Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarımız için yapılan devlet yardımları için ilgi bu yıl daha çok artmıştır. Bunun başlıca sebepleri arasında ise korona virüs gelmektedir.

Vatandaşlarımız için yapılan devlet yardımları için ilgi bu yıl daha çok artmıştır. Bunun başlıca sebepleri arasında ise korona virüs gelmektedir. Vatandaşlarımız korona virüsle birlikte ekonomik anlamda oldukça sıkıntı çekmişlerdir. Korona virüs vatandaşlarımız için bütçe krizlerine sebep olmuştur. Devletimiz korona virüs süreci de uzadıkça yardımlarını her geçen gün daha da çeşitlendirmeye ve sayıca da fazlalaştırmaya başlamıştır.

Vatandaşlarımız için bilinen ve talep edilen yardımların başında çocuk yardımları bulunmaktadır. Vatandaşlarımız kendileri bu ekonomik sıkıntılar ile mücadele edebilseler de çocukları için ekonomik sıkıntılar etki etmesin istiyorlar. Bunun için de devlet tarafından yapılacak olan her türlü yardımdan faydalanmak istiyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız bu yardımlardan kolayca faydalanabilsinler diye ayrıntıları haberimizde derledik.

Devlet Tarafından Çocuklara Yapılan Yardımlar!


Vatandaşlarımız devlet tarafından çocuklara hangi yardımların yapıldığını oldukça merak ediyorlar. Vatandaşlarımız için yapılan yardımlar arasında en çok bilinen ve bununla birlikte de talep edilen yardımlar şartlı sağlık yardımı ve şartlı eğitim yardımıdır. Devletimiz şartlı sağlık yardımını maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocukları için verilmektedir. Şartlı eğitim desteği ise maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılaması için verilir. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan başvurular için vatandaşlarımız ayrıntıları bekliyorlar.

Şartlı Sağlık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler!
 • Başvuran çocuğun kimlik kartı fotokopisi
 • Ebeveynlerin kimlik kartı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımı başvuru formu
Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır?
 • İlköğretim öğrencisi kız çocukları için 40 tl,
 • İlköğretim öğrencisi erkek çocuklar için 35 tl,
 • Ortaöğretim öğrencisi kız çocukları için 60 tl,
 • Ortaöğretim öğrencisi erkek çocuklar için 50 tl’dir.
Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadardır?
 • Çocuklar için ( 0 – 6 yaş arası ) aylık 35 TL olarak verilir. Bu yardım maksimum 72 ay olarak belirlenmiştir.
 • Gebe kadınlar için aylık 35 TL olarak verilir. Bu yardım maksimum 9 ay olarak belirlenmiştir.
 • Lohusa kadınlar için aylık 35 TL olarak verilir. Bu yardım maksimum 2 ay olarak belirlenmiştir.
 • Hastanede doğum gerçekleştiren kadınlar için bir kerelik 75 TL olarak verilir.
Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Vatandaşlarımız tarafından çocuk yardımlarına nasıl başvuru yapılacağı oldukça merak ediliyor. Vatandaşlarımız korona virüsle birlikte gelen maddi sıkıntılardan bir nebze olsun kurtulmak için devlet tarafından çocukları için kendilerine yapılan yardımlardan faydalanmak istiyorlar. Vatandaşlarımız için başvuru yapmak oldukça kolaydır.

Bu yardımlar için vatandaşlarımızda birebir başvuru gerekmektedir. Vatandaşlarımız ikamet ettikleri ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilir. Vatandaşlarımızın bu yardıma başvuru yapabilmeleri için gerekli belgeleri sağlamaları ve yanlarından bulundurmaları gerekmektedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR