Çin'de Hanta İsimli Yeni Bir Virüs Ortaya Çıktı ve Maalesef Ölümler Başladı

Çin'de Hanta İsimli Yeni Bir Virüs Ortaya Çıktı ve Maalesef Ölümler Başladı
24.03.2020

Çin'de otobüs seyahati sırasında ölen bir hastanın neden öldüğü incelendi. Ölen bu hastada Hanta isimli bir virüs tespit edildi. Peki Hanta virüsü öldürücü mü? Tüm dünyaya yayılır mı? Korona kadar tehlikeli mi? Bulaşıcı mı? Hangi şehirde görüldü? İşte detaylar...

Çin'den korkutan ve üzen haberler gelmeye başladı. Önce Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüsü tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı. Neredeyse tüm ülkeler kendilerini karantinaya çekti. Birbirleri arasındaki ilişki bitme noktasına geldi. Türkiye'de bu ülkeler arasında yerini alıyor. Türk Hava Yolları başta olmak üzere ülkeye giriş ve çıkışlar çok çok sınırlı hale getirildi. Tam da korona virüsle çok sert ve etkin bir politika izlenirken Çin'den çok korkutucu bir haber geldi. Yeni bir virüsün olduğu ve ölümlerin başladığı haberleri basına sızdı. Son dakika olarak duyurulan bu bilgilerde otobüste bir yolcunun öldüğü ve bu yolcuda Hanta isimli bir virüsün olduğu tespit ediliği söylendi.

Çin'lilerin Beslenme Alışkanlığı Çok Mu Kötü?

Çin'deki virüs vakaları bitmek bilmiyor. Özellikle sosyal medyadaki bazı kullanıcıların Çin yemeklerinin farklılığından ve tabiri caizse pisliğinden söz etmeleri insanların kafasında bazı soru işaretleri ortaya çıkarmıştı. Bazılarına göre Çin'liler böcek yiyor, yılan yiyor, canlı mahlugatları ısırıyor, canlı canlı köpek yediğini bile iddia edenler var. Bununla ilgili sadece iddia değil videolarda dolaşıyor. 

Yeni Virüsün Adı Hanta ve Ölümcül!

Çin'de bir otobüs yolculuğu sırasında bir hastanın aniden ölmesi üzerine yapılan testte bu hastanın Hanta isimli bir virüse sahip olduğu ve bu sebeple öldüğü iddia edildi. Olay Çin'in Şantung eyaletinde meydana geldi. 

Hanta Virüsü Farelerden İnsanlara Geçmiş

Uzmanların yapmış olduğu değerlendirme ve araştırmada Hanta isimli virüsün farelerden insanlara geçtiği iddia edildi. Şimdilik çok abartılı söylemlerden kaçınmak isteyen uzmanlar Hanta virüsün şuan için korona kadar hızlı yayılmayacağı görüşünde. Ancak basın organları hiç de öyle demiyor!

Global Times Manşetten Verdi


Çin'in en bilindik ve en güvenilen hatta resmi yayın kuruluşu Global Times'ın haberinde yolcunun Yunnan eyaletinden otobüse bindiği ve Şantung seyaheti sırasında birden öldüğü söylendi. Bu kişinin Yunnan'dan Şantung eyaletine iş seyaheti amacıyla gittiği belirtildi. 

Tüm Otobüs Karantinada

Yunnan ile Şantung arası seyahat yapan ve içerisinde bir kişinin Hanta virüsü sebebiyle öldüğü otobüs tam 31 yolcusuyla birlikte karantinaya alındı. Karantinaya alınan yolcularla ilgili herhangi bir şekilde bilgi paylaşımı olmaması adına çok geniş güvenlik önlemleri alındığı bildirildi. Otobüsteki bu kişilerden kimlerde virüs çıkacağı çok merak konusu. Çünkü bu virüsün hem yayılma hızını ve şiddetini gösterir hem de ne kadar ölümcül olduğunu gösterir.

Twitter'da Trend Topic Oldu

Henüz korona virüsü vakası tazeliğini korurken yeni çıkan Hanta virüsüyle ilgili bu haber tüm dünyanın çok büyük ilgisini çekti. Önce Çin'de sonra da global çapta çok kısa sürede trend topic oldu. 

İnsandan İnsana Bulaşmıyor İddiası

Virüsle ilgili çeşitli çalışmaları ve araştırmaları bulunan bazı doktorlar Hanta virüsünün insandan insana çok kolay geçmeyeceğini, bunun da Akciger Sendromu (HPS) adı verilen bir hastalığa yol açtığını söylediler. Dolayısıyla uzmanların aktardığı bilgilere göre virüs hayvanlardan insanlara geçiyor ancak insanlardan insanlara geçmiyor. 

Ancak biz korona virüsü sayesinde şunu öğrendik. Virüs bir canlıdır. Evrim geçirebilir. Kendini değiştirebilir. Dolayısıyla bugün insandan insana geçmeyecen bu virüs birkaç ay sonra belkide birkaç yıl sonra insandan insana geçebilir. O zaman da korona kadar tehlikeli ve uğraşılması gereken bir hastalık olur.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER