışıklık kazanacağı tahmin edilemiyor
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER